Лекари пращат в аптека по уговорка? Това може да звучи като пълна измишльотина… докато не се случи на вас.
Дерматологът и аптеката отсреща
“Идете до тази и тази аптека, там със сигурност го има това лекарство!” Да ви звучи познато? В повечето случаи се касае за следната ситуация – медицинският представител е минал, казал е на лекаря, че продуктът, за който са говорили, вече е в аптеката отсреща, и лекарят праща спокойно болния натам. Нормално и в полза за човека, но има и втори вариант – лекарят и фармацевтът да играят двойна игра на гърба на пациента. Това е валидно в особена степен за дерматолозите. Поради това, че изписват и козметични продукти, те са едни от най-ухажваните специалисти. Популярен дерматолог може да бъде канен навсякъде както от козметични, така и от фармацевтични компании, а напоследък и от аптеки, продаващи козметика. Практиката за плащане на комисионни се е разпространила главно в София (и за там имам сведения от първа ръка), но не изключвам възможността да се случи и на дамите извън столицата.
Защо аптеките дават комисионни на дерматолозите?
За една аптека е изключително изгодно да продава козметика и хранителни добавки. Забравете за Биг Фарма – ако фармацевтът се е позиционирал в богат квартал, на добре разработен обект, напълно възможно е основният му доход да идва от продукти, нямащи нищо общо с лекарствата. Колеги се отказват от работа дори с Националната здравноосигурителна каса, защото там глобите дебнат на всяка крачка, пациентите са възрастни и като цяло неплатежоспособни и неуредиците, промените и бюрокращината са огромни (само преди няколко месеца се появи поредната издънка с МКБ код I10 и лекарствата за хипертония).
Козметиката не се контролира, както лекарствата, ИАЛ няма да глоби, че сме я дали без рецепта, освен това един крем на “френска дермомарка” е към 30-ина лева. В интерес на фармацевта е козметиката да е силно застъпена в аптеката. И ако последната се намира в близост до дерматологичен кабинет или клиника, изкушението да се уговориш с лекаря е огромно. Допълнително предимство е липсата на таван за цените на козметика. По закон съществува максимална (пределна) цена на лекарствените продукти, КОЯТО СЕ СПАЗВА, ЗАЩОТО ИНАЧЕ ИМА ГЛОБИ (и да, виждала съм глобявани колеги). При козметиката такова нещо няма.
Как да се предпазим?
Ако вашият лекар даде предложение да се закупи лекарствен или козметичен продукт от точно определена аптека, моят съвет е да пообиколите наоколо, преди да го послушате. Имайте предвид, че дори и даден продукт да го няма в момента в любимата ви евтина аптека до вкъщи, с едно телефонно обаждане или Интернет заявка той може да бъде поръчан, стига да е зареден в поне един от големите складове. Аптеките използват 3-4 основни склада за поръчките си и няма особено значение къде е наличен кремът ви – ако го има, ще го изтеглят за вас. Съветът ми е да имате “личен фармацевт” така, както имате личен лекар, и да се обръщате към него.
Тази статия ще разрита кошери, но да си затваряме очите и да си пъхаме главата в пясъка наврежда само на нас самите. Ако ние, медицинските специалисти, не показваме кусурите в системата, нелегалните практики и използваческите схеми за сметка на пациентите, тези пациенти ще загубят доверие в нас и ще се лекуват сами. Крайно време е да спрем да мислим за корумпираните специалисти като за “колеги” – те нарушават правилата, по които ние работим, и нямат етика. Колегиалност се показва към тези, които обичат пациентите, професията си и работят lege artis.
браво колега!
Поздравления и от мен, Надя! Крайно време беше някой от фармацевтичното общество да разясни част от безкрайно порочните практики на българския фарма пазар. Да, факт е, че лекари изписват точно определени продукти срещу комисиона! Когато става дума за козметичен продукт, дерматологът най-често се води не от мисълта кой конкретен продукт е най-подходящ, а за кой ще получи бонус. Огромната част от дерматолозите са поели ангажимент към конкретни марки на пазара и изписват само тях. Затова се налага потребителят да бъде внимателен… И за да бъдем напълно честни, трябва да кажем, че подобна практика съществува и в големите аптеки – когато помолим фармацевт за съвет, не се знае дали ще получим обективна консултация, или ще ни бъде препоръчан продукт/марка, за които аптеката има поставен таргет от фирмата производител/дистрибутор. Твърде често бонусът за постигане на таргета е неофициален.
На фона на всичко това, препоръката за личен фармацевт е прекрасна! Лошото е, че с окрупняването на фарма пазара и все по-бясното преследване на таргети и “спуснати отгоре” цели, и личният фармацевт ще бъде принуден да прави компромиси с професионализма. Все пак и той работи за пари…