Представете си, че се окажете на плажа, със забравена вкъщи козметика. Или изведнъж това, което имате, се свърши, а в магазина има само спирт-съдържащи продукти. Много жени, които знаят за вредата от алкохола, ще се поколеебаят и дори откажат от защита изобщо с идеята, че е по-добре да се изложат на слънце, отколкото на спирт. Но това е грешка. По-добре слънцезащита с алкохол, отколкото никаква.

Без слънцезащита сте изложени на UV-лъчение
Както от късовълновия, така и от дълговълновия спектър. Докато дългите вълни (UVA) проникват по-дълбоко и увреждат ДНК с дългосрочни последици като бръчки, то късовълновите UVB директно ще ви изгорят. Не забравяйте, че няма здравословен тен. Тенът е защитна реакция на изложена на опасност кожа. Тя се мъчи да се предпази от опасното за нея лъчение, като кара меланоцитите в дермата да произвеждат повечее меланин. Меланинът всъщност не е един противолъчев пигмент. Той е общ термин за три вида пигменти – еумеланин, невромеланин, феомеланин. В кожата са разпространени еумеланин и феомеланин, разположени в меланоцитите като зрънца (гранулки), които от своя страна са скрити в мехурчета – меланозоми. Меланозомите приличат на късо саламче, пура или са изцяло кръгли.
Докато на нормално слънце можеете да се изложите за около 20 минути с цел добив на витамин D, то всяко по-нататъшно излаганем, особено на силно слънце, е в пъти по-опасно от продукт с алкохол. Алкохолът не вреди бързо и веднага, а бавно и с натрупване на ефект при продължителна употреба.
Слънцето и солариумът изгарят
Бързо, ефективно, злокобно. Да станете на рак – червени и дори на мехури, е по-опасно от това да сте намазани със спирт. Освен това, че ще станете на рак, можете и да получите рак – и то меланома малигнум, който е сред най-инвазивните и опасни ракови заболявания.
Дори да ви се размине най-тежкото образувание – злокачественото, можете да получите слънчеви петна, хиперпигментации и прочие несъвършенства по лицето и тялото си, докато алкохолът само ще изсуши и ще прояви директна токсичност към клетките, докато се изпари – промотирайки стареене, но не и изгаряне, болка и инвазивни меланоми.
Не ползвайте спиртни продукти редовно, но наистина е
По-добре слънцезащита с алкохол, отколкото никаква
Ако искате да ограничите алкохолните увреждания, направете следното:
- Гледайте спиртът да се намира колкото се може по-надолу в състава на опаковката. Под 3% спиртът не опасен. Проблемът е, че вие няма как да знаете дали е под, или над 3%, защото не е написана концентрацията на никоя опаковка на козметика, на която съм попадала. Затова го избягвайте, освен ако нямате избор.
- В слабо слънце носете дълги дрехи, покриващи ви изцяло, широки и плътни, непрозрачни, заедно с шапка с голяма периферия. Така можете да сложите продукта само на лицето, и то по-рядко, на абсолютния минимум от 2 часа между нанасянията.
- При избор вземете спрей. При пръскане алкохолът се изпарява повече и ще остане по-малко количество на кожата.
- Не влизайте често водата, за да не се налага непрекъснато ренанасяне на спиртосаната козметика.
Приятен ви плаж, и помнете – светът е голям и спиртът дебне отвсякъде – особено от шарените продукти в чаша с чадърчета и черешки в бара до брега. Не ги нанасяйте на лицето си!
Вижте още за алкохола:
Спирт в биокозметиката
Вашият коментар