Мазната кожа е “скрита благословия”. Поради дебелината си и отделянето на себум, тя остарява по-бавно и не образува толкова бръчки. Проблемът е, че изглежда лъскава, с разширени пори, често е с жълтеникав нездрав цвят и веднъж реши ли да си “покаже рогата”, трудно се спира. В духа на най-българския месец – март, ще посочим кое от BG пазара си заслужава по отношение на този тип кожа.
Елеа Здравец почистваща вода-пяна за мазна и смесена кожа
Да, тази пяна съдържа SLES. Тази съставка е с една идея по-качествена от класическия SLS, но също изсушава. В този смисъл бих я препоръчала основно за мазна кожа, която не се “страхува” от малко по-изсушаващ почистващ агент. До голяма степен наличието на SLES се компенсира от нежното действие на водата от здравец. Млечната киселина също почиства добре. Продуктът е обогатен и с вит. В3, глицин, фруктоза и урея, което е прекрасно за мазна кожа. Пяната не е подходяща за много склонни към алергии хора заради наличието на кокамидопропил бетаин – детергент, извлечен от кокосов дериват. Липсата на парабени и феноксиетанол обаче би зарадвала много дами с мазна кожа.
Състав:
AQUA, COCAMIDOPROPYL BETAINE, SODIUM LAURETH SULFATE, GERANIUM MACRORRHIZUM WATER, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, SODIUM LACTATE, SODIUM PCA, GLYCINE, FRUCTOSE, UREA, NIACINAMIDE, INOSITOL, SODIUM BENZOATE, LACTIC ACID, DMDM HYDANTOIN, PARFUM, BHT, BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL, LIMONENE, HYDROXYISOHEXYL-3-CYCLOHEXENE-CARBOXALDEHYDE.
Оценка: 7.5
Alteya Organics Bio Damascena Био тоник за лице
Българска био козметика? Супер. Доживях да видя тоник без спирт (да, дори “био” и органик” тоници понякога го съдържат). За една мазна кожа, която иска премахване на себума без раздразнение, съставът на този тоник е разкошен. Опаковката ми харесва много – в тъмно стъкло, или, както му казваме ние по аптекарски, “in vitro nigro”, което предпазва продукта от химични промени вследствие излагане на слънце. Нанесете този продукт и оставете розовата вода да си свърши работата.
Състав:
Rosa Damascena (Rose) Flower Distillate, Glycerin, Citrus Extract, Rosa Damascena (Rose) Flower Oil*, Eugenol, Geraniol, Citronellol, Linalool.
Оценка: 9.5
Чудесна статия. Козметика Христина ми е много интересна.
Здравей, Надя 🙂
Ползвала съм Елея здравец, но не под формата на пяна, а на измиващ гел, но не се справя с почистването, почти не може да отмие един бб крем. Не бях доволна, защото една мазна кожа, ако не се почисти добре…..
Поздравления за работата! Не знаех,че на другия край на Бургас съществува такъв извор 🙂
Мила Мирела,
Много благодаря за прекрасните думи! Поздрави!
Здравей, Надя,
Поздравления за прекрасния блог! Следя го с най-голямо удоволствие и интерес. Бих искала да те попитам дали имаш малко повече информация за козметиката на Христина, защото четох мнения, че не посочват пълния състав на продуктите си и това ме спира да пробвам козметиката им. Аз съм с дерматит и доста чувствителна кожа, която е и мазна в същото време, просто не смея да рискувам. Поздрави!
Скъпа Ана,
Няма да лъжа, аз също имам такива подозрения. Наскоро закупих маска на тази марка, в която очевидно имаше оцветител.
Пазя маската и до ден-днешен и ако някой иска да оспори думите ми, КЗП може да се произнесе по случая. Поздрави!
Определено и аз съм на това мнение. Продуктите имат силен и изкуствен аромат, а в състава не е посочен такъв. Когато звъннах на телефона за клиенти и попитах, адекватен отговор не ми беше даден, дори ми затвориха.
Здравейте, Надя,
благодаря Ви за чудесния блог. Няма статия, която да не съм прочела и досега нямам грешна покупка, вследствие на прочетеното тук. Тъй като настъпват пролетни и после горещи дни, бихте ли препоръчали хидратиращ крем или гел за мазна кожа подходящи за въпросните сезони. Пробвах кремчето на Христина и макар че се справя добре, кожата остава матирана и не лъщи, напомня консистенцията на леката версия на крем “Здраве”, т.е. не е подходящ за дневен крем, камо ли за жегите. Още веднъж, голямо благодаря за всички полезни съвети.
Поздрави и много успехи!
Здравей, Надя,
И аз да се влключа с благодарности за страхотния блог, отдавна ми е във favorites, а тази седмица се захванах да изчета всичко 🙂
Какво мислиш за измиваща съставка sodium cocoamphoacetate като алтернатива на SLS? Прощавай ако е тъп въпрос.
Скъпа Илияна, мнението ми е много високо. Описала съм го в книгата си. Поздрави!