
Писък на модата в козметичната индустрия преди няколко години, т.нар. мицеларни води сега са утвърдени като почистващ продукт. Разбира се, когато има „гореща тема“ и нововъведение в науката за красотата, веднага се започва да се сее и дезинформация, най-вече с рекламна цел. За да можем да отсяваме истинските твърдения от подвеждащите, за съжаление, ще ни трябва малко физикохимия.
Какво са мицеларните води като цяло?
Мицеларните води са част от т.нар. колоидни разтвори. Колоиден разтвор е течност, в която се съдържат частици с определен размер. В мицеларните води тези частици се наричат мицели. А мицелите са много интересни и специфични структури, съставени от молекули с двойствен характер.
Ще обясня по-подробно, като имайте предвид, че това, което описвам, е много, много груб щрих:
В природата, много грубо казано, се срещат три вида молекули – обичащи водата (хидрофилни), обичащи мазнини (липофилни), и такива, каквито обичат и двете (дифилни). Обичащите водата молекули се привличат и плуват чудесно във вода, но, когато се намират в мазен разтвор, се скупчват една в друга и образуват капка. Можете да видите това, ако капнете една капка вода в олио – тя не се разлива или разтваря , а остава на повърхността и има кръгла форма. Подобно е държанието на капката олио във водата – обичащите мазнините молекули не се чувстват комфортно във вода, скупчват се една в друга и правят малко кръгче олио на повърхността.
Третият тип молекули – тези, които обичат и двете среди, се наричат дифилни. Те са съставени от две части – обичаща водата част и обичаща мазнините част. Когато попаднат във водна среда, каквато е мицеларната вода, те се скупчват, но не като капка, а като мини-клъбце, в чиято вътрешна част се намира частта, обичаща мазнините. Частта на молекулата, обичаща водата, е насочена навън, към водната среда. Toва мини-клъбце се нарича мицел, а разтворът, в който се намират мицелите – мицеларен.
Мицелът има уникална двойнствена природа, която способства за почистването на себума, праха и грима по-добре от много други препарати.
Как действат мицеларните води върху кожата?
Мицелите, както вече обяснихме, са клъбца от молекули, които имат една обичаща водата, и една, обичаща мазнините, част. Повечето от замърсяванията по кожата – себум (запушващия порите секрет на мастните жлези), грим, разтворена в себума прах – са молекули, които се разтварят лесно в мазнини. Когато мицеларни води се нанасят върху кожата, частта на молекулите, обичаща мазнините, изтегля мазните замърсявания от кожата и ги задържа за себе си, като така почиства. В същото време, тъй като този продукт не съдържа никакви сапуни, кожата не се изсушава. Мицеларните води могат да се използват за всеки тип кожа, но са особено подходящи за мазна, акнеична кожа, за която други почистващи средства – например сапуни и тоници – не са подходящи.

Как да изберем добра мицеларна вода?
Внимание! Ако обичате да използвате напълно натурална козметика, то мицеларните води не са за вас. В природата не може да съществуват мицеларни води, те са рожба на химичната лаборатория. В тях задължително има емулгатори, които поддържат средата такава, че мицелите да съществуват, и консерванти, които да ги предпазват от развитие на бактерии. Самите мицели също са изградени от изкуствено синтезирани молекули.
Всяка мицеларна вода ще върши дейността, за която е взета – а именно почистваща. Но трябва да се имат предвид няколко фактора, които могат да решат избора ви в полза на една или друга специфична марка.
Как да съхраняваме своите мицеларни води?
След като сме избрали продукта си, е добре и да се грижим за него. Teзи мицеларни води са крехки системи и не бива да се подлагат на сериозни изпитания. Не оставяйте продукта си на много студено или горещи, защото може да разрушите мицелите. Избягвайте да го подлагате на пряка слънчева светлина. Разклащайте го добре преди употреба, за да може мицелите да се разпределят в цялата опаковка. Не замърсявайте водата – всяко замърсяване може да внесе бактерии или вещества, които да разрушат мицелите.
В заключение – мицеларните води са много важен компонент на почистващата козметика. Разбира се, те имат своите предимства и недостатъци, и какво ще изберете за вашата кожа трябва да бъде внимателно обмислен избор.

Много благодаря за елементарното обяснение на сложено нещо. Много е хубаво когато може някой да обсни нещо така просто при положение, че на слушателя не му трябва сложно определение.
Много полезна статия, но за какво трябва да следим при избора на мицеларна вода? Кои съставки е добре да избягваме?
Здравейте и благодаря за хубавата статия.
Кой напълно природен и естествен продукт бихте препоръчали са почистване на лице?
„.. трябва да се имат предвид няколко фактора, които могат да решат избора ви в полза на една или друга специфична марка.”, добре, но кои са тези фактори? Много интересна статия, наистина, и доста приятно поднесена информация! Би ми било интересно да прочета за добри почистващи продукти, естествени по своя състав и подходящи за суха кожа?