Хидратацията е фасулската работа в козметиката – всеки може да добави хидратиращи съставки и дори евтин крем да свърши перфектна работа. Въпросът е – има ли разлика в съставките, които скъпи и евтини хидратиращи кремове използват?
Нека разгледаме кои вещества могат да се срещнат и във висок, и в нисък клас козметика:
Глицерин, хиалуронова киселина, масло от какао/ший/кокос
Евтини, лесни за намиране и включване в продуктите съставки. Козметичната индустрия ги добавя навсякъде, където може. По отношение на маслата от трите изброени растения, това може да е лоша новина за дамите с мазна кожа. Голямото количество добавено масло от кокос си има комедогенен ефект и (особено лятото) е доста “тежко”. Допълнително затруднение представлява и произходът на маслото. Рядко се използва “extra virgin” кокосово масло, добито чрез студено пресоване. То е скъпо, повечето хора не обръщат внимание на това, а и напоследък е станало територия на биокозметиката (което е чудесно!).
Хиалуроновата киселина е от топ използваните добавки във всяка индустрия, обвързана със здравето. Бонус съвет към всички, използващи козметика и хранителни добавки – хиалуронова киселина не се резорбира нито през кожата, нито през храносмилателния тракт. И докато при кожата все пак има хидратираща роля, то в червата тя бива единствено нарязана безцеремонно и отнесена накълцана на аминокиселини там, където е нужно да се изгради белтък (но не и във ставите).
Глицеринът струва стотинки в аптеката, а е отличен хидратиращ агент. Затова е вездесъщ и се добавя масово навсякъде. Като молекула е много прост и синтезът му е страшно лесен, оттам и ниската му цена. Той е много хигроскопичен, задържа вода и омекотява кожата разкошно. Все пак, наблягането на глицерин и на нищо друго в кремовете, особено скъпите, е проблем. Не сме платили 120 лева за нещо, което струва левче в аптеката.
А какво съдържат скъпите хидратиращи кремове, които заслужават цената си?
Полизахариди, растителни и гъбни екстракти, колаген, лизат от дрожди
Полизахаридните съставки като инулин, бета-глюкани, екстракт от водорасли и др. са отлични хидратиращи съставки. Макар че могат да се видят и в по-евтини кремове, като че ли в най-голямо количество ги виждаме при кремове от по 50 лева и нагоре. Те действат като глицерина – задържат в себе си вода. Бивайки напълно естествени съставки, можете да ги намерите и в био-козметични продукти.
Колагенът не стимулира производството на колаген в организма по никакъв начин. Нито пък застава на негово място – иначе би било страшно. Представете си чужд белтък да се включи в структурата на клетките ви! Подобно на хиалуроновата киселина, той не върши друга работа, освен да овлажни кожата.
Лизатът от дрожди е нещо сравнително ново и, по мои наблюдения, почти ексклузивно за скъпите марки. Estee Lauder и подопечната им Clinique използват лизат от дрожди почти навсякъде, и то не само в кремовете. Действа овлажняващо и подхранва кожата отлично. Добра съставка за добри люде… стига да имат парите да си го позволят.
Значи твърдите, че хранителните добавки, съдържащи колаген нямат никаква полза за хрущялите и ставите ни? А хората, които си варят телешки кости и пият отварата нямат поза от това?
А какво е отношението с добавките, съдържащи комбинация от глюкозамин, хондроитин и МСМ, все пак това са съставки, изграждащи хрущяла?
Пише хиалуронова киселина, а не колаген.
Здравейте Надя!
Поздравявам Ви за сайта, много полезно съдържание!
Искам да Ви попитам дали сте ползвали сайта: https://www.skincarisma.com/ingredient-analyzer
и козметичният им анализатор и какво мислите за него?
Поздрави и хубава вечер!
Ата