Обичам биокозметиката! Харесвам натуралните продукти и нямам нищо против да използвам такива, стига само да са хубави и да вършат, каквото се иска от тях. Какво по-приятно от един крем с шипково масло, розова вода и 2-3 капки бергамот?
Обаче имам много, много сериозен проблем с биокомпаниите.
Имам проблем с това, че използват черен PR, за да съсипят репутацията на конвенционални компании. Че изтъкват предимства, които продуктите им нямат. Че обвиняват “конвенционалната” козметика в тровене на хората, когато те самите използват токсични съединения. Днес ще си говорим за лъжите на биокозметиката и защо не можем да се доверяваме на никоя компания, била тя био или не. Това са лъжите в биокозметиката.
Лъжа 1: “Ние сме 100% безопасни”
Биокозметиката не е на 100% безопасна. Никоя козметика не е. Замислете се за етеричните масла, които масово се използват в биопродукти. Всички те са алергени. Ментолът, който е напълно естествена съставка, дразни кожата и не се използва в качествената козметика. Изключително разпространен в уж “безопасната” биокозметика (особено нисък клас, например Alverde) е спиртът. И колкото и да се стараят представители и козметици, че “то това е био-спирт!”, не могат да ме убедят, че… Видите ли, като е “био”, химичните му, физични и оттам фармакологични свойства – хоп! – се изменят. И вместо дразнител, този спирт е прекрасен, вълнуващ, нежно хидратиращ балсам за кожа. Няма да стане.
Лъжа 2: “Ние сме некомедогенни”
Много “био” масла – ленено, пшеничен зародиш, какаово, кокосово – са комедогенни. Това не ги прави опасни или вредни, но хора със смесена до мазна кожа и склонни към акне е добре да ги избягват. Не прави чест на биокомпаниите да твърдят, че конвенционалните продукти са по-комедогенни, когато в биокозметиката се използват масла с висок комедогенен индекс.
Лъжа 3: Ние сме хипоалергенни
Няма такова понятие като “хипоалергенен продукт“. Но дори и да оставим това настрана – нека вземем един състав от биокозметичен продукт и да му направим един анализ. Например този крем. Разкошен е – много ми харесва като състав и бих си го купила с огромно удоволствие – но и той съдържа алергени и не е подходящ за свръхчувствителна кожа. Вижт състава, а ние ще подчертаем кое е алерген:
Aqua (вода), Aloe Barbadensis (сок от листа алое вера) Leaf Juice, Glycerine (глицерин от кокос), Caprylic/Capric Triglyceride (триглицериди от кокос), Glyceryl Stearate (от палмова сърцевина), Isopropyl Myristate (палмово масло), Cetearyl Alcohol (масло от палмова сърцевина), Cetearyl Glucoside (захар), Mannitol (манитол с растителен произход), Cyclodextrin (мая), Disodium Succinate (синтетичен), Dehydroacetic Acid (дехидрооцетна киселина), Benzyl Alcohol (естествен консервант), Passiflora Incarnata (масло от пасифлора) Flower Oil, Squalane (получен от маслина), Xanthan Gum (естествен сгъстител), Citrus Limonum (етерично масло от лимон) Peel Oil, Citrus Aurantifolia (етерично масло от лайм) Peel Oil, Tocopherol (естествен витамин E), Laminaria Japonica (екстракт от японски водорасли) Extract, Potassium Sorbate (естествен консервант), Sodium Benzoate (естествен консервант), Citral (съставка на етерично масло), Limonene (съставка на етерично масло).
Това не прави продуктът лош – прави го нормален продукт за суха до нормална кожа. Защо козметичните компании държат да наричат козметиката си хипоалергенна, при условие, че не е, обаче – не мога да кажа.
Лъжа 4: Те ни тровят!
Много грозна практика на представители (и западни блогъри, очевидно платени!) на биокозметика е да ни плашат и да ни внушават, че само биокозметиката е нетоксична. Всичко, що е синтетика, е смъртоносна отрова.
Първо, нека мислим разумно – да, конвенционалната козметика използва вещества, които биха могли да носят риск – било то от алергии, или от натрупване в тъканите (каквито са нефтените продукти). Но тук говорим за вещества с риск, а не ОТРОВИ. Има много, много голяма разлика. Етанолът е отрова – той индуцира клетъчна смърт (апоптоза) в кожните клетки. Но се използва масово в био-, както и в конвенционалната козметика. Тук става дума, както винаги, за пари, много пари. Дамите харчим милиарди всяка година за продукти за кожата си, а какво по-хубаво от това да съсипем конкуренцията с обвинения, че тровим народа наред! На това отгоре забелязвам в западната блогосфера (за щастие не тук) блогове, които сякаш са създадени да бъдат безплатен микрофон на биокомпаниите.
А това е жалко, момичета, много жалко. Защото биокозметиката може да бъде прекрасна алтернатива на конвенционалната. Наистина може. Когато обаче CEO-тата на тези компании използват същите мръсни тактики, не можем да се успокоим, че бурканчето, което си купуваме, е направено с грижа и любов за нас. Дори да носи сертификата “БИО”.
Здравейте!
Открих Ви случайно, ровейки се в гугъл за повече информация за маските на Лореал и оттогава съм пристрастена към блога! ОГРОМНО благодаря за труда, който полагате, за да предоставяте тази полезна и достъпна информация!
Във връзка с последната тема, бихте ли разгледали Био-ойл? И още едно предложение имам – за хора като мен, просветени в икономическите (и други) науки, далечни на химията (хале пък фармация) бихте ли изготвили нещо като легенда (примерно) за основни вредни/полезни съставки (с невероятни за мен имена), които често срещаме в козметични продукти и които е хубаво да избягваме/търсим в тях? По-конкретно, зная, че витамини и екстракти са хубаво нещо, но за.моите очи те са скрити под разни кодови непонятни наименования; по същия начин със спиртни съединения (вещества), които зная, че е хубаво да се избягват или отсъстват, но как да ги видя зад тези непознати думички в състава на опаковката? Надявам се да се изразих правилно!
Желая Ви лек и ползотворен ден!
Скъпа Роза,
Благодаря за хубавите думи!
Вредни и полезни съставки са понятия, които се раздуват прекалено много. Има и трета категория, която е най-обширна. Това са безполезните съставки.
Макар че има съставки, които са безспорно вредни (каквито са спиртът и ментолът), повечето в най-лошия случай са потенциални алергени. Дали ще реагирате на тях, е индивидуално.
Според мен трябва да направите профил на това, което е полезно за вас и Вашата кожа и да се стремите към него, вместо да се лутате. Поздрави!