
По принцип не обичам да говоря за времето, когато пребивавах в Германия по студентска програма Еразъм. Спомените ми оттам са много хубави, не ме разбирайте погрешно, но са доста… навлажнени от поройните дъждове, които се изляха в Хайделберг тогава, до степен на наводняване. Та леко са се размазали. Едно нещо обаче помня много ясно – магазинчето за алкохол в Стария град, на 2 минути от главното площадче. Огромно разнообразие от напитки (даже абсент в бутилки с формата на череп), малки мезенца, подправки, сладка – и всичко беше безкрайно вкусно. Как знам, че са били хубави?
Пред всяка лавица имаше чаши, чинийки, дори намазани хлебчета, които мила, руса женица, поставена специално да обслужва гостите на магазинчето, пълнеше щедро и даваше на всеки да опита. Обожавах това място… и когато поисквах нещо за вкъщи, вадех портфейла и знаех, че ще получа това, което най ми е харесало. Не мога да преброя колко евро потроших там. Щях ли да изхарча толкова, ако можех само да гледам прашните бутилки? Не, разбира се.
Да искаш мостра на нещо в България обаче се е превърнало в проява на невъзпитание. Забелязвам нещо доста типично българско по софийските магазини, аптеки и прочие,
Мостри на козметика се крият
Дават се само на тези, които си купуват нещо, или на познат, без да хрумне нито на консултанта, нито на собствениците на търговските обекти, че идеята на мострата е да превърне потенциален купувач в реален такъв. Глупав е страхът, че “ще се научат на мостри и няма да купуват”. Сериозно? В моята практика, огромен брой жени са оставали толкова доволни от милия жест “давам 3 милилитра продукт да пробвате”, че активно ме търсеха и се вслушваха в мнението ми, купувайки си козметика от мен. Доверието е важно.
Но, да оставим настрана българската действителност и куцата философия на българския търговец, а да поговорим за това колко е важно да пробваме предварително козметиката, която ще използваме.
Без мостра рискуваме
Алергии и неочаквани реакции
Няма да забравя как открих, че съм алергична към един химичен слънцезащитен филтър. Закупих си “хипоалергичен” продукт от аптека, нанесох го преди плажа и после прекарах половин час под леденостуден душ с пламнало лице и тяло. Това се е случвало не само на мен, но и на много други жени с неочаквани алергии или реакции, които не могат да бъдат предвидени. Мострите на козметика не са само за “зарибявка” – с тях можем да пробваме дали даден продукт ни понася или не. Когато обмисляме да купим нов продукт, ососбено бяла козметика, добре е да нанесем мострата на кожата под китката и да изчакаме два часа. Ако нямаме реакция, можем да купим продукта.
Как да се сдобием с мостри
1. Директна молба към козметичната компания

Няма какво да се лъжем – козметичните компании дават на търговците тестери безплатно, за да се дават на потенциалните клиенти. Но често тези мостри отиват за “баба, леля, и т.н.”, или прашасват в чекмедже, без да стигат изобщо до хората, за които са предназначени. Идея е да потърсим представителството на козметичната компания, от която да поискаме тестер. В България би било по-трудно, но може и да имаме късмет.
2. Избираме си един магазин/аптека и ставаме техен редовен клиент
Българският търговец дава само, ако предварително се е убедил, че имаме намерение да купуваме. Когато ходим редовно в някой обект и пазаруваме оттам, има голяма вероятност да “отпуснат връвите на кесията” и да започнат да ни дават тестери. Случвало ми се е в козметичен магазин, в който съм се появявала десетина пъти, да си тръгна с малка торбичка мостри на козметика, докато на съседната жена, която не е “редовен клиент” дори не ѝ обърнаха внимание.
3. Да предпочитаме бутика
Ако има едно предимство на скъпите бутици, то е, че консултант-продавачите са обучени обикновено по западни стандарти. Имена като Estee Lauder са наясно какво е предназначението на една мостра, подбират внимателно персонала си и можем да очакваме да не се скъпят точно на мостри на козметика. Именно тази компания е доста добър пример. Нейните бутици са разположени на хубави, лесни за намиране места (удобни обекти в София са Сердика център, Мall of Sofia, бутик на Витошка, точно до метростанция НДК, и др.). Не съм влизала в такъв бутик, без да си тръгна с нещо безплатно. Има кампании, особено покрай Коледа и други големи празници, в които тестери се дават много често.
4. Да си “извоюваме” клиентски карти за обектите
Аптеки “Медея”, Sephora, Estee Lauder бутиците, които коментирахме, Douglas/Beauty Zone и др. имат политика на клиентската карта. Срещу някаква сума, заплатена наведнъж за продукти (или, както е в Медея, ако просто ни харесат/станали сте редовен клиент) получаваме клиентска карта. Тя може да ни даде сериозни отстъпки, но това не е всичко. От личен опит виждам, че дама, размахваща членска карта, има по-голям шанс да получи мостри на козметика, която желае.
5. Следим поява на нови продукти

Всяко въвеждане на нов продукт е свързано с усилено рекламиране от страна на козметичната фирма, която го разпространява. Тъй като е ново, търговците или фармацевтите помнят продукта, сещат се за него по-често и са склонни да дават тестери. Обикновено това не трае дълго, така че, ако искаме тестер на нов продукт, е добре да побързаме.
Съществуват и други начини, като например магазини за тестери, но те обикновено са чуждестранни онлайн магазини. Много дами не могат да боравят с пазаруването по Интернет, а и с последните хакерски атаки това е станало рисково начинание.
В заключение: Добре е да избягваме да купуваме козметика, без предварително да сме получили мостра. Рискуваме не само да не ни хареса самият продукт, но и да не ни понесе. Колкото по-реномирана е една компания, толкова по-вероятно е да получим мостри на козметика. В интерес е както на козметичната фирма и търговския обект, така и на нас, да пробваме предварително това, което ще купим. И може би, някой ден, когато наистина започнем да изискваме като клиенти и да търсим качество на облужване, а не “където е евтинко”. ще получаваме мостри във всеки обект, където влезем.
Не само козметичните мостри се крият, ами и са с цена в някои български магазини. Особено при дребните търговци. Живях в Канада и обичах да пазарувам козметиката си в “Тhe Bay” – козметичните фирми, рекламирайки името си подаряват и безплатни несесери с логото си, плажни чанти и прочие малки подаръчета, които приповдигат настроението и те карат да си купиш, това което си харесал в магазина. Отношението към клиента е съвсем различно. Тук, особено в Плевен, продавачките те карат да се чувстваш като крадец, когато им влезеш в магазина. В Южна Кореа, особено в магазините на Olive Young мостри се дават с красиви подаръчни кутии.
Тестери има за всеки продукт.
С нетърпение очаквам следващата си почивка извън България, за да си напазарувам отново козметика. Важното е позитивното преживяване в магазина, за да го посетим отново!