Една инфармацка преди няколко дни мe попита за продукт, чието описание беше намерила в Интернет. Когато проверих линка обаче, се оказа, че съставът не е даден изцяло. Как да преценим кога са описани всички съставки в дадена козметика?
Внимавайте за фрази като: активни съставки, основни съставки
Ако видите над описанието фразите “активни съставки”, “основни съставки” и прочие, то не си губете времето. Съставът не е пълен. Този вид сайтове не желае да ви даде представа за продукта, а само да го изтъкне, посочвайки “полезните” и “натурални” съставки – или тези, които звучат като полезни и натурални. Това е реклама, не информация.
“Съдържа” не означава пълно съдържание
“Съдържа екстракт от ягоди” не е същото като “съдържа само екстракт от ягоди”. На пръв поглед това изглежда елементарно и си мислим “е, аз на това няма да се вържа”. Помислете отново. Един сайт успя (за кратко) да заблуди и мене – беше публикувал на страницата си целия състав на крем, с изключение на две вещества. Феноксиетанол и изкуствен ароматизатор. Изненада!
Съдържанието на козметиката трябва да е на английски
Повечето състави на български, които съм срещала по сайтовете, просто не са пълни. Главно се пропускат синтетични вещества с лоша репутация (заслужена или не), както и дълги химични имена, които биха изплашили по-еко настроените потребителки. Допълнително объркване носи качеството на превода. Хората, пишещи за сайтовете (включително описващите съдържание на продукти) често нямат тренинг и знания нито по ботаника, нито по химия. Резултатите са колкото смешни, толкова и печални. Типичен пример е сайтът на серума за мигли Realash, чиито грешки в описанието бях описала в съответното ревю. Сайтът на аптеки Фрамар, макар и изключително полезен като цяло, често прави фактологични грешки и не бих разчитала само на него по отношение на състав на козметика (лекарствените продукти са описани по-добре, тъй като са взети характеристиката на продукта и листовката на пациента – най-вероятно от сайта на Изпълнителна агенция по лекарствата).
Състав с включени силикони, консерванти и ароматизатори най-вероятно е пълен
Основната причина някой невинно да “направи лапсус” и да пропусне съставка в съдържанието на козметика онлайн е да прикрие наличието на “плашещи” съединения – аромати, консерванти, синтетични добавки. Целта е да привлекат вниманието на потребители, които по една или друга причина не одобряват подобни вещества в козметиката си. Това може да е крайно опасно. Невсичко е резултат от всяване на страх. Някои избягват определена съставка поради легитимна причина като алергия и в този смисъл изключването на “нещичко” от съдържанието онлайн е направо престъпно. Ако видите някоя от “плашещите съставки” в онлайн етикета – била тя феноксиетанол, парабен, силикон или друга, това означава, че сайтът е честен и е поставил безопасността на потребителите си преди печалбата.
Сайтове със солидна репутация са по-склонни да публикуват пълен състав на козметиката си
Ако намерите сайт с мигащи светлини, гигантски надписи “НАМАЛЕНИЕ!” “ОТСТЪПКА!” и странни домейн адреси без посочени седалище на фирма, адрес и контакт, не можете да очаквате от него да е честен за описанието на продуктите си.
Сайтове, за които съм 100% сигурна, че са честни по отношение на състава са:
В заключение ще помоля всички дами да внимават много, когато подбират козметика онлайн. Правете разлика между пълен състав и “цензуриран” такъв и не позволявайте да ви заблуждават. Дори уважавани марки като Dior не публикуват пълен състав на продуктите в сайта си. Бъдете бдителни!
Давам и своя глас за CosDNA. Сайтът е изключително полезен, особено в случаите, когато се пазарува онлайн от магазин, който е пропуснал да публикува пълния състав на продуктите, които предлага. Чудесно е, че всеки потребител може да допълва базата данни със състава на продукти, които е закупил и чиито състав все още не е публикуван там.