Термалните води в козметиката, поне за българския пазар, са френски специалитет. Компании като Vichy, La Roche Posay, Uriage и Avene могат да се похвалят със свои собствени извори и не пропускат да го изтъкнат в рекламите си. Мнението ми е, че само наличието на термална вода не прави един крем хубав и не може да спаси козметика с лош състав. Но много харесвам спрейовете с термална вода, особено за лятото. Какви са предимствата на термалните води за лице и тяло?
Какво представляват термалните води?
Термалните води идват от горещи извори много дълбоко под земята. Това, което ги отличава от нормалната чешмяна вода, е съдържанието на по-голямо количество минерални соли. Това им придава допълнителните свойства, за които ще говорим сега. Химически една термална вода не се различава много от нормална минерална вода.
Какви са предимствата на термалните води в козметиката?
Съществуват няколко изследвания на термалните води… но повечето от тях са спонсорирани и проведени от компаниите, които ги продават. Да ги цитирам, означава да повторя като папагал рекламни слогани на Uriage и Avene. Въпреки това, има някои доказани преимущества от използването на термална вода в ежедневието си.
Противовъзпалителен ефект
Термалната вода намалява възпалението на кожата, включително при екземи, псориазис, атопия и кератози.
Интересно е изследване на La Roche-Posay, според което термалната вода намалява негативните последици от използването на натриев лаурил сулфат (SLS). SLS е измиващ агент, използван масово в козметиката и причиняващ изсушаване, понякога и дразнене на кожата. Avene твърди, че термалната ѝ вода намалява зачервяването вследствие на употребата на ретиноиди. Помолих няколко дами да пробват и засега ефектите са видимо добри. Въпреки това, съветвам това твърдение да не се взема за 100% вярно, докато не получа солидна обратна връзка (моля, коментирайте и ми предайте опита си по отношение на термалните води).
Счита се, че противовъзпалителният ефект се дължи на съдържанието на цинкови и медни йони, които намаляват отделянето на вещества, наречени медиатори на възпалението. Те са отговорни за зачервяването, подуването и сърбежа.
Хидратация и освежаване
Макар да има много начини да хидратираме лицето си, да го напръскаме с термална вода е най-удобният при пътуване или когато сме далече от дома си. Термалната вода е добър начин да избегнем сухотата, причинявана от климатиците и горещото време.
Фиксиране на грима
Това не можах да го повярвам, докато не го видях (усетих) с кожата си. Наистина термалната вода, която пробвах, задържа грима ми за по-дълго време и (по-интересно) му придаде по-мек вид, тип “бебешка кожа”. Единственото неприятно нещо беше да изтърпя мокрото усещане, докато водата попие в лицето ми. Това е страхотен ефект, особено сега, когато времето се стопля и очаквам всякакви разтичания от страна на грима си. Една мазна кожа ще бъде дори по-щастлива с термалната вода от моята нормална до смесена.
Как се използва термалната вода – спрей?
Твърде близко и подгизваш. Твърде далеч и термалната вода попада навсякъде другаде, освен на лицето ти. А ти си дала пари за нея!
След опити и грешки смятам, че най-доброто разстояние е към 40 сантиметра – малко по-голямо от обикновено препоръчваното, но хей, това работи за мен!
Може да се използва колкото си искаме и когато си искаме, което прави този продукт напълно незаменим за козметичната чантичка (по-скоро торба!) за лятото.
За кого е подходяща термалната вода?
Няма конкретна възраст или кожно състояние, което да е противопоказание за този вид продукт, освен открити рани. Бебенцата понасят термалните води чудесно. Възрастните хора са много доволни от тях (ако могат да си ги позволят финансово).

Коя е най-добрата термална вода на пазара?
Разгледах внимателно четирите най-популярни марки термални води и химичния им състав. Ще го откриете отстрани в изображениeто на страницата. За източник съм използвала сайта на LabMuffin. (Този блог между другото не е лош – опитва се да е обективен, за разлика от други, като Paula’s Choice, например).
От всички термални води, които са изброени, тази на Uriage е най-минерализирана. Парадоксално, това я прави най-лоша опция от всички. Прекомерната минерализация прави водата твърда и пречи на постигането на ефектите, които искаме, главно мекота и гладкост на кожата. Считам, че Avene, La Roche-Posay и Vichy са съпоставими и могат да се използват съвсем спокойно, без някаква голяма разлика между това коя марка ще предпочетем.
Използвала съм термална вода на Vichy и Avene. Vichy действа по-добре на моята кожа.
Аз съм момче и когато се бръсна и си нараня кожата, пръскам с термална вода на Авен и спира да щипе. Не знам защо така става, случайно го открих 😀
Та от този опит опитах и още едно приложение…малко е странно знам, но действа много успокояващо при леки разранявания на ануса при констипация.
Само на авен съм използвал, голям плюс е, че е в херметично затворен контейнер под налягане и може да се използва дълго време на практика.
Здравейте!
Подходяща ли е термалната вода за нанасяне върху кожата след епилация. В една аптека ми я препоръчаха вместо лосион за тяло, но все още не съм пробвала. Основното, което търся е успокояващ ефект и защита от възпаления и поява на пъпчици.
Хубав ден! 🙂
Здравейте. Използвам термална вода Aven. Откакто открих този продукт слънчевото изгаряне и последващо белене на кожата спря. При пролетно слънце лесно се изгаря. Когато забележа зачервяване започвам за пръскам през 10 минути и даже по често. За около 2 часа кожата се успокоява. Съпругът ми реши да си почит блажна та боя от кожата с разредител. Кожата се за черви и започна да го щипе. След неколкократно напръсква не с вода се успокои, престана да щипе и отново доби нормален цвят. При ухапвания от комари почти веднага спира сърбежа. Пъпка та минава по бързо и без много сърбеж.
Надя,
Термалната вода би ли могла да бъде заместител на крема против подсичане? Ако се използва в тази деликатна бебешка зона, тогава Uriage отново ли НЕ е подходящата марка?