Не обичам да се хваля или да се сравнявам с други блогъри – за козметика или не, но един факт е неоспорим – читателите на блога Инфармация са грамотни, интелигентни, питащи и търсещи истината, което изстрелва сайта с едни гърди напред пред много други. Неведнъж сте ме карали да ровя книги, научни статии и какви ли не други източници, за да мога да отговоря адекватно на вашите питания. Някои от вас обаче стигат и по-далече – вместо да задавате въпроси, обогатявате сайта с отговори и нова информация. Да видим кои са (по мое мнение), най-полезните коментари в Инфармация, които всеки трябва да прочете.
Илияна – за силиконите в козметиката за коса
… Не съм съгласна обаче за силиконите.
Храна за размисъл: Първо, не са биоразградими. Всъщност не се разграждат никога. Какво означава това за природата?…
Този коментар е ценен, защото хвърля светлина върху аспект на проблема “козметика”, на който блогът не бе обърнал дотогава внимание, а именно – влиянието на това, което ползваме, върху околната среда. Въпреки, че не съм съгласна с нейната теза (силиконите се разграждат в природата, просто не чрез микроорганизми), екологията не е за подценяване. Благодаря на Илияна, че е от малкото хора, загрижени за света, в който ще живеят нашите деца след време. Дискусията може да се прочете тук.
Лидия – за медицинската козметика
Всъщност терминът „медицинска козметика“ не е разрешен откакто влезе в сила Регламент (ЕС) 1223/2009…
Всеки блог трябва да си има по една Лидия, но моята не я давам! Ерудирана, начетена и интелигентна, тя е обръщала внимание на няколко интересни точки в коментарите си. Видите ли името “Лидия” в Инфармация, спрете и прочетете какво има да ви каже тази дама. В случая става дума за понятието “медицинска козметика” и Лидия ни дава информация, която беше неизвестна и за мен – че понятието “медицинска козметика” – слава Богу – е забранено за официално ползване от козметични компании и търговци. Крайно време беше! Мерси, Лидия! Прочетете дискусията тук.
Елена – за хидратацията, младите момичета и корейската козметика
…Доста по-възрастна съм от Вас и от опит мога да кажа, че ползването на тоник – не от вида, който има за цел да почисти и свие порите на кожата, а тоник за хидратиране – добавя една стъпка в грижата за кожата, която на вашата възраст би гарантирала свежа и без бръчки млада кожа. Тоници от такъв тип предлага в изобилие южнокорейската козметика…
Явно по-възрастна и с доста опит, Елена даде ценни съвети на едно младо момиче по отношение на контрола на бръчките на лицето. Хидратиращият тоник като продукт е крайно интересна тема. Освен подкрепа на питащата млада жена, тя ми осигури и допълнителна дъвка за размисъл – корейската козметика (и хидратиращите тоници в нея). Очаквайте скоро!
Дискусията можете да видите тук.
Phonedation Brushes за фон дьо тените и професионалните изкривявания
Не мисля, че е редно да се мери колко „полезен“ за кожата може да е гримът – освен ако създаделите на марката не искат да направят нещо дизайнерско с невиждани досега качества. Целта на грима не е да премахва бръчки/бори акне/третира каквото и да е състояние на кожата, както го прави качествената бяла козметика. Задачата на грима е съвсем друга – той е форма на изкуство и за да е качествен, трябва да е на първо място БЕЗВРЕДЕН (а не „полезен“, каквото и да значи това), а после траен, емолиентен, с наситени пигменти и ЛЕСЕН за ползване. Точка.
Тази огнена дама встъпи в пламенна (но аргументирана!) защита на Estee Lauder Double Wear фон дьо тен. Изобщо не съм съгласна с нейната гледна точка, за което вината си е изцяло моя. Въпреки това, този коментар е изключително интересен, полезен и подчертава разликите между артиста (на грим) и фармацевта – всеки със своите професионални изкривявания :D. Благодаря, колега! Разговорa можем да видим тук.
Ина за BB кремовете в корейската козметика
Това, което бб кремът със сигурност не прави, е да избелва пигментация. Двата цитирани оксида са физично UV, което, естествено, азиатките носят образцово по всяко време на годината. Те не могат да избелят – евентуално биха се справили само визуално, механично, благодарение на т.нар. white cast. Просто предотвратяват по-нататъшна свръхпигментация в резултат излагане на слънце.
Съставките, които използват азиатските за истинско, активно избелване на пигментни петна, са например…
Няма какво толкова да коментирам този разговор, който се завъртя покрай ВВ-кремовете, но мога да ви гарантирам, че си заслужава да се прочете. Предупреждение за дълги постове, чувство за хумор и две дами, които спорят, докато са практически на едно мнение. Даде се много ценна информация за този тип козметика и (както Елена) Ина успя да ми припомни да обърна малко повече внимание на азиатската козметика. Мерси, Ина! Чаршафът, който изписахме, може да се види тук.
Би било много интересно да видя пост за корейската козметика. 🙂
Не знам как съм пропуснала тази статия! Благодаря ти за хубавите думи, Надя 🙂
Установих, че твоят блог си има повече от една Лидия. Моята адашка е млада дама, очакваща първа рожба, а аз съм двайсетина години напред в това отношение 🙂
Отдавна съм във фарма бранша и също като теб се дразня от погрешно насадени стереотипи, откровено подвеждане на потребителите, корупционни практики и професионална некомпетентност. Никога няма да се примиря с тях. Прекрасно е, че има будни млади хора, които се изправят срещу всичко това. Успех на блога и лично на теб. И сърдечни поздрави на моя роден град Бургас 🙂