Rosa × damascena , по-известна като българска роза, не е самостоятелен биологичен вид. Подобно на пиперливата мента, и българската роза е хибрид, получен от два вида рози: Rosa gallica и Rosa moschata. Цветовете на розата известни със своя фин аромат и се употребяват за суровина на производство на розово масло. Същото масло, което Бай Ганьо “прославя по Европа” под перото на Алеко Константинов. То е използвано в много парфюмни продукти, включително на безкрайно скъпи марки – Tom Ford и Prada са само пример. Цветните венчелистчета също са годни за консумация, а баба ми прави страхотен розов ликьор.

Какво е етерично масло?
Етерично масло е течност, съдържаща летливи вещества (лесно се изпаряват на стайна температура), които освен това са хидрофобни (не обичат вода и не се разтварят във вода). Те са обикновено и силно ароматни, поради лесната си изпаряемост и съдържанието си на ароматни вещества, наречени монотерпени и сексвитерпени. Много неприятно е, когато неграмотни фирмички за ароматерапевтични продукти наричат етеричните масла “есенциални”. Есенциално масло е неграмотно преведен буквално от английски термин и се употребява от български търговци с цел придаване на внушение за жизненоважност и необходимост от маслото за организма. Използва се думата “есенциална”, като синоним на “необходима”, каквито са есенциалните аминокиселини например. Реално организмът няма жизнена неоходимост от нито едно етерично масло и терминът “есенциално масло” на български е неправилен. На английски думата идва от “есенция” – ароматната същност на дадено растение, а не като синоним на необходимост.
Състав на розово масло

Цялостно химическо профилиране на проби от етеричното масло от Rosa x damascena са изследвани от български учени от ИОНХ на БАН (вижте проучването тук). Използваните инструментални методи са газова спектрофотометрия/масспектрофотометър/пламъчно йонизационен детектор (GC/MS/FID). Това са ИЗКЛЮЧИТЕЛНО точни методи за определяне на вида и количеството вещества в една химична смес. Учените са открили 85 вида компоненти в българското розово масло. Основните ароматни съставки в пробите от етерично масло са монотерпенови алкохоли: цитронелол (20,8-30,8%), гераниол. (19,3-23,3%) и нерол (8,9-10,8%). Това са веществата, които носят аромата на розата. Нещо повече, поради климатичните условия на Розовата долина в България, това съотношение на компонентите е уникално точно за българското розово масло. В екстрактите са открити и естери на мастни киселини, восъци и тритерпеноиди. Освен това учените извършват и сензорна оценка на продуктите с аромат на роза, демонстрираща интензивни цитрусови, флорални и балсамови нотки за етеричното масло (буквално описано в това проучване). А проучването, освен от български учени, е и много скорошно – от декември 2020 година, с постиженията на модерната наука.
Как да разпознаваме истинското розово масло?

!ВНИМАНИЕ! ЧИСТО РОЗОВО МАСЛО НЕ СЕ НАНАСЯ ДИРЕКТНО ВЪРХУ КОЖАТА!
Има много сериозен риск при закупуването на розово масло да купите нечисто такова. Най-често се използват масло от нашeто индрише (Pelargonium graveolens), или масло от индийски здравец (джинджифилова трева – Cymbopogon martinii). И двете масла са от растения, които нямат нищо общо с розата и дори не са от едно семейство.
Затова – как можем да определим истинското розово масло?
То има:
- Има светложълт цвят със зеленикав оттенък;
- По консистенция наподобява бадемово масло;
- Има силен аромат и остър балсамов вкус;
- Има много добра комбинация от течни и твърди компоненти;
- ЦЕНА. Висока цена. Изисква се огромно количество розови листца, събрани ръчно, обработени и минали през парна дестилация, за да се отдели един грам чисто розово масло. Неслучайно му казват “течно злато” в парфюмерията. Тези малки, дървени сувениррчета по 5 лв. с малка ампула “розово масло” в нея е изцяло туристически капан. По същия начин оперират и български козметични фирми, които продават “розово масло” и продукти от роза на смешно ниски цени.
нашия си, обикновен здравец е geranium macrorrhizum и не се из олзва за фалшифициране на розово масло, тъй като по състав нямат нищо общо. Pelargonium graveolens което се използва за подправяне на маслото на български е индрише.
Ау.
Как съм го превела така?
Растенията наистина са два тотално различни вида. Объркала съм индрише със здравец.
Много благодаря за поправката.
Поздрави,Н.
Благодаря за тази статия,
много се ядосвам, когато българи си мислят, че Дамасцена е турска. Те са я взели от нас, като ни откраднаха и рецептите за всички продукти с розово масло. Известно време живях в Германия и там си мислят, че розовата вода е турска, бялото сирене гръцко, лютеницата руска, боб чорбата сръбска. Много е дразнещо, че няма държавна политика за защита на нашите продукти! Розопроизводителите ни никой не ги подпомага, нито държавата, нито бизнесмени, но всички ползват труда им като накаква общонародна заслуга в рекламите си и в сферата на туризма и навсякъде. Розата е символ на България, но на никого не му пука, че розопроизводството загива като сектор. Някои новонавъдили се фирмички заляха пазара с евтини неща и избутаха, по-старите, които имаха качествени продукти.
Здравейте, Надя. Името на института е ИОХЦФ-БАН ( Институт по Органична Химия с Център по Фитохимия). Поздрави.
Здравейте , много бих искала да напишете и разгледатите съставките на “Евтерпа” . Аз обожавам тяхната розова вода ,както и още няколко продукти .
Но дали са и толкова добри за нашата кожа?