
Зимата е студен сезон. (Току-що ми го казаха и нямам причини да не вярвам). Докато се гушим пред телевизора и гледаме BTV Comedy или “Малката булка”, всичко е наред. Климатикът и парното (понякога) поддържат човешка температура. Но излезем ли… бррр, ужас! Кожата ни страда не по-малко от студа. Имаме нужда от хидратация и защита с добри емолиенти. На пазара има хиляди съставки, които твърдят, че могат да се справят отлично с предизвикателствата на коледния сезон. Но сред тях могат да се откроят няколко, които съчетават полезното си действие с достъпност. Нека да видим топ 6 на козметичните съставки за зимата!
Сквален

Може би сме го чували и преди? Скваленът е прозрачна течност – натурална съставка, намираща се в много естествени източници – маслини, масло от пшенични зародиши, оризово масло (от външната кафява обвивка на ориза) и най-важното – самия човешки себум (около 10-12%). Тоест, това е вещество, много добре познато на нашата кожа – тя произвежда ежедневно количество от него! Основната му функция е да овлажнява и предпазва от изсушаване. Действа и като антиоксидант. Виждаме сами колко е важно да имаме сквален върху кожата си.

Допълнителен плюс е това, че, макар и липид по природа, скваленът не образува комедони и е много лек. Не предизвиква алергии. В България има продукти със сквален. Такава е серията Sebamed Baby. Може съвсем спокойно да се използва и за по-зряла кожа.
Бадемово масло

Бадемовото масло е стар познайник на всяка жена, която е правила някога своя собствена, домашна козметика. Aбсорбира се лесно, бързо, и не утежнява продуктите, към които е прибавено. Богато е на вит. Е, оттам идват и антиоксидантните възможности. Ненаситени мастни киселини омекотяват кожата. Бадемовото масло не е комедогенно и може да се използва за дегримьор. Много е подходящо за успокояване на зимната, зачервена кожа. Можем да намерим бадемово масло в този крем на Арома.
Хиалуронова киселина

Едно от най-големите ни притеснения през зимата е изсушаването на кожата. Това води до образуването на люспички и общо нездрав вид на кожата. Знаем, че хиалуроновата киселина не помага за бръчки. Молекулата ѝ е твърде голяма, за да проникне в кожата и да запълни браздите. Това обаче не означава, че тя е безполезна. Нанесена върху кожата, та образува водородни връзки с молекулите на водата. Способна е да задържи количество вода 1000 пъти по-голямо от собствената ѝ маса. Отличен хюмектант (овлажняващ агент) и омекотяваща кожата съставка, хиалуроновата киселина заема важно място в зимната ни защита, най-вече при по-възрастни дами. Особеност на младата кожа е способността да задържа вода. Затова добър хюмектант като хиалуроновата киселина е незаменима съставка, ако сме над 35. Нощният крем на Eucerin Elasticity + Filler е добра опция за зимна кожа.
Кафява захар

Търсим добър ексфолиант за зимата? Необходимо е. Сухите, умъртвени клетки трябва да бъдат премахнати. В същото време не можем да си позволим груб ексфолиант с остри частици, какъвто е прахът от кайсиеви черупки. Добър вариант е кафявата захар. Напълно безопасна за кожата, ексфолиращите ѝ способности са много високи. Почиства внимателно мъртвите клетки и повърхностната част на порите. Urtrekam Body Scrub Brown Sugar е прекрасен вариант, ако обичаме биокозметика и искаме пилинг с кафява захар.
Пчелен восък (Cera alba)

Много жени, които използват натурална козметика, обожават труда на пчелите. Медът, разбира се, е най-известен, но раираните работнички произвеждат и друг много полезен продукт. Пчелният восък изгражда клетките на пчелните пити. Той принадлежи към голямо семейство на естествени восъци. По природа е хидрофобен (не се разтваря във вода и се отблъсква от нея) и се използва много успешно в козметиката. Има овлажняващо и емолиентно действие, образува защитен филм върху епидермиса и е отличен избор за груба, изложена на студ и други неблагоприятни влияния кожа.

Страдаме от сърбеж и изсушена кожа? Восъкът ще я успокои. Защитният филм, който образува, задържа водата в кожата и я прави по-мека и нежна. Напоследък се използва ососбено много в биокозметиката като заместител на ланолина (който е по-тежък) и восъци, добити от нефтени продукти, като парафин. Avene Cold Cream е продукт, който съдържа cera alba в състава си.
Урея

Уреята е естествена съставна част на секрета, който нашата кожа отделя. Но когато тя е суха или страдаме от дерматит, а може би екзема, нейното количество намалява. Kрем с 5% урея ще бъде най-добрият избор при: суха, вроговена, груба и нацепена кожа на нашите ръце, пети и лакти. Този компонент улеснява проникването в кожата на други полезни съставки, съдържащи се в продукта. Има и хидратиращо действие. Ако ни сърби и имаме възпаление, крем с урея може наистина да ни облекчи страшно бързо.

Важно е да се отбележи все пак, че в големи количества уреята кара кожата да стане чувствителна и да причини раздразнение. Използваме я умерено, в разумни граници. Урея 3%, както и алантоин и глицерин съдържа Topicrem Ultra Moisturizing Hand cream. Добре е да я нанасяме вечер и да оставим да попие, преди да си легнем.
Зимната приказка не е с щастлив край за кожата. Всяка секунда, всеки част студеният въздух си краде от влагата ѝ, докато остане напукана, зачервена, загрубяла и суха. Ако не вземем мерки, може да съжаляваме дълго време за изгубения си блясък и жизненост на външния си вид. С тези козметични съставки за зимата сме сигурни, че ще посрещнем коледните и новогодишни празници толкова красиви, кокото заслужаваме да бъде.
Чудесна статия! Лично за мен беше много полезна 🙂
Здравейте, случайно попаднах на сайта Ви,изключително интересен и полезен, за разлика от повечето сайтове за козметика,пълни с клишета и общи приказки.
Продължавайте в същия дух !