Само 18% от рекламните твърдения, които виждаме по телевизията, са верни. Кои са лъжите за шампоаните, които ни карат да купуваме на поразия ненужно?

Да се пени!
Когато габровецът е видял развалена паница боб да отделя смрадливи мехурчета в космическия етер на хладилника, сухото му заключение “Пениш се, не пениш, бобе, ке те ядем!” е демонстрация на скръндзеене до степен риск за здравето. Бобът не трябва да се пени в нашите представи, шампоанът обаче – да. Което си е двоен стандарт. Само не знам кой трябва да съди за дискриминация. Бобът, дето не му дават да се пени колкото му душа иска, или шампоанът, че изискват от него извънреден труд.
Извънреден, защото реално не е нужно шампоан да се пени, за да върши работа. При нанасянето на шампоан в него има съставки, наречени повърхностно активни вещества. Те се свързват едновременно с водата и с мръсотията в косата ви и така позволяват да бъде отмита. Тъй. Това обаче не изисква пяна. Много повърхностно активни вещества се пенят (вижте сапуните!), но не е задължително тези във вашия измивен продукт да правят същото. Производителите слагат пенители допълнително, а това далеч не е необходимо, освен да оставя впечатление у потребителя, че е ефективен “защото прави хубава, гъста пяна… като габровския боб. Ех!”
Дълбоко регенериращ шампоан-балсам
Какво да значи това, преценят само фирмите производители. “Дълбоко възстановяващ/регенериращ/оздравителен” шампоан в огромната част от случаите означава просто шампоан + балсам 2 в 1. Разбира се, те не са лоши, но рекламираното дълбоко третиране няма да се постигне лесно извън фризьорския салон и със сигурност не с тези продукти.
Витамини, минерали, КОКО!
Всеки е чувал рекламните крясъци по плажовете на България, надавани от продавачите на царевица. Никога не бихте заподозрели обаче, че те имат колеги в Италия, истерично промотиращи… кокосови орехи. “Коко бело коко, витамине, минерале, КОКО, Виагра КОКО” просго разбива, когато го чуете за пръв път. И това “витамине, минерале” на мен ми звучи до голяма степен като рекламата на шампоани с тези вещества – поне като сериозност на твърдението.
Петте, или дори десетте минути, през които шампоанът стои на косата ви, са крайно недостатъчни за повечето витамини да проникнат в кожата на скалпа ни. Така, както 90 минути няма да стигнат на футболните звезди от отбора на ФК “Чавдар” – Етрополе, за да вкарат гол на Челси.

Това особено много важи за водоразтворимите витамини, например тези от група В. Разбира се, проникващата способност може да бъде повлияна от подбора на разтворител, помощни вещества и други методи, но факторът време си остава ключов. Неслучайно най-добрите подхрянващи продукти за коса стоят много дълго време върху нея. А консенсусът за косята е, че е много по-важно е да поемате витамините с храната си, отколкото да седите и да чакате да нахлуят, намазани на скалпа ви.
Така, с този малък поправител на рекламни трикове, можете да вземете по-разумен избор за косата си.
Здравейте, това с пененто винаги ме е учудвало. Попадала съм на марки шампоани, които не са евтини, които обаче не само, че се пенят ужасно много, но и трудно се отмиват…
Абсолютно е вярно за рекламите, не само за шампоаните, не само за козметиката – за почти всичко друго, което се рекламира.Освен, ако не е свързано с конкретни количествени измерители – винаги има голям процент спекулация.