
Много козметични компании използват вит. С като стабилизатор (антиоксидант) в своите продукти, и това е чудесно. Той е евтин, безвреден и ефективен. Но витамин С се рекламира и като универсална антиейдж съставка. Заслужава ли си?
Kак действа витамин С?
Витамин С е може би златният стандарт при антиоксидантите. Антиоксиданти наричаме молекули, които пречат на окислението. Той се справя отлично със свободните радикали, и не само това… Вижте само какво може да прави:
- предпазва колагена от разрушаване;
- стимулира синтеза на нов колаген;
- успокоява възпалението и раздразнението на кожата;
- има защитен ефект срещу UV лъчите;
- намалява хиперпигментацията;
- подобрява естественото заздравяване на кожата.
Както виждаме, вит. С не само работи – той е безценен и незаменим помощник в борбата с много неприятни проблеми на кожата – от състаряване, през акне, до лунички и “маска на бременността”. Фантастично! Но има един проблем…
Витамин С прониква в кожата много слабо
Само около 20% от витамина проникват в кожата според ин витро и ин виво изследвания. Причината е, че

вит. С е полярна молекула – тя обича водата, но кожата не приема лесно такива молекули, предпочита неполярни. Това означава, че нормалните кремове с вит. С не помагат. За да се постигне някакъв ефект, са необходими проценти съдържание на витамина от порядъка на 15-20%. Такова съдържание имат серумите, съдържащи витамин С – такива са на Medik8, Obagi и др. За съжаление, те често са скъпи и са комбинирани с други вещества, които може да не са толкова качествени и да неутрализират полезните действия на вит. С. Алкохолът е едно от тях – спиртът дразни кожата и по никакъв начин не носи удовлетворение, когато видим, че скъпият ни С-серум е пълен с етанол! Повече за спирта и вредното му влияние върху кожата има тук.
Добре, но как да изберем добър С-серум?
С-серумът трябва да бъде:
- задължително в тъмно шишенце – витамин С се разпада под влияние на слънцето;
- в никакъв случай в бурканче – задължително в шишенце, най – добре с пипета;
- поне с 15% вит. С;
- съвременни серуми съдържат вариант на вит. С, създаден чрез свързване на витамина с хидрофобна “опашка”. Тя му помага да навлезе в кожата. Веднъж проникнал в дермата, молекулата на витамина се “отървава от опашката си” и започва благотворното си влияние. Това е отлична опция за всеки тип кожа;
- да не съдържа етанол;
- да не съдържа ароматизатори;
- да не съдържа лимонен и др. терпени;
- консервантите да отговарят на персоналните ви особености – повече за консервантите е говорено тук.
Как да нанасяме С-серум?
С-серумът се нанася вечер и сутрин, с равномерни движения върху кожата на лицето и деколтето. Добър вариант е да го смесите (ако е с пипета) с добър крем за лице (дневен- със слънцезащитни филтри, и нощен). По този начин ще имате дълго време да се наслаждавате на по-гладка, по-сияйна кожа, без бръчки и пигментации. Не забравяйте, че винаги е необходимо да се осланяме не на реклами, а на точни факти за козметичните съставки!
Къде да потърся С-серум,без да ме гледат като извънземно,преди да ми кажат”Нямаме такова нещо”?
В дерматологичните и естетични клиники, козметичните салони, или в Интернет. 🙂
Здравейте, Надя!
Имате ли примерни продукти от бюджетен клас?
Поздрави!
Здравейте Надя!
Как бихте коментирали серума с вит.С на Eveline?
А какво ще кажеш за разхождащите си из нета рецпти за домашни серуми с естер на витамин С или за практиката на маиките ни да използват ампули от аптката при грижата за лицетор не само С, но и мастно разтворимите А и Е?
Здравейте, може ли да кажете каква е прониквателната способност на вит. С при козметичната процедура – йонофореза, при която с помощта на галваничен ток се втрива ампула (вит. С, а и не само) в кожата?
Козметичката ми препоръчва да се прави всяка седмица.
Хелена Рубинщайн има маса продукти с С витамин. Но не очаквайте чудеса, щото нЕма да се случат.