Медицинската глина (или хума) бива няколко различни вида. Най-често срещани са бентонитната глина (зелена хума) и каолиновата хума (бяла хума). Това са минерални смеси, извлечени от земята, като те се използват от древността както вътрешно, така и външно за медицински и козметични цели. Но ние знаем, че не всичко древно е хубаво (искате ли 5-6 пиявици по тялото си? Или да лекувате акнето си с прилепски изпражнения?). Така че трябва да се замислим дали тази хвалена съставка е наистина полезна.
В този смисъл – действа ли хумата благотворно на кожата и ако да – как?
Каолинът (бяла глина), от който е изградена българската хума на пазара, е изграден от много фини алуминиево-силициеви хидратни частици. За разлика от бентонитната хума, каолиновата не е толкова силно абсорбираща, което я прави по-малко подсушаваща.
Oсновните функции на хумата, независимо дали е бентонитна или каолинова, са 3:
Почистваща
Хумата има абсорбиращи свойства – тя попива себума от мазната кожа, като я оставя гладка и почистена от мръсотии. Не можем да очакваме някакво много задълбочено почистване на порите (там най-добра работа върши козметикът!), но за редовна употреба хумата е разкошна. Нежна е и трудно може да се очаква някаква алергия към минералните соли, които я изграждат. Много безопасен продукт, подходящ и за чувствителна кожа. Все пак дами със силно сух тип и търсещи преди всичко хидратация няма да получат голяма полза от ползването на хума, дори може да се очаква допълнително изсушаващ ефект.
За дами със смесена кожа би било подходящо да се нанася маска от хума там, където се отделя повече себум. Крайно време е да вземем корейската практика на “multimasking”.
Ексфолираща и заглаждаща
Трудно може да се намери по-фин и нежен ексфолиант от глината. От всички видове хума каолиновата е най-щадящият избор. Моля ви, дами, подбирайте глината си добре! Тя трябва да е хомогенна, без никакви примеси, странни оцветявания на различни места и др. Като ексфолиант хумата се използва в зависимост от степента на необходимост – максимум 3 пъти седмично. Размесена с малко вода, бялата или зелена хума се преобразува в гъста кашица, която с нежни, но енергични движения се разтрива в контакт с кожата. Олющените мъртви кератиноцити (кожни клетки) се почистват ефективно от каолина и оставят място за нови (пак мъртви) кератиноцити. 🙂
Успокояваща
Пробвали сте кофти продукт за лице/тяло и сега вашата кожа е зачервена и възпалена? Малко хума след кратък престой в хладилник ще помогне. Студенината ще свие артериолите, които са се разширени, оттам и ще снижи затоплянето и зачервяването, придружаващи възпалителния процес. Каолинът може да абсорбира и дразнещия агент, който е причинил реакцията. Измийте се обилно с хладка (не студена!) вода и нанесете предварително охладената хума. Изчакайте 15-20 минути и отмийте. Би трябвало да се чувствате по-добре.
Накратко – хумата има успокояваща, ексфолираща и почистваща функция. Прекрасна първа помощ при контактен дерматит, причинен от козметичен продукт. Подходящ за мазна кожа от всякакъв тип, включително чувствителна. Важно е да се внимава за качествата ѝ – не бива да има примеси и странни оцветявания. За да действа добре в една маска, каолинът трябва да е в голямо количество – първи, втори или трети отпред назад в състава на етикета.
Много ми хареса статията. Искам да попитам как точно металът влияе на качествата й (нали не трябва да изполваме метална лъжица) и ако може да споделиш някоя твоя любима маска ( хума + …) 🙂
Скъпа Павлина,
Толкова кратък период на контакт между хумата и метала няма да повлияе по никакъв начин на качествата ѝ. Не се притеснявай! Около натуралните добавки такива митове се носят, че понякога смях ме напушва.
Обичам маска от хума и розова вода в съотношение 1:2. Лесна, приятна и подходяща за смесена до мазна кожа.
Поздрави!
Благодаря, че обърнахте внимание на коментара ми, и написахте статия за хумата.
Хаха!
Скъпа Деси, наистина вие ми дадохте идеята, за което аз трябва да ви благодаря повече! Поздрави!