
Често срещан въпрос в аптеката е “Как да почистваме лицето си при акне?” Акнето е отвратително състояние, от което страдат не само тийнейджърите. Нека се подготвим за най-хубавата ни година, с повече самочувствие и обич към себе си, като премахнем пъпчиците с правилна рутина за измиване.
Как да почистваме лицето си при акне?
Измиваме ръцете си
Ръцете ни са едни от най-мръсните обекти във Вселената, така че е задължително да ги измиваме, преди да докоснем лицето си. По ръцете се намират изключително много бактерии, особено от рода Staphyllococcus (S. aureus – златист стафилокок – един от основните причинители на пустули и пъпки по лицето, изпълнени с гной, и често силно устойчив на антибиотици). По-мръсна от ръката е само човешката уста.
Премахваме грима си с мицеларна вода
Най-добрият продукт за акне, поне според моя опит, е мицеларната вода. Може да се подбере специфично предназначена за акнеична кожа.
Използваме хладка, а не гореща вода
Горещата вода изсушава кожата и предизвиква временно зачервяване. Не е препоръчителна, особено при акнеична кожа.
Нанасяме количество продукт с големина на лешник
Прекаленото количество продукт само се хаби и изсушава. Особено е важно да се внимава с измивните съставки – те трябва да са максимално нежни и леки, за да може да почистят, без да раздразнят дори допълнително кожата на лицето. Добра съставка е натриевият лаурил саркозинат (не сулфат! Има разлика.).
Разнасяме продукта с нежни кръгови движения
Лекият масаж на лицето с кръгови движения не само енергизира и подобрява кръвообращението. Той подпомага доброто разнасяне и равномерно разпределение на измивния продукт. Особено внимание обръщаме на зоните, които са по-склонни към развитие на черни точки и акне.
Изчакваме около 30 секунди
Някои дами се плискат веднага с вода, но по мой опит е добре да се изчака около 30 секунди, преди препаратът да бъде отмит.
Измиваме внимателно и добре продукта
Изключително важно е да не остане дори една частичка от измивната субстанция. Колкото по-дълго стои, толкова повече се дразни и изсушава кожата.
Внимание! “Скърцаща от чистота кожа” = лишена от себум, изсушена кожа
Някои дами се дразнят, че най-нежните сапуни “не почистват”, защото усещат лицето си “мазно дори след измиване”. Това, което трябва да се има предвид е, че е опасно и нежелателно цялата мазнина от лицето да отиде в мивката. Себумът е естествен лубрикант, който пази кожата от външни влияния. Ако бъде изчистен “до скърцане”, това е сигнал за кожата да го произвежда дори повече, за да се защити. Акнето само се влошава!

Ексфолираме само под душа
Нали знаем, че в салона на козметика лицето ни първо преминава през парна баня, за да се отворят поричките? Душът с неговата гореща вода и вдигаща се пара прави същото. Не е добра идея да се ексфолира на “студена кожа”. Частичките само ще раздразнят кожата, без да си свършат работата добре.
Измиваме се два пъти на ден
Това е важно – добрата хигиена е универсално правило не само за акнеична кожа.
Избягват се маски с дразнещи вещества
Много често ми се случва пациенти да ми се оплакват от маски, които ги дразнят. Добре е да избягваме всякакви продукти, съдържащи ментол или алкохол.
Мицеларната вода може ли да се използва и ако не ползваме грим? Примерно за момче? Т.е. да я използва като допълнително средство, освен измивните гелове?
Скъпи Иван,
Ползвайте без проблем. Поздрави!