Антибиотиците са клас лекарства, предназначени за лечение на заболявания, причинени от бактерии. Те се изписват за средно тежко до тежко акне, особено такова, за което е вероятно да остави белези. Антибиотиците за акне могат да се вземат през устата (перорално – хапчета, капсули, сиропи) или външно (като крем и маз). Какво трябва да знаем за тях?
Българска действителност е да идва рецепта при фармацевта с инструкция “Външно!”, без никакво уточнение как се използва лекарството. Често идват и антибиотици за приложение през устата с означение да се взимат “по схема” и отговорността да пада на специалиста в аптеката да обясни на пациента какви дози и колко да вземе. Затова в серия от статии ще обясним най-важните неща за употребата на антибиотици за дерматологични заболявания, като акне.
Антибиотици за външна употреба – насоки
Антибиотици се нанасят след измиване
Засегнатият от акне участък се измива с хладка (не гореща!) вода и мек измивен препарат, преди нанасянето на антибиотик. Тук съм описала как се мие кожа при акне.
Нанасяне на антибиотик след ексфолиране не се препоръчва
Това правило идва от клиничната ми практика – много пациенти ми се оплакват, че антибиотикът им “щипе” и зачервява кожата след ексфолиране.
Не се нанася грим при употреба на антибиотик
Това би трябвало да е очевидно, но съм виждала пациентка с тежък фон дьо тен, размазан с унгвент с гентамицин.
Антибиотик се нанася на тънък слой върху засегнатото място
Няма проблем при употреба на антибиотици за външна употреба с алкохол и цигари
Много често задаван въпрос ми е “Мога ли да пия с това?”. Антибиотиците за външна употреба имат много слаба резорбция (проникване) през кожата. Те затова и се използват – за да се избегнат страничните реакции върху целия организъм и да действат локално. Коктейлът не е проблем, освен ако не го размазвате по кожата си.
Антибиотици за външна употреба по правило не взаимодействат с лекарства, приети през устата или инжектирани
Друго притеснение на моите пациенти е “Аз пия това/това/това, проблем ли е, да не взаимодействат нещо?” Както казах, резорбцията на антибиотиците през кожата е ниска и такива взаимодействия не се очакват. Съществуват изключения, разбира се – например неомицин и лекарства, наречени мускулни релаксанти, но последните се използват в само в хирургията и под контрол на лекар.
Страничните реакции при антибиотиците за външна употреба са местни
Не се очаква да се намажем с антибиотик и да ни заболи стомахът след това, например. Обща реакция, която може да се получи, е алергия, но обикновено и тя се проявява само на мястото на нанасяне.
След употреба на антибиотик, измиваме ръцете си!
Не докосваме лигавиците и очите си след употреба на антибиотик, преди да сме се измили. Ако попадне върху лигавици или очи, изплакваме с хладка вода. Не е нужно да звъним на лекар или да тичаме в Бърза помощ.
Не се бръснем на засегнатото място след нанасянето на антибиотик
Не използваме други лекарства върху кожата, освен ако не са предписани от лекар
Използваме глицерин за облекчаване на изсъхването на кожата
Не препоръчвам комерсиални кремове при използване на антибиотик (освен ако дерматолог не ги е изписал). Глицеринът в аптеките струва лев и някакви стотинки и е с висока чистота, без ароматизатори и консерванти.
Не очакваме антибиотикът да подейства за една нощ
“Това го мазах снощи и не ми подейства” е често срещано оплакване. Хората в нашето забързано време очакват светкавични резултати, но в света на биологията и медицината такива чудодейни лекарства няма. Използваме препарата, както ни е предписан, до следващата ни среща с лекаря. Тогава можем вече да споделим впечатленията си.
Не си самопредписваме лекарства!
Това, че нещо ни е подействало преди години, не означава, че ще подейства сега. Антибиотиците, включително тези за локална употреба, не са просто “по-силничка козметика”, а лекарства, злоупотребата с които може да доведе до устойчивост на бактериите към тях и намалена ефикасност.
Вашият коментар