
На козметичните щандове се намира огромно разнообразие от продукти. С такава сериозна конкуренция, почти няма козметична компания, която да не е склонна да преувеличи качествата на определен свой продукт, за да го направи по-привлекателен и да подпомогне своите продажби. В настоящия пост искам да обърна вниманието ви на някои от тези подвеждащи твърдения в козметиката. Ползвайки го, ще можете да правите разлика и ще преценяте какво може и какво не може да направи един козметичен продукт за вас.
Не всичко в рекламите е вярно. Има подвеждащи твърдения в козметиката
Имайте предвид, че продукт, за който има подвеждащи твърдения, не е непременно лош или некачествен. Възможно е да видите в списъка на подвеждащи твърдения в козметиката някое, което любим ваш продукт има. Въпреки това, вие знаете, че той ви върши работа. Това е нормално. Целта не е да се демонизират козметични компании, а да можете да изберете най-доброто за вас самите.

Крем с Ботокс (Botox) ефект
Не е измислено вещество, което да има ефекта на ботулина и да е достатъчно безопасно. Ботулинът има странични ефекти, неправилно приложение може да обезобрази пациента и да вкара дерматолога, който е допуснал грешка, в беля. За щастие, това се случва безкрайно рядко, но всеки лекар ще бъде доволен да се отърве от ботулина и да използва по-безопасни вещества в практиката си.
Подпомага/помага за/въздейства благоприятно върху…
Това твърдение може да се срещне за всички козметични продукти, но най-много се използва за такива, които са предназначени за даден проблем, т.нар. “медицинска козметика”. Въпросът е, че има ограничения по отношение на това, което компаниите могат да твърдят за своите продукти, макар че те са крайно недостатъчни. Най-сериозното от тях е, че козметичен продукт не може да твърди, че лекува. За съжаление това ограничение не е достатъчно и компаниите го заобикалят. Достатъчно е да напишат на етикета “влияе благоприятно върху…” и вече могат да продават продукта спокойно. Това е реклама, която не може да се докаже, че е невярна.
И, говорейки за медицинска козметика…
Медицинска козметика
Няколко са козметичните марки, чиито продукти в България се продават основно в аптеки, и често им слагат етикет “медицинска козметика”. Това са Авен, Биодерма, Ла Рош – Позе и др. Подчертавам, че това не е официален термин, което тези компании използват, но техните представители, фармацевтите и консултантите, които ги продават, често изтъкват как тази козметика е “медицинска”, и следователно, по-добра от другите. Истината е, че всяка козметика може да се нарече “медицинска”, защото няма закон, правило или наредба, която да определя коя козметика е медицинска, коя не е и изобщо какво означава медицинска козметика.
Всяка козметика на пазара трябва да отговаря на определени условия за безопасност, а невинаги “медицински” козметични продукти са “по-чисти” или по-ефективни от други. Както при всяка компания, има продукти, които са подходящи за едни потребители и крайно неподходящи за други.
Препоръчван от дерматолози/одобрен от дерматолози
По правило това, че някой продукт е препоръчван от най-известния дерматолог в момента, български или чуждестранен, не означава нищо. Възможно е той да не е обективен и да е получил компенсация, за да препоръчва тази марка, a дори може да не я ползва в практиката си. Твърдението, че някой продукт е одобрен от дерматолози, е подвеждащо. Обикновено дерматолозите, които са го “одобрили”, не са независими, а работят за компанията. Това важи особено много за по-големите марки.

Предпазва от появата на нови бръчки
Две са основните причини за поява на бръчки – генетиката и UVА увреждането. Продуктите, които успешно предпазват до известна степен от бръчки, са тези с висок UVA филтър, ретиноиди и вит. С, макар и в по-ниска степен. Кремовете, които се срещат на пазара, масово твърдят, че предпазват от бръчки, когато всъщност те само запълват вече съществуващите и карат лицето да изглежда малко по-младо.
В друг пост ще разгледаме още няколко такива твърдения.
Вашият коментар