
Не можем да си гледаме телевизия/да джиткаме из Интернет спокойно, без някоя реклама за анти-ейдж продукт да ни изскочи от екрана. Под блестящите светлини кожата на топ-моделката изглежда страхотно. Разбира се, продуктът съдържа най-ама-най-новата съставка “от девствените гори на Амазония”, за която има клинични проучвания, че прави чудеса. Аз не съм фен на чудесата. Не съм фен и на рекламите. Тук си говорим смислено и съставките, които описваме, помагат. Някои са “модерни”, други са стари като света. Та – кои са топ съставките против бръчки, които да вземем още сега?
Антиоксиданти
Като казвам “антиоксиданти”, нямам предвид тези, забутани в Югоизточна Азия и струващи майка си и баща си. И до ден-днешен аскорбиновата киселина (вит. С), се използва за база за сравнение, когато става дума за антиоксидантна активност. Никоя екзотична съставка не може да го детронира. Той е полезен, евтин и върши чудесна работа. Единственият проблем е свързан с неговата прониквателна способност. Както съм споменавала, витамин С прониква трудно в кожата. За щастие, има методи, които да увеличат тази способност. Други ценни антиоксиданти включват:
- вит. А и Е;
- бета-каротен;
- глутатион;
- селен;
- зелен чай;
- екстракти от грейпфрут, грозде, соя и др.
Антиоксидантите могат да намалят зачервяването и да успокоят кожата и още по-важно – да намалят вредното влияние на околната среда – цигари, UV-лъчи, дразнещи вещества и др.
При антиоксидантите правилото е – колкото повече, толкова повече. С тях не може да се предозира. Разбира се, те не са магически – искат време, за да проявят видим ефект, но си заслужава.

Вещества, участващи в клетъчната комуникация
Това е много нов, и много вълнуващ клон от козметологията. Всички знаем, че клетките се нуждаят от сигнали, които им “диктуват” да правят правилните неща – да се делят, да произвеждат колаген, да функционират правилно. Това става чрез системата за комуникация на клетките – рецепторния механизъм. Всяка клетка има голямо количество рецептори, към които могат да се прикрепят различни вещества и да “предадат съобщението”. Типичен пример за такава съставка са ретиноидите – ретинол, третиноин и др. За тях съм говорила подробно в тази статия. Други важни представители на този клас са:
- ниацинамид (вит. В3);
- фосфилипиди;
- карнитин;
- лецитин;
- аденозин трифосфат (AТФ);
- пептиди;
- екстракт от ябълка и др.
Повече за клетъчната комуникация, която е безкрайно интересна, може да се намери тук.
Тези вещества работят усилено за премахване на бръчките и то там, където е най-нужно – отвътре.
Хидратиращи съставки (хюмектанти)

Те са стари, известни и за тях се шуми непрекъснато! Всеки от нас знае поне една. Да вдигнем ръце за:
- хиалуронова киселина;
- глицерин;
- полизахариди;
- глюкозоаминогликани;
- урея;
- алое;
- пчелен мед и много други.
Какво правят? Задържат влагата където ѝ е мястото – в кожата. Това е изключително важно. Допълнително някои от тях запълват бръчките и ги “намаляват” чисто оптически.
Слънчеви филтри
И най-добре формулираният крем не може да свърши хубава работа, ако се подлагаме нон-стоп на увреждащото УВ-лъчение. UV-лъчите биват UVA и UVB и се различават по дължината на вълната си. За видовете филтри и какво да очакваме от тях съм писала тук.
Вашият коментар