Този пост на съпруга ми, д-р Даниел Йорданов, идва тук, защото обяснява точно причината, поради която не бива да се разхождаме из паркове и да подаряваме растения. Той е лекар-микробиолог, работи като университетски преподавател по медицинска микробиология и вирусология и е на линия ежедневно в диагностичната университетска лаборатория, която работи и в момента с цел диагностициране на инфекции.

“Ще се опитам да обясня на всички, които възроптаха, защо се налага тъкмо
Парковете и градинките да бъдат затворени
Казаха – не излизате в паркове, за да не сеете зарази. Точка. Контрааргументът беше, ама нали в парковете можем да спазваме дистанция. Изглежда логичен. Но не е.
Хората наистина не разбират, защо се налага парковете да се затворят. Всяка тревичка, всяко листо е повърхност. Огромна, огромна повърхност, върху която може да полепне микроб. Огромна повърхност, която не подлежи на реална дезинфекция. Повърхността на тревичките и листата в парковете е многократно по-голяма отколкото на всичко друго в един град. А сега е сезонът на активен растеж. Дори да дезинфекцираш, след ден има толкова много нова зеленина. Да изсечем дърветата ли? Не е ли по-добре да се пести финансов, времеви и човешки ресурс, за да се дезинфекцира по улици и тротоари? И най-вече вътре в сградите?
Растенията отделят вещества, които унищожават микробите, но се доказва, че това не е достатъчно, както не е достатъчно и слънчевото лъчение. Далеч не всички растения отделят подобни биологично активни вещества.
Ще допълня с един пример…
Случаите, когато съм губил контрол в работата си, не са толкова много. На пръсти ги броя. Винаги ще помня първия. Бях още съвсем млад и зелен, отскоро специализант. В учебната лаборатория имаше саксии и цветя навсякъде. Имаше саксии и в диагностичната лаборатория, слава богу, много далеч от лабораторните плотове. Побеснях, казвам ви. А винаги съм се считал за много толерантен човек.
Разберете, хора! Можем да дезинфекцираме подове и плотове. И трябва! Можем да си мием ръцете. И трябва!
Но не можем да дезинфекцираме цветя и растения!
По никакъв начин!
Хората трябва да се научат, че цветя в болници е равносилно на зарази. А цветя в рискови отделения значи смърт. Микробите имат много начини да се закрепят по повърхностите особено ефективно, като образуват т.нар. биофилми. Но дори без да навлизаме в детайли, разберете, че цветята и всички растения практически не подлежат на реална дезинфекция. Работя срещу болница. Всеки път, когато видя хора с букети, се страхувам какво може да ни донесе това. Защото знам после какви свръхрезистентни гадове изолираме, най-вече от реанимациите. Бактерии, устойчиви на всякакви антибиотици, които носят смърт на болните ни пациенти. Не помня кога е последният път, когато съм подарявал цвете.
Но е много, много отдавна
С риск да досъсипя цветарския бизнес, ви моля – не подарявайте цветя и букети! Има толкова други начини да покажете любовта и уважението си към някого, вместо с цвете.
Големият брой смъртни случаи от коронавирусната инфекция всъщност няма да се дължат само на вируса. Както при останалите вирусни пневмонии, се създават условия за наслагване на вторична бактериална инфекция.
Пазете се! Мийте си ръцете! Дистанцирайте се! Стойте далеч от паркове! И не подарявайте цветя, ако милеете за близките си!”
P.S. Всъщност последният път, когато е подарил цвете, беше миналата година, когато получих едно такова за рождения си ден. Но и тогава предпочитах шоколад. Линдт, с пълнежче, моля. (Допълнение от съпругата).
Здравейте, като лекар-микробиолог и преподавател по медицинска микробиология и вирусология, моля кажете ми този вирус 19, може ли от слюнлка върху асфалта на улицата или опаковката на шоколада, например, да попдане по лигавицата на носа, устата, очите ми и да ме разболее, ако не ги облизвам, разбира се? Може ли прилепнал за повърхности, да се отлепи и да го вдишам?
Много ще съм Ви благодарна ако ми отговорите…
Поздрави
Да, може да се задържи върху предмети и, докосвайки ги и докосвайки после очите, носа и устата си, да го пренесете и да се заразите. Спазвайте хигиена.
Наде, а само докосвайки го от повърхноста ли може да се пренесе, не е ли като финния прах да се разхвърчи от повърхността и да се погълне.
Въпроса на Петя беше дали без да си пипа лицето с неизмити ръце вируса може да се вдигне сам и да го вдишаме. Възможно ли е?
Здравейте,
Имам куче, което разхождам. Да избягвам ли да ходим в тревата? Да го къпя ли след това? Да спра ли да го извеждам изобщо?
Благодаря ви предварително.
Моля коментара за плодове и зеленчуци продавани в големите вериги и по пазари.
Имам въпрос. По тази логика маруля и различни зелени салати, зелен лук и зеленчуци за салата, които няма как да се белят, а само се мият с вода – опасно ли е да се консумират по време на епидемията?
Не, не е опасно, стига да ги миете.
Хората не докосват нищо когато бягат в паркове и в планината. Много по-голям е рискът в магазина през метър и дишането на общ въздух.