Мхммм… Живеем във век на голямо разнообразие, не мислите ли? Имаме избор по отношение на толкова много неща, че в един момент се объркваме. Да вземем например слънцезащитните продукти. Какво значение има дали ще е пудра, лосион, крем или спрей? Коя е добра форма за слънцезащита?
Отговорът се крие в зависимостта от нашите потребности. Ще разгледаме всеки вид слънцезащитна форма и ще прокоментираме – за кого, къде, как. Съгласни ли сте? Нека започнем!
Спрей
Спреят е форма на продукт, която покрива голяма част от кожата бързо и равномерно. Проблемът е, че образуваният филм не е с дебелина 2 мм., както би трябвало да бъде, за да защити правилно кожата за достатъчно дълго време. Спрейовете често съдържат и алкохол, който дразни излишно кожата. Добрата новина е, че при спрейната форма спиртът се изпарява бързо и малка част от него попада върху кожата, особено през горещите дни. Спрейовете са подходящи за краткотрайно излагане на слънце, при спорт, за коса и други части на тялото, при които други форми са неподходящи.
Лосион
Лосионите са емулсии – системи от водна и маслена фаза в една стабилна смес. Представляват продукти, особено подходящи за мазна кожа. При редовно и обилно нанасяне ще бъдат чудесeн избор за слънцезащита, стига единствено да се има предвид по-течната им формула. Нанасянето им е по-лесно от кремовете, но създаването на достатъчно сериозен защитен филм (особено когато става дума за физични фактори), е по-трудно. Добре е лосионите, които подбираме, да са комбинирани – с физични и химични филтри, за максимална протекция. Предупреждение – поради по-високото си съдържание на вода, отколкото кремовете, към лосионите често се добавят допълнителни носители като спирт, който уврежда кожата.
Крем
Кремовете са възможно най-добрите форми за слънцезащитни продукти. Те също са емулсии. Различават се от лосионите по съотношението на маслената и водната си фаза.Поради по-голямата им гъстота, те осигуряват добро покритие. Много са подходящи за тяло, където поради фрикция в дрехи или в резултат на контакт с вода (плуване например) е по-лесно защитният продукт да падне. Кремовете осигуряват добра защита и са идеален носител за минерални филтри – титаниев и цинков оксид, в немикронизираната си форма. От всички възможни продукти, кремовете предоставят може би най-добрата защита поне теоретично. Разбира се, един крем, нанесен през 5 часа, няма да върши и половината от работата на лосион, който се нанася през 2 часа. Редовното поставяне на слънцезащитен продукт е най-добрата тактика за UV протекция.
Пудра
По отношение на слънцезащитните пудри мнението е раздвоено и за съжаление съм по-склонна да да се присъединя към отбора на скептиците. Поради прахообразната си форма, лесна изтриваемост, и ниското количество нанасян продукт пудрите са най-лошият избор при слънцезащита. Силно притеснително е рекламирането им като ефективни UV филтърни системи. Не използвайте слънцезащитна пудра, дори с висок фактор, като единствен UV-протективен продукт. Разочарованието ви ще е изгарящо.
Здpaвeйтe Haдя! Mнoгo ви блaгoдapя зa инфopмaциятa, ĸoятo cпoдeлятe c нac! Bce oщe cъм oбъpĸaнa пo oтнoшeниe нa aлĸoxoлa в cлънцeзaщитнитe ĸpeмoвe и дpyги пpoдyĸти и тъй ĸaтo ĸoжaтa ми e c ĸyпepoзa, тoвa e вaжнo зa мeн.
Биxтe ли yтoчнилa дaли Сарrуlуl Glусоl, Реntуlеnе Glусоl, Рrоруlеnе Glусоl?
Блaгoдapя ви!
Людмилa
http://www.infarmaciq.com/slancezashtita-pod-grim/
Не, нито един от тези пшродукти не съдържа алкохол и аз не препоръчвам в блога си каквото и да е, съдържащо алкохол, освен спрейове, които се изпаряват бързо.
Здрасти, Надя! Какво ще кажеш за ВВ крем с spf 50?