
<a href=”https://www.bloglovin.com/blog/18404063/?claim=v6cktrnd2mx”>Follow my blog with Bloglovin</a>
Себорейният дерматит е често срещано заболяванена лицето, тялото и скалпа, което засяга повече мъже, отколкото жени. Ура, дами! Не че ни утешава особено, ако ние сме сред “късметлиите”, които го имат… На това отгоре никой не знае какво го причинява. Комбинация от фактори като генетика, стрес, вредни навици (алкохол), някои заболявания като депресия, розацея, епилепсия, хранителни разстройства се спрягат като фактори на предизвикване. Установена е и връзка между лющещата се, червена кожа и развитието на микроскопична гъбичка, наречена Malasezzia furfur. Тя е естествен обитател на повърхността на кожата ни, но си “показва рогата” при някои хора, спомагайки за възникването на състоянието. Какво помага срещу себореен дерматит?
На първо място, нека се има предвид, че
Себорейният дерматит се лекува от лекар
Обикновено се изписват продукти, съдържащи противогъбични средства – кетоконазол, например. Целта е да се намали влиянието на гъбичката Malasezzia. Доколко това ще помогне, зависи от това дали същевременно се лекува другия фактор, който е довел до това заболяване – дали розацеята, депресията или стреса (за генетичната предразположеност няма какво толкова да се направи).
Посочените продукти и съставки целят да подпомогнат успокояването на кожата и нейното почистване. Някои от тях имат противогъбично въздействие. Комбинирането им би помогнало за отстраняването на симптомите на себорейния дерматит.
Какво помага срещу себореен дерматит?
Ексфолиране – гъба “Коняк”

По принцип не съм фен на измислени корени, листа и треви от незнамсикъде, защото се преекспонират и имат прекалено “рекламен привкус” за да бъдат реални. Но гъбата Коняк не е предназначена да лекува, а да ексфолира, и, доколкото знам, е едно от най-нежните почистващи средства, които могат да се намерят на пазара. Изготвя се ръчно от коренов прах на растението Amorphophallus konjac. Расте в Югоизточна Азия. На допир е твърда като камък – трябва да се овлажни добре с вода преди употреба. Начин на употреба: след доброто омокряне се нанася деликатен почистващ препарат върху гъбата и лицето се обтрива. Има отлични хигроскопични свойства. Може да се използва дори 2-3 пъти в седмицата, без да дразни кожата.
Селен
Измивни средства, съдържащи селен (по-точно селенов сулфид), са доказани при себореен дерматит и могат да се използват дълго време. Селеновият сулфид има изразено противогъбично действие. Шампоанът Selsun Blue съдържа селениев сулфид.
Катран
Да, онзи сапун за 43 стотинки, който се предлага по аптеките, може да се окаже по-ефективен от козметики за по 40 лева. За съжаление, може да дразни по-чувствителната кожа, но си струва да се опита. Лицето се мие със сапуна 2-3 пъти на седмица, като се оставя да действа в продължение на 5-10 минути.
α – бизаболол

Моноцикличен сесквитерпен (кажете го с уста, пълна с пуканки!), един от основните компоненти на етеричното масло от лайка. Има противовъзпалително и успокояващо дразненето, зачервената кожа действие. Предотвратява образуването на люспички. Освен това има чудесното свойство да улеснява проникването на други полезни вещества, като антиоксиданти. Този крем на Eucerin съдържа бизаболол, както и аминокиселини като серин и аланин. Това, че се препоръчва за акне, не е проблем – противовъзпалителните свойства на бизаболола не зависят от етикета!
Лук
Allium cepa, известен още като лук, има и други свойства, освен сълзотворни. Проучвания сочат, че екстрактите от лук имат противогъбично действие и се справят успешно в борбата с Malassezia furfur и Candida albicans. Не мога да посоча продукт на пазара, съдържащ лук, но ще ми е интересно да се запозная с такъв.
Здравейте! Хубава статия. 🙂 Гъбата конджак ( аз така я знам) наистина много помага за изчистване на кожата. Препоръчвам! Измазала съм стотици кремчета и лосиончета, но единственото, което ми помогна е Джинджира цинк пиритион. Искам да уточня, че при мен зачервяването и лющенето е само около двете ноздри. С няколко нанасяния на ден изчезват и двете. След това поддържам само през ден-два вечер преди лягане. Дано е от полза на някой друг. А вие може да обясните за цинка 😉
Не е от цинка, а е от пиритиона. Пиритионът е противогъбично средство.
Чудесна статия Благодаря!!! Аз съм от, “щастливките” и наистина съм се борила с милата Маласезия активно но обикновенно почти без победа!!! Да гъбата Кодяк е много добра , ще пробвам и кремчето на Юсерин в момента ползав пак от тази серия но друг!!! Джинджира е добър но явно аз не съм много постоянна в ползването!!! Борбата продължава до победа!!!
Здравейте, може ли да напишете какъв е кремът на Eucerin, че не ми отваря линка? Благодаря!