Признавам, че ми е неприятно да пиша това. Yves Rocher е добра компания с някои хубави продукти (макар и маркетинговата ѝ политика да е силно подвеждаща). Препоръчвала съм горещо нейни кремове за тяло и, разбира се, демакиатора със синя метличина (скоро ще направя ревю на този продукт). За съжаление, много душ-гелове на Yves Rocher са едни от най-лошите на пазара. Но защо?
Малко информация за повърхностно активните вещества (ПАВ)
Всеки фармацевт знае за ПАВ. Те са му до болка познати от курсовете по физикохимия и технология на лекарствените форми (ТЛФ – здравейте, проф. Рачев! Липсвате ми!). Казано на научен език, тези вещества намаляват повърхностното напрежение между две фази в смес. В козметиката се използва често категория ПАВ, наречена детергент. Свързвайки се с мръсотията (която е най-често хидрофобна – необичаща водата), те я правят разтворима и лесно отмиваща се с вода. Грубо казано – това са измивните вещества в продуктите ви – от гел за лице до шампоан и душ-гел.
Измивните ПАВ, използвани в козметиката, биват четири вида: анионни, катионни, цвитерйонни и нейонни.
Най-често срещаните са анионни ПАВ, наречени лаурил или лаурет сулфати. Ако хвърлите яйце по щанд с душ-гелове, най-вероятно ще опръскате точно такъв, който ги съдържа. Те са добри измивни съставки, но имат сериозен недостатък – изсушават и могат да раздразнят кожата, независимо дали на скалпа, лицето или друга част от тялото.
Не всички алкилсулфати са равни
Натриевият лаурил и лаурет сулфати (SLS и SLES съответно) са релативно по-щадящите варианти на тези ПАВ. (Като лаурет сулфатът – SLES, е малко по-добър избор от SLS). Макар и изсушаващи, тяхното дразнещо действие е по-ниско, заради наличието на натриев йон, вместо амониев.
Амониевият лаурил сулфат (ALS), обаче, е малко по-различен. Използва се доста по-рядко от другите два и е по-изявен дразнител (иритант) на кожата. В книгата си “Голяма книга за козметиката” (която препоръчвам горещо на дамите, интересуващи се от външния си вид) дерматологът Лиана Урумова категорично посочва ALS като най-малко щадящ в сравнение с натриевите сулфати. За повече информация можете да прочетете за ALS, другите алкилсулфати и безопасността им в този документ.
Yves Rocher използват ALS в продуктите си
Основният детергент в душ-геловете на Yves Rocher е ALS. Предвид информацията, която имаме до момента, както и възможността за избор между ALS и други алкилсулфати, препоръчвам да не използваме тези продукти, докато формулата не се смени. Това важи особено за дами с чувствителна кожа, дерматити и розацея, както и суха кожа.
Моля ви, не се подвеждайте по твърденията на консултантите, че Yves Rocher е натурална козметика (не е!). Тя използва синтетични съставки, в което няма проблем, стига това да е заявено и открито. Препоръчвам и да се насочите към малко по-щадящи продукти, докато компанията не замени ALS с друга алтернатива.
Благодаря за полезната информация! Аз съм със суха и чувствителна кожа, какви душ-гелове бихте ми препоръчали?
Скъпа Лита, обмислям статия по въпроса. Поздрави!
Има ли вече такава статия? 🙂
Много благодаря за тази статия! От известно време използвам душ-гел именно на тази компания, уж много щадящ (този с екстракт от hamamelis), но кожата ми започна значително да се изсушава, “изпъва” и т.н. Благодарение на статията разбрах защо!
Съгласна съм за душ геловете им. Цялата ми кожа се раздразни и зачерви .