Косопадът не е просто досаден. За много мъже и жени – може да се почувства като екзистенциална заплаха да видят как челото им изведнъж расте до размерите на авиационна площадка, как гъстотата на косата им намалява, или да открият нарастваща плешивина на тила си.
Сякаш не е достатъчно да имаме това ново притеснение в живота си, ние се опитваме да припишем вината: Може би не трябваше да носим шапка толкова често. Може би не трябваше да използваме толкова много шампоан. Или може би за всичко е виновна майка ни!
Това са само някои от упоритите митове за косопада. Ако губите косата си, почти сигурно няма нищо, което да сте направили погрешно. Преди да започнете да се самоупреквате, какво смятате, че може да сте направили, за да причините загубата на коса, прочетете този списък с развенчани митове за загубата на гъстата ни грива.

Мит №1: Твърде честото носене на шапки може да доведе до падане на косата
НЕВЯРНО. Предположението тук е, че скалпът трябва да „диша“ и че носенето на шапки може някакси да го задуши. Не е вярно. Кислород вашите космени фоликули си набавят от кръвния ток, а не от околния въздух.
Носете шапка, колкото искате, това няма да доведе до падане на косата ви! Шапките могат да бъдат особено полезни, за да прикрият оредялата коса и плешивите петна по главата, и може би затова ги свързваме с косопада. Но носенето на такъв няма да ускори загубата на коса или да повлияе на растежа по някакъв начин.
Мит №2: Всяка загуба на коса е постоянна
НЕВЯРНО. Типичната причина за косопад при мъжете, андрогенната алопеция, е генетично заболяване, което е необратимо. Но загубата на коса може да бъде причинена и от други фактори, като травма, хормонални промени, хранителни разстройства или заболяване. Жените могат да страдат от следродилен косопад, който се коригира около 6 месеца след раждането.
Загубата на коса, причинена от нещо различно от мъжкия тип оплешивяване, най-често е само временна.
Мит №3: Стресът причинява загуба на коса
САМО ЧАСТИЧНО ВЯРНО. Докато ежедневният стрес обикновено не е достатъчен, за да причини косопад сам по себе си, вярно е, че големи травматични събития са свързани с косопад – помислете за дългосрочно страдание и болест. Такъв силен стрес може да накара косата ви да премине в по-дълга „фаза на почивка“, в която космените фоликули спират, за да регенерират косата. Може също да причини алопеция ареата, форма на неравномерен косопад.
Отново, тези типове косопад обикновено са свързани със силно травматични събития, а не с ежедневен стрес като взискателна работа, досаден шеф или деца, които ви подлудяват. И дори така, последващият косопад, ако има такъв, почти винаги е временен. Така че последното нещо, на което трябва да наблегнете, е вашето ниво на стрес!
Мит №4: Само възрастните хора страдат от плешивост
НЕВЯРНО. Ако имате фамилна анамнеза за косопад, може да забележите първите признаци на загуба на косата си още на двадесет години. Докато по-голямата част от мъжете изпитват началото на андрогенна алопеция на средна възраст, при до една четвърт от мъжете процесът ще започне преди дори да навършат 21 години.
Но това не означава, че ще го забележите веднага. Повечето косопад може да се види, едва след като половината от косата изчезне!
Мит № 5: Генетичният косопад се предава от семейството на майка ви
НЕВЯРНО. Всички обичаме да обвиняваме майките си за много неща. Генетично-свързаната алопеция обаче може да бъде предадена и от двамата ваши родители. Да, генетиката може да бъде обвинявана , но не приписвайте това повече на майка си, отколкото на баща си. И дядото не е виновен!
Мит 6: Косопадът е проблем само за мъжете

НЕВЯРНО. Жените могат и страдат от косопад. Според някои делът на жените сред страдащите от косопад е 40%. Жените обаче изпитват косопад по различен начин от мъжете. Плешивостта при мъжете обикновено започва в горната част на главата с отдръпваща се линия на косата и продължава, докато остане само пръстен коса около задната част на главата.
Жените обикновено нямат релефни линии на косата, а по-скоро усещат изтъняване на косата по-равномерно по целия скалп.
Мит 7: Плешивите мъже имат повече тестостерон
НЕВЯРНО. Би било утеха, ако оплешивяването е индикация за нещо мега яко и секси, като, да речем, повишено сексуално влечение. Може би затова този конкретен от всички митове за косопада е толкова упорит. Проучванията обаче показват, че оплешивяващите мъже имат същите нива на тестостерон като косматите си братя.
Това обаче не означава, че хормоните не играят роля. Те го правят! – и проучванията показват, че за това е виновен хормон, наречен DHT. По някакъв начин твърде много от него – причинено от генетиката – кара вашите фоликули в крайна сметка да спрат да произвеждат кератин. Въз основа на вашия генетичен състав вашите космени фоликули може да са повече или по-малко чувствителни към нивата на хормоните.
Мит 8: Прекомерното миене и шампоан на косата може да причини косопад
НЕВЯРНО. Колко често миете и миете косата си с шампоан няма ефект върху цялостната загуба или растеж на косата. Може просто да забележите косата, която пада по-видимо, докато сте под душа и я миете, но това е коса, която така или иначе би паднала.
Във всеки един момент част от косата ни се регенерира, като пада, остава латентна за известно време и расте отново. Това е нормален цикъл. Когато настъпи плешивост, косата, която пада, вече не може да бъде заменена, защото космените фоликули умират.
МИТ 9: Приемът на витамини ще насърчи растежа на косата
НЕВЯРНО. Косата ви е основно мъртва тъкан. Това означава, че приемането на витамини или втриването на лосион, пълен с витамини върху главата ви, не влияе по никакъв начин на растежа на косата. За съжаление, нехирургичните лечения за косопад обикновено не работят и често могат бързо да станат скъпи, когато съберете сумата от всички неефективни лечения, лекарства и добавки.
Мит 10: Честото подстригване на косата ще я направи по-гъста и по-бърза в растежа си
НЕВЯРНО. Прическите нямат нищо общо с това колко бързо или гъста расте косата ви. Независимо дали обичате да носите косата си къса или да я оставите да расте, скоростта, с която се обновява, няма нищо общо с вашата прическа.
Каквато и да е причината за намаляването на линията на косата ви или нарастващата плешивина, едва ли е нещо, което можете да контролирате. Това, което можете да контролирате обаче, е какво правите по въпроса.
Вашият коментар