
В последно време се наблюдава нещо изключително както в световен мащаб, така и у нас – потребителите стават все по-внимателни и се стараят да подбират интелигентно своите козметични продукти по състава им. Това беше, и все още е, нова възможност за производителите да излязат “на чисто” и да ни информират. Всички компании, които са заинтригувани от това, скочиха на новата възможност, но не по начина, по който бихме искали да го осъществят. Вместо да ни обяснят риска спрямо ползата и да ни оставят да направим избора си сами, те
Започнаха да рекламират продукти като безопасни
Без изобщо да се съобразяват, че истински, 100% безопасна съставка в козметиката няма. Винаги ще има някой алергичен. Винаги ще има някой, който няма да понесе точно тази козметика. Нашето население е от около 7 милиона. Ако се обърнем към козметичната компания и я попитаме “Кажете, вие, които твърдите, че вашите 100% натурални продукти са безопасни, гарантирате ли с името, репутацията си и финансови средства, че никой от тези 7 милиона няма да получи реакция към съставките в козметиката ви?” Задайте този въпрос и гледайте фантастичните акробатични трикове, които PR-представителите на компанията ще направят, за да се отрекат от твърденията си, без да изглежда, че си противоречат твърде много.
100% безопасни? Не и съставките в козметиката

Особено опасно е, когато, подведени от рекламите, решим, че “100% натурално” е автоматично равно на “100% безопасно”.
- Етеричните масла от естествен произход не са напълно безопасни;
- Ментолът е нежелана добавка в козметиката;
- Дори витамин Е може да предизвика дерматит;
- Кокосовото масло често съдържа замърсители, които да увеличат риска от кожни лезии и рак;
- Лайката е алерген при някои чувствителни хора.
Значи ли това да се откажем от лайката, от етеричните масла? Не. Означава да се информираме за рисковете както от синтетичните, така и от натуралните съставки. Да знаем какво може да се появи като проблем и да внимаваме за него.
В крайна сметка,
Човешкият организъм е уникален за всеки
И в този смисъл непредвидим. Всички вещества в козметиката могат да навредят на някого. Как може фармацевтичните компании да са задължени да предупреждават потребителите за всички странични реакции, дори и най-редките, а козметичните да правят каквото решат, без да се отчитат на никого?
Феноксиетанолът не се препоръчва за използване при кърмачки. Това е официално предупреждение от FDA. Видели ли сте някой продукт с феноксиетанол, който да споменава това на опаковката си? Няма и да видите. Напротив, виждала съм козметика, предназначена за кърмачки и дори за малки бебенца, съдържаща феноксиетанол. Цялата информация, която ни е нужна, е разпръсната из блогове, страници на козметични компании, Уикипедия, официални становища на регулаторни органи (които никой не чете) и др. Всеки твърди нещо различно. Според един сайт кокосовото масло (virgin или нормално) е комедогенно, според друг – не, a този блог откровено си признава, че не знае. Последно, кое е вярно? Най-вероятно твърдението важи за едни хора, за други – не. Но никой не ни информира за това.
На кого да се доверим?
Има начини да преценим дали консултантът казва истината:
- Когато запитаме за кого не е подходящ козметичният продукт, трябва да получим точен и изчерпателен отговор;
- Да познава състава и да може да отговори на въпроси за него;
- Да е компетентен и да може да сравни предлагания продукт с негови конкуренти.
И в заключение – единственият изход, който ни остава, е да се информираме ние самите, защото няма кой друг да го направи.
Поздравления за това, че в този блог се води професионален дебат, а не спор между PR-и! Именно такива островчета в интернет го правят полезен за тези, които ги вълнува истината, а не само клюката и интригата.
Мила Лидия, не е ли по-лесно и безопасно просто да не си купуваме нищо съдържащо този химикал? Аз се информирам за съставките от един сайт Safecosmetics.org, където има изчерпателна информация. Формалдехидните съединения и разновидности хич не са малко и ако човек не ги знае ще се окаже,че е мазал себе си и бебето си с формалдехид, петрол, антифриз и какво ли още не, маскирано под друго наименование. Произходът на всички тези вещества е от лаборатории, не от природата, и дори уж безвредните са недоказано такива. Нека просто бъдем щастливи с това,което сме и не го съсипваме с козметика 🙂
Привет, Милена 🙂 Всеки решава за себе си какво да купува. Разбира се, най-добре е решенията да се взимат наистина информирано. Само нека имаме предвид, че в лабораториите се създават много полезни и безвредни съставки в козметиката, докато “от природата” идват и много потенциално опасни вещества, например силни алергени. Не бива да се прекалява нито с хвалебствията на природното, нито с анатемите върху лабораторно синтезираното. Истината, както обикновено, е в баланса 🙂