С напредването на медицината в световен мащаб много от заболяванията, които преди са убивали хиляди, малко по малко са били ограничени. Въпреки, че все още се намираме в пандемия от холера (седмата поред!), други инфекции, като полиомиелитът – детският паралич, дифтеритът, изчезват. Пет стари заболявания, за които сме мислели, че са практически елиминирани обаче, решиха да изпълзят от прахосмукачката на времето и да си се повихрят пак като за последно; сега ще ги разгледаме.
Заушка
Заушката е вирусно заболяване, което поразява жлези – най-вече околоушните слюнчени жлези. Затова се нарича и паротит или заушка – за ушите. То има сериозно усложнение, което се среща при момчетата и мъжете. Вирусът може да порази и други жлези, най-вече тестисите и да се получи възпаление – орхит. Това от своя страна крие риск от безплодие.
Ваксината срещу заушка е въведена в България през 1972-ра година. Нейната ефективност е била категорична – над 90% намаляване на случаите се наблюдава след въвеждането. Нещо повече – когато временно се прекратява имунизацията през 1981 година, пламва епидемия до повторното въвеждане на ваксината през 1986 година. Ваксината срещу заушка е доказала своята ефективност. Тъй като е компонент на MMR ваксината обаче, поради слуховете, че причинява аутизъм, родителите масово отказват да поставят MMR. Това довежда до връщане на заушката в много страни, включително в САЩ.
Морбили

Със сигурност сред най-заразните инфекции, морбили е вид шарка, предизвиквана от вирус. Предава се по въздушно-капков път. Заразността е 90% – ако един болен изкашля вируса в затворена стая с други хора, ще се разболеят 9 от 10 сред присъстващите. Голям проблем е не само прилепчивсотта ѝ, но и опасността от усложнения. Един на всеки четири случаи на морбили се оказва с нужда от болнично лечение, особено малки деца. След като бе изкоренена като болест напълно от САЩ през 2000-ната година, заради пробиви в имунизационния щит на населението покрай истерията с MMR и аутизма, морбили се появи отново в няколко епидемиологични огнища. В Европа и в България морбили също набира сила, бивайки едно от най-заразните заболявания, предотвратяеми с ваксина.
Туберкулоза
Туберкулозата никога не си е отивала наистина. Жестоко и смъртоносно заболяване, наричано от прадедите ни „охтика“, туберкулозата е убивала един от всеки седем души в Стария и Новия свят, преди Роберт Кох (всъщност негов ученик) да открие причинителя – една изключително устойчива на външни влияния бактерия, през 1882 година. Бактерията отделя токсини, които правят дупки ( по медицинскому каверни) в органите, къдеето се намират, най-често в белия дроб. Тъй като много обичат кислорода, обикновено правят кухините си в горните дялове на дроба, където се насищат повече.
Антибиотиците и БЦЖ- ваксината са намалили смъртността драстично. За съжаление, бактерията, наречена Mycobacterium tuberculosis, става все по-резистентна на антибиотици. Един случай на туберкулоза с лекува обикновено около година с около четири вида антибиотици. В миналото се е вярвало, че заболяването може да изчезне до 2025 година. Въпреки това, и до ден днешен туберкулозата убива между два и три милиона души всяка година. А устойчивостта на антибиотици повишава значително заболеваемостта и смъртността в последните години.
Чума

Чумата е сред най-големите убийци в историята на човечеството и най-опасната от тези пет стари заболявания. Нейният причинител – Yersinia pestis, е бактерия, която се разпространява най-вече по два начина – чрез ухапване от бълха или при вдишване. Затова се наблюдават и два варианта на заболяването – бубонна (кожна) форма на чумата, както и белодробна, която е особено опасна. Чумата е изтласкана с увеличаването на хигиената на населениеето, изтребването на плъховете и противочумната ваксина, но не е изчезнала от лицето на земята. (О, да, има противочумна ваксина и тя е помогнала доста за изтласкването на заболяването извън пределите на Европа по време на последната епидемия). Смъртността продължава да е относително висока въпреки лечението с антибиотици. А това заболяване се среща още в някои държави. Епидемията в Мадагаскар показа, че чумата все още е опасна за човечеството, а дори в развити държави като САЩ тук-таме се срещат случаи на заболели, които са двуцифрено число на година.
Вашият коментар