Гримът състарява. Гримът е вреден. Виж я как се маца, заприличала е на бабичка, а е на 35! Следователно виновен е фон дьо тенът. Това можете да видите като мнение във форум или чуете на улицата в разговор. Вярно ли е обаче?
Защо жени, които ползват много грим, често изглеждат състарени?
Простият отговор: защото не използват правилната декоративната козметика по правилния начин.
Сложният отговор е… по-сложен.
Съвременните козметични продукти рядко съдържат съставки, които да състарят кожата реално. Основният проблем на козметиката е, че често е безполезна, а не наистина вредна или токсична. Не можем да кажем, че гримът състарява, напротив. Добре формулиран фон дьо тен със слънчеви филтри или хидратиращо червило може да се погрижат за лицето ни и да запазят вида му свеж за дълги години.
Има обаче такъв момент – да нацелим точно това, което ни отива, и да го използваме по начин, по който ще изглеждаме по-млади, а не обратното.

Модата в грима състарява
Доскоро беше изключително модерно да се носи по-тъмен от кожата фон дьо тен. И в аптеките при колегите ми, и в козметичните магазини масово се търсеше нещо “за през лятото, да изглеждам по-бронзова”. Тъмните тонове на ФДТ, както и прекомерното използване на бронзова пудра обаче състаряват оптически лицето.
Погледнете J. Lo. Тъмен тен, бронзант, който лъщи и подчертава бръчиците, и телесно червило, което се губи на тъмния фон и я кара да изглежда по-възрастна.
Тежките, изкуствени мигли, в съчетание с опушен грим, също състаряват. Аз съм само фармацевт, а не гримьор, и мнението ми не е меродавно. Нямам право да казвам на хората как да се гримират, но ми прави впечатление как денем се носи декоративна козметика, която би бил по-подходяща като нощна. А слънцето е безпощадно към всяка грешка, за разлика от неоновата лампа в дискотеката.
Друг проблем, който влошава положението, е
Непочистено лице
Наличието на себум, непочистена мръсотия и черни точки пречат на доброто нанасяне на фон дьо тен. Лицето трябва да се почиства всеки месец при козметик след започването на пубертета. Дори да се мием редовно, мръсотията пак се набива в порите, особено при мазна и комбинирана кожа. За съжаление, невсеки отделя 2 часа и 15 лева всеки месец за тази процедура и това личи.
Дори и при редовно почистване обаче, трябва и да бягаме от
Некачествен грим, особено ФДТ
Не съм сноб и не обичам да използвам козметика за по 200 лева само заради името, но и друг път съм казвала – фон дьо тенът е продукт, от който не бива да пестим. Моля ви, недейте за 2 лева по-малко да купувате ФДТ, срещащ се само в три нюанса, или такъв, който поради некачествена формулировка оранжевее. Проблем представляват и някои продукти, за които “добра покривност” означава “маската на Джим Кери” и лишават лицето от всякаква изразност. И понеже това не е достатъчно, тези плътни мацала застиват във всяка бръчица в лицето ни и ни карат да изглеждаме на 45, когато сме всъщност със 7 години по-млади.
Коректорите също могат да ни съсипят, и за съжаление, колкото и да сме бдителни, невинаги можем да избегнем издънки. Една от най-хубавите ми вечери в живота беше почти провалена от некачествен коректор, който ме остави със светли кръгове под очите, които личаха само под светкавица! (Добре, че е Photoshop-ът!)
А ако гримът ни е качествен, но четките – не?
Неправилно нанасяне на грим
Е голям проблем, особено с нежеланието на българката да закупува допълнителни аксесоари към грима си. Моля ви, дами, Лео да Винчи не е рисувал с пръсти! На никой не му е приятно да се изръсва с десетки левове за четки и бюти блендъри, но те са дългосрочна инвестиция за нещо хубаво. Жизненоважно е гримът да бъде разпределен правилно, за да се получи онзи air-brush eфект, който така искаме и обичаме! В противен случай, особено ако имаме проблем (акне, бръчици и др.) ние наслагваме ли, наслагваме, докато се получи маска.
За щастие, може би под влиянието на Изтока, който навлиза като еталон за красота напоследък (вижте корейките, японките, китайките!), сега като че ли се изместваме към светлите тонове, розовото, деликатното, свежото. И това със сигурност ще ни направи по-младолики. При правилен избор на козметика, избягване на поп-фолк наслагването на фон дьо тен тип маска и редовна грижа за кожата няма да ни се налага да обвиняваме Биг Козмо, че ни състарява с грим. Ще го обвиняваме в други неща. Има за какво. 😉
Здравейте,
Благодаря за полезната статия, съгласна съм напълно, особено що се отнася до ФДТ.
В този ред на мисли, все по-често чувам как бялата козметика ни състарява, кожата свиквала с кремовете и се отпускала и т.н.
Интересно ми е Вие какво мислите по въпроса? Очаквам едно професионално мнение.
Предварително благодаря!
Здравейте, винаги съм мислила, че бютиблендърите и четките бързо се превръщат в развъдник на бактерии и трябва често да се сменят. Какво е Вашето мнение по въпроса?
Поздравления за умния и практичен въпрос, скъпа Ваня!
Аз мия своите четки и бютиблендъри всяка седмица с шампоан. Защо с шампоан ли?
Обикновените шампоани съдържат сърфактанта натриев лаурет сулфат (SLES). Той не е приятна гадина – изсушава прекалено скалпа ми и аз не го харесвам много. За сметка на това обаче е много по-нежен към тъканите и синтетичните космици на четките спрямо повечето комерсиални перилни и почистващи препарати. Използвам най-обикновен шампоан за 6 лева на Dove. С него изпирам както деликатното си бельо и копринените си дрехи за ръчно пране, така и четките си за грим и бютиблендърите.
По отношение на трайността им – използвала съм четка в продължение на 3 години. Бюти блендърите обаче ще сменям по-често, поради порестата им структура – тя определя задържането на повече вода (още повече и, че се навлажнява при употреба). А където има вода – има микроорганизми.
Поздрави!