Аптеката не е място, където обичам да виждам бебенца и малки деца. Предпочитам да ги засичам в колички в парка, да се спъвам в пясъчните им замъци на плажа или да се гонят край мен на детската площадка. За щастие, повечето от тях идват тук не по сериозен повод, а за да им вземат нещо за дупето. Бебешкото дупе е издигнато до култ в българската аптека! Само с един поглед мога да обхвана поне 20-ина продукта, които са предназначени специално за него. Коя съм аз, че да го пренебрегна?! Така че, мили майки, за вас и вашите мъничета, които ми носят толкова радост – нека разгледаме най-добрите български козметични продукти за бебешко дупе.
Бочко влажни кърпички със смрадлика
Въпреки наличието на феноксиетанол, Бочко съумява да влезе в тази класация специфично заради маслото от Cotinus coggygria (смрадлика). Това дърво от семейство Anacardiaceae (Смрадликови – убедена съм, че никога нямаше да се сетите). Родее се с кашуто и шамфъстъка. Maслото от листата (Oleum Cotini) притежава отлично противовъзпалително действие. Трудно може на пазара да се намерят по-добри мокри кърпички (камо ли пък български!), които да почистват дупето добре и да успокоят раздразнението от изпуснатата урина. Все пак ще отнема точки заради аромата и кокамидопропил бетаина, които могат да са алергени за най-чувствителните бебовци.
Състав: Aqua, Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Cocamidopropyl betaine, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Cetrimonium Chloride, Parfum, Cotinus coggygria Oil, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Tetrasodium EDTA, Citric Acid.
Оценка: 7.5
GinGira Alba Baby спрей-емулсия
Представете си, че пътувате нанякъде с мъника. Какво ще вземете за подсичане? Ох, онзи тежък крем, който го размазваме половин час върху кожата, или някоя лека и удобна форма, като спрей? Да. GinGira Alba Baby e отличен избор и предоставя допълнително удобство с формата си на нанасяне. Коко-каприлат/каптрат – смес от естери, извлечени от кокосовото масло, има успокояващо действие. Същото важи и за кокоглицеридите. Цинковият оксид е класика в жанра и с нанасянето си като спрей ще има по-малко изсушаващо действие, отколкото като компонент в някой тежък крем. Олеиновата киселина хидратира чудесно. Някой обаче липсва – да, точно така. Не съдържа парабени или феноксиетанол. Браво, Борола!
Състав: Aqua, Coco-Carpilate/Caprate, Zinc Oxide, Glycerin, C14-22 Alcohol, C12-20 Alkyl Glucoside, Hydrogenated cocoglycerides, Caprylhydroxamic Acid, Caprylyl Glycol, Oleic Acid, Silica.
Оценка: 10.
Здраве Бебе 0+ масажно олио
Забелязах нещо много неприятно в българските кремове за подсичане – съдържат много парафин и нефтени продукти и като цяло са крайно тежки. Явно повечето имитират формулата на крем Здраве, който е изключително популярен заради традицията и цената си, макар и на пазара да има и по-добри варианти, откровено казано. Предпочитам да дам като продукт нещо леко, приятно за нанасяне и удобно за майката и детето. Масажното олио на Здраве е точно такъв продукт. С липсата на парабени и феноксиетанол и сусамовото си масло, на бебчо ще му е приятно да получи такава грижа. Отнемам точка единствено заради парфюма.
Състав: ISOPROPYL PALMITATE, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, ISOPROPYL MYRISTATE, ISODECYL NEOPENTANOATE, SESAMUM INDICUM SEED OIL, PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL, TOCOPHERYL ACETATE, BHT, PARFUM
Здравейте! С огромен интерес и нетърпение следя блогът Ви. Бихте ли препоръчали марка бебешка козметика за тяло (не само крем за дупе, а и лосион за тяло, измиващ продукт…). С първото ми дете използвах Мустела в началото, след това преминахме на Уриаж, от който сякаш съм по-доволна. Сега очаквам второ се чудя каква козметика да приготвя (българска, вносна, био и т.н.). Ще съм изключително благодарна, ако получа Ваш съвет! Още веднъж поздравления за чудесния блог!
Мила Ина,
По мое мнение не съществува добра и лоша марка козметика, само добри и лоши продукти. Не мисля, че бих могла да дам препоръка за марка, на която всички продукти да бъдат подходящи.
Здравейте,
Как бихте коментирали съдържанието на хидрогенитани съставки в два от горните продукта? Говори се, че е добре да се избвгват и са вредни, когато става въпрос за такива мазнини в хранителните продукти. Как стои въпросът с козметичните? Благодаря!
Здравейте, Иванина!
Хидрогенирането в хранителната индустрия е с лоша репутация, тъй като води до образуването на транс-мазнини и повишаването на холестерол в кръвта. Това не е проблем с козметичните продукти. Невъзможно е транс-мазнина да проникне в кръвообращението ви. Хидрогенирането в козметиката е безопасно. Поздрави!
Благодаря за бързия отговор!
П.П. Не съм сигурна на каква платформа стъпва този сайт и дали е възможно, но мисля, че би било добре да получаваш имейл, когато има отговор на зададен от теб въпрос :)))
Здравей, Иванина,
Платформата е WordPress и предполагам, че има начин, но това ще го оставя на IT специалист, когато имам възможност да наема такъв. Поздрави!
Надя, какво е мнението ти за влажните кърпички на “бебо”: Aqua, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate? Според мен това са само добри съставки и наистина много подходящи за бебе. Самите кърпички са плътни, не са особено влажни и по-скоро се налага търкане, за да се почисти кожата.
Общо вьето това е само вода с консерванти, за да се запази годността. Но не е вредно в никакъв случай.
И аз исках да питам за тях :). Проблемът им е, че миришат на спарено, ама така ми миришат и Бочко. Може да е нещо в самия материал, от който се изработват кърпичките.
Здравейте! Дали е удобно да попитам последният продукт (масажно олио “Здраве”) за дупе ли го препоръчвате? В момента ползваме бебешки “Здраве” за подсичане, можем ли да го заменим с посоченето масажно олио?