Aко кожата можеше да говори, щеше да описва продуктите, които сме ѝ нанасяли, с часове. И то невинаги ласкави неща. Има обаче едно доста упорито твърдение, което се върти в главите ни – дали кожата ни не свиква с козметиката, която ползваме, докато последната спре да работи? Защо след известно време кремът или лосионът за лице просто не подобрява състоянието ни повече? Свиква ли кожата с козметиката?
Причините да изглежда, сякаш кожата ни е привикнала с продуктите, са следните.
Ефектът на силикона
Дълго обмислях как да кръстя този феномен, накрая реших просто да използвам името на съставката, която най-често е в дъното му. Под ефект на силикона разбираме светкавичен положителен ефект от някоя добавка в козметиката, който обаче се дължи само на физичните ѝ свойства. Без да има истинска, реална грижа за кожата. Съответно проблемът не се адресира, а само се “замазва” – било то бръчици, пори или пигментни петънца. Силиконите правят точно това – те запълват бръчките и ги изглаждат, водейки до илюзията, че anti-age кремът ни работи – до момента, в който не спрем да го ползваме.
Комплексните нужди на кожата
Представете си, че имате една много суха кожа и подбирате крем с урея и витамини. Кремът е добър и след няколко месеца тя спира да се зачерява и напуква и се държи нормално. Но продължава да е вяла. Сменяте крема и след време виждате подобрение. Какво означава това?
На пазара няма крем, който да задоволи абсолютно всички нужди на кожата. В нашия пример кожата ни е получила това на етикета – урея и витамини. Но тя има нужда и от други неща – UV филтри през деня, за да я защитят, успокояващи съставки, други подхранващи вещества като аминокиселини и др. И смяната на козметичния продукт ѝ е дал точно това, оттам и подобрението.
Ефектът “УАУ!”
Има един психологически момент при покупка на нов продукт, особено ако е скъп, който ни кара да се втренчваме в лицето си и буквално подсъзнателно да ТЪРСИМ подобрението, което да оправдае покупката ни. А който търси – намира. 😀 Била съм често жертва на този феномен, докато не започнах да се зачитам и да не разчитам само на своите повърхностни усещания при избор на козметика.
Има твърдения, че кожата ни се ПРИСТРАСТЯВА към козметиката (ужас!), което ще разгледаме друг път. Но свикването и спирането на ефекта на козметиката трябва да се разглежда като функция от: реалния състав и коефициент на полезност на тази козметика, заедно с възможността нейният капацитет просто да се е изчерпал. Ако второто се случи, можем просто да сменим продукта с друг, с коренно различен (не подобен!) състав. Така ще се радваме на хубава и здрава кожа дълго време.
Вашият коментар