Момичета, чувствам се толкова щастлива в момента. И горда, и в същото време объркана. Не знам дали текстовете ми са достатъчно стилизирани и издържани, за да бъдат материал в учебно помагало. Обаче… са! Откъс от моята книга “Как да избираме козметика” е в учебно помагало за 10 клас на издателство Анубис. Искрено мисля, че ми е оказана огромна чест и признание за недотам добрите ми писателски умения. Български език и литература ми беше любим предмет. Участвах в олимпиади, пишех стихове, които си бяха само за мен, и такива, които публикувах онлайн. Но това не съм го очаквала. Текст на Инфармация в помагало по БЕЛ! Благодаря от сърце на издателство Анубис.Сега като истинска гимназиална отличничка ще отговоря на въпросите на помагалото към моя текст. И не ми се смейте, че съм била такова клечесто в гимназията! Снимката си е хубава пък! ПМГ – БУРГАААААС!

Първо, и най-прекрасното в цялата работа е, че вече доказано пиша на
Ниво 10-ти клас
Туй е гимназия, хора! Вече, ако ви кажат, че езикът ми е първолашки, можете директно да ги препратите към тази статия. И, понеже съм див фен на ученето, четенето и упражненията по български и литература, ще ви дам готов ключ с отговорите на упражненията, които са зададени по текста – така, както аз бих ги решила като десетокласничка. Определени термини, които са важни за познаване и използване от гимназисти, съм отбелязала в черно.
Текст на Инфармация в помагало по БЕЛ. Отговори

Упр. 23. “За какви звезди става дума в текста? По какво се ориентирахте как да отговорите?”
Думата “звезди” в текста е използвана като тропа – метафора за лица, които са известни (имат слава и публично признание) и са атрактивни за значима част от дадено общество. Това разбираме още от първото изречение на първия абзац: “Славата продава.” Метафората се изяснява допълнително в контекста, като са изброени примери за т.нар. звезди: “секси модели” и “момичетата от лъскавите списания”. Тези примери навеждат към определена група известни хора – тези, които изглеждат добре, съответно са подходящи за реклама на козметичен продукт.
Упр. 24. “Какъв въпрос разглежда текстът?”
Темата на текста е “Похватът на използване на известни лица за реклама на козметични продукти и начините, по които потребителят може да устои на тях”.
Упр. 25. Напишете с какво значение са употребени в текста подчертаните думи:
асоциирам се – отъждествявам се
идол – обект на идеализиране, на който са приписани изключителни позитивни качества
тренд – течение в модата или съвременния начин на живот; действия или предмети, които са популяризирани в определен период от време.
прагматичен – здравомислещ; прагматично е разсъждение, основаващо се на хладнокръвна преценка на ползите, рисковете, и последствията от дадено действие.
влогър – лице, което притежава и участва във влог (видео блог).
фотошоп – сборно наименование на софтуерни програми, които се употребяват при обработка на снимки. Идва от името на най-известната такава програма – Фотошоп. Разбираме, че е сборно, по това, че се изписано с малка буква. Името на програмата Фотошоп се изписва с главна буква, като всички съществителни собствени имена. Подобна е думата ксерокс, която се изписва с малка буква, когато е сборно наименование на копирни машини и/или употребата им, и с главна буква, когато се отнася до компанията Ксерокс (Xerox).
Упр. 26. С коя дума може да замените думата нерентабилен, без да се променя значението?
Отговорът е Г) неизгоден.

Упр. 27. Обяснете значението на изразите:
минава номерът – това е често срещан в бълг. език идиом, със значение “успешно извършване на действие, замислено с определена цел, обикновено скрита за околните”.
не можеш да ловиш вечно риба с една и съща въдица – не можеш да използваш за определено действие винаги един и същи похват, с еднакъв успех.
лъскавите списания – списания в определени жанрове, които традиционно се принтират на гланцирана хартия – на тема мода, фотография, светски и пр. В конкретния контекст става дума за списания с много фотографии, ориентирани предимно към жени.
слизат от сцената – залязват; излизат от мода или се преустановява употребата им
сто процента – без съмнение, със сигурност.
Упр. 28. Защо местоимението нея е изписано с главни букви?
За да се подчертае приоритизирането и да се постави фокус върху значението, което има собствената личност в света на всяка жена.
Упр. 29. Кой е Човекът с колбата, за когото се говори в текста? Ако можете, посочете реклама, в която той присъства?
Човека с колбата е събирателен образ на занимаващите се с наука и работещите в лаборатории. Колбата е традиционен символ на науката и научния експеримент. Реклама с образа на Човека с колбата е например ето тази на L’Oreal, която е за фон дьо тен.
Упр. 30. Защо авторът използва аргументи, с които иска да ядоса читателите си?
Една от тезите в текста е, че козметичните компании използват подвеждащи и неинформативни реклами за продажба на продуктите си. Авторът желае да ядоса читателите си със своите аргументи, за да ги мотивира да ограничат влиянието на тези реклами върху покупвателната им активност по отношение на козметичните продукти.
Упр. 30. Каква е ролята на подзаглавията? Какво заглавие бихте поставили на текста?
Ролята на подзаглавията е да се придаде прегледност на текста и да се раздели на отделните му подтеми, с цел по-лесно усвояване на информацията от читателя. Така се осигурява и по-лесно и бързо намиране на информация, по определена, интересуваща читателя подтема.
Сега не е честно да отговарям на втория въпрос, защото аз знам истинското заглавие на главата. Но за да е пълен отговорът ми, ще дам друго заглавие, което обмислях точно за нея – “Рекламите – неонови знаци за неориентация”.
Упр. 31. С каква цел са използвани въпросителни изречения в текста?
С въпросителните изречения се постига усещане за диалог между автора и читателя. Провокира се и активно мислене, вникване в аргументите на автора и намиране на логическите връзки между тях и тезите на текста.
Ура! Благодаря ви, Анубис! Дано оцените какво е искал да каже авторът!

Поздравления, Надя!
Поздравления! Има смисъл това, което правите. Благодаря.