Знаем, че да се появи анти-ейдж ефект от козметика, трябва да чакаме дълго и упорито, и дори тогава основният резултат ще бъде по-скоро превантивен. Да, обаче… Така ни се иска да стане по-бързичко! И когато усещаме кожата си стегната след използването на анти-ейдж крем, се чувстваме доволни, дори и когато знаем, че чувството е напълно измамно. На какво се дължи повърхностното “подмладяване”, ако не на работата на крема?
Kремовете за анти-ейдж грижа са хидрофилни
Намажете си лицето със сок от алое, или от краставица. При изсъхването му ще усетите стягане, обещавам ви. Защо? Просто някои смеси и разтвори, съдържащи вода, оставят такова чувство при изпаряването на водата. При кремовете това се дължи най-вече на PEG-субстанциите. PEG е съкратеното наименование на полиетиленгликоли – хидрофилни (обичащи водата) носещи вещества от синтетичен произход. Много често биват употребявани в козметиката, за да придават “форма” – структура – на крема. Някои съставки като сок от алое и краставица също придават такова усещане, както и минерални води. За съжаление, чувството за стягане е измамно. Дори да усещате кожата си “стегната” и “освежена” – това не е гаранция, че козметиката работи. Особено силно усещане за стягане идва от геловете, поради по-високото съдържание на PEG.
Козметичнитв компании знаят за този ефект и го използват на макс, без да се съобразяват с измамността му. На тях им е все едно дали един продукт работи. Ако се купува, защото се чувствате “стегнати” след употребата му, те ще го предлагат.
Кофеин
Кофеин се използва в много козметични анти-ейдж продукти, особено за околоочен контур. Има силен, но краткотраен стягащ ефект и трябва да се използва редовно. Можете да го сравните с… чаша кафе. Да. Дава енергия. Дава добро настроение. Обаче… утре пак трябва да изпием една чашка, за да се чувстваме пак така, нали?
Студ
При изпарението си водата в силно хидрофилните продукти, каквито са геловете, отнема топлина от лицето. Резултатът? Усещане за приятно охлаждане и стягане, което ние описваме с думата “свежест”. На този принцип работят и маските с краставица – те не стягат кожата в действителност. Краставицата не съдържа някакви невероятни анти-ейдж съставки. Но голямото количество влага, което се изпарява, остава усещане за чистота, свежест и “подмладяване”. Временно и измамно, но приятно.
Такива продукти са идеални, ако бързате за някъде и искате бърз релакс на кожата. Обтрийте лицето с кубче лед или сложете резен краставица на очите си – резултатът е същият. Ефект има студът.
Оглеждайки се за добри кремове за лице, трябва да знаем, че собствените ни усещания могат да ни подведат. Някои стягащи екстракти, студът от изпарението или съставки като кофеина ни дават солидно временно облекчение, за което даваме много пари. Без да се замислим, че в дългосрочен план само сме ги дали на вятъра. На пазара, за щастие, има анти-ейдж съставки, които вършат работа (като ретинол), но трябва да ги търсим с отворени очи, без да се водим по това как се “усеща” кожата ни.
Тази публикация ме отведе до тази за ретиноидите. Определено най-добър ефект съм усещала от продукти с ретинол. И за ретиноловите продукти се твърди, че имат ефект, докато се нанасят, който изчезва, ако спрем да ползваме съоветните продукти. Но пък съществената разлика е, че докато съставките в горната статия създават основно усещането за някакъв ефект, продуктите с ретинол наистина работят активно.
Един основен проблем пред всяка дама, която би искала да въведе продукт с ретиноиди в свята грижа за лице, е в липсата на ясна информация за процентното съдържание на ретинол или ретиналдехид върху опаковките на съответните продукти. Както е споменато и в публикацията за ретиноидите в сайта на Инфармация, важно е да имаме достъп до такава информация, за да решим, дали продуктът е подходящ за нас, особено, ако не сме ползвали такива продукти преди това.
В търсенето ми на такава информация в интернет, преди време попаднах на сайт, който предлага списък с продукти, групирани според типа ретиноиди и процентното му съдържание в тях, там къдетоо авторът беше успял да намери такава информация. Успях да открия сайта отново сега 🙂 Пише например, че Ystheal Creme на Avene съдържа 0.05% ретиналдехид. Няма обаче информация за продуктите с обявено съдържание на ретиноиди на Vichi и на RoC – другите две марки, които могат да бъдат намерени в аптечната/търговската мрежа у нас.
Продуктите, които съм ползвала и от които съм доволна – и двата съ поръчвала от онлайн магазини – серумът Resist Intensive Wrinkle-Repair Serum от сайта на Пола Бегун и този на Dr. Brandt – Overnight Resurfacing Serum. В първия съдържанието на ретинол е 0.1% (информацията е взета от сайта). При втория серумположението е малко по-неясно, защото пише, че съдържа 2% ретинолов комплекс, каквото и да означава това. Но печелившият момент тук е в допълнението, според което ретинолът се освобождава по-бавно и съответно действието му не застрашава да раздразни кожата, така както правят други подобни продукти.
Изключително доволна съм и от двата продукта, като ако трябва да предпочета един, този на Dr. Brandt печели.
Едно допълнение – в момента серумът на Dr. Brandt е на промоционална цена от около 60 лв. за 50 мл. на сайта на strawberrynet.com. Сега съм пред дилема – пак на него ли да заложа или да поръчам ретиноловата емулсия с 1% ретинол от серията The Ordinary на Deciem. Втората опция е несравнимо по евтина, но пък Brandt, освен ретиноловия комплекс предлага в допълнение и някои антиоксиданти и съставки с коригиращи свойства.
Скъпа Елена,
На мен продуктът на Deciem ми се струва по-солиден, особено ако използваш Advanced Retinol 2%.
http://theordinary.com/product/rdn-advanced-retinoid-2pct-30ml
Причината е, че продуктът на Dr. Brandt със сигурност има съдържание на чист ретинол, по-ниско от 1%. Можеш да се ориентираш за това по количеството на феноксиетанола. Даваш ми обаче прекрасна идея за статия – добри ретинол-продукти. Поздрави!
Благодаря за съвета, Надя! Би ли направила едно уточнение по отношение на продукта на Deciem? Препоръчваш този, на който е изписано 2%, но той ако не се лъжа, е по-лекият продукт от Retinol 1%, който съдържа 1% ретинол, докато в съдържанието на другия фигурира Hydroxypinacolone Retinoate, който е естер (?) на ретиноловата киселина, т.е. е по-слаб? От ревютата на двата продукта оставам с впечатлението, че Retinol 1% е всъщност по-силен. Което обаче не съм сигурна, че автоматично означава по-добър откъм анти-ейдж ефективност.
Много ще се радвам на публикация за ефективните и сравнително лесни за откриване продукти у нас.
Поздрави!
Скъпа Елена,
Продуктът на Deciem Advanced Retinol 2%. съдържа и ретинол. Виж:
Aqua (Water), Glycerin, Ethyl Linoleate, Propanediol, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Isononanoate, Bisabolol, Hydroxypinacolone Retinoate, Retinol, Tasmannia Lanceolata Fruit/Leaf Extract, Dimethyl Isosorbide, Inulin Lauryl Carbamate, Glyceryl Stearate, Ceteareth-12, Ceteareth-20, Cetearyl Alcohol, Carrageenan, Xanthan Gum, Acacia Senegal Gum, Cetyl Palmitate, Sucrose Laurate, Polysorbate 20, Behentrimonium Chloride, Potassium Citrate, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Disodium EDTA, Dehydroacetic Acid, Benzoic Acid, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Chlorphenesin.
Освен това хидроксипинаколон ретиноатът е естер на ретиноиновата киселина, която е най-активната форма на ретиноид. Т.е. по-силен агент от ретинола.
Поздрави!
Да, Надя, съгласна съм напълно и… съм си свършила домашната работа 🙂
Изчела бях състава и на двата продукта и ревюта на потребители изчетох/гледах. В едно от видеата се коментираше точно въпроса за мястото на този естер в скалата на ретиноидите. Интересно е обаче, че почти всички потребители, които споделят мнения след ползването и на двата продукта, твърдят, че Retinol 1% върши по-добра работа. В този случай науката и споделеният опит си противоречат, което дава добър повод за този тип дискусия.
Мерси, Елена, това е доста интересно като явление. Можеш ли да споделиш какви са оплакванията от 2%-ния продукт? Неефективност или странични ефекти?
Оплаквания няма. Но повечето потребители споделят, че докато 2%- ния продукт дава едно приятно усещане на кожата, другият (1%-ният) всъщност дава по-добър резултат. За 1%-ния продукт казват, че е по-вероятно да предизвика дразнене, излющване и усещане за сухота след 1-2 употреби. При 2%-ния такова нещо не се наблюдава дори при ежедневна употреба.