
Никой не обича комедони. Черните точки загрозяват лицето, карат го да изглежда мръсно, създават предпоставки за поява на инфекция. Трудно е да се отървеш от тях. Като допълнително усложнение идва фактът, че на пазара има десетки козметични продукти, които твърдят, че ще ви избавят от проблема. Кой да изберем?
Парадоксално,
Някои съставки, рекламирани като премахващи комедони, всъщност подпомагат появата им
Защо?
За да ни стане ясно, трябва да погледнем какво всъщност представляват тези комедони.
Комедонът се намира в космен фоликул – запушен от собствения си секрет и мъртви кожни клетки. Изложена на въздух, тази смес потъмнява, образувайки черната точка. Всеки фактор, който усилва дейността на мастните жлези, влошава комедоните. Раздразването на кожата води да отделяне на хормони, които карат мастните жлези да произвеждат повече секрет. Друга опасност представляват съставки на минерална основа, които запушват порите.
Лимонен
Лимоненът е вещество, което се отделя от растения от семейство Устноцветни, например мента, от цитрусови плодове, както и от секрециите на иглолистни дървета, като бора. За целта на козметичната индустрия има способи за изкуствен синтез. Лимоненът дразни кожата и може да предизвика контактен дерматит. Въпреки, че го промотират като ‘успокояващ кожата”, малка проверка в свойствата на класа на монотерпените, към които той принадлежи, сочи точно обратното. Всички монотерпени – пинен, пинол, ментол, лимонен, лимонол, евгенол и др. имат способност да дразнят кожата и не се препоръчва да се използват в дългосрочен план. За съжаление, те се използват масово като ароматизатори и дори като ефективни методи за борба с черни точки и акне. Усещането за прохлада и лекото щипене на лицето ви всъщност са тревожни сигнали, че нещо не е наред. Източник за лимонена можете да намерите тук.
Алкохол
Поради антибактериалните си свойства, алкохолът често намира мястото си в състава на препарати срещу акне и комедони. Тониците за лице са най-“виновни” в съдържание на алкохол. Да намериш продукт без алкохол на пазара вече е почти невъзможно, но все още се намират компании, които не го включват в състава им. Защо алкохолът е вреден за кожата можем да видим тук.
Парафин
За парафина е изписано много. Въпреки, че има много подвеждащи твърдения за него (често се описва като много по-вреден, отколкото е в действителност) вярно е, че той навлиза в разширените пори и ги запушва. Това обаче прави и ланолинът, и други съставки в по-мазните кремове. Избягвайте мазни, тежки кремове на лицето си, ако сте склонни към образуване на черни точки.
Други оцветители и ароматизатори
За съжаление, синтетичните оцветители и ароматизатори все още намират мястото си в нашите продукти. Много от тях са иританти (дразнещи кожата). Тъй като, за разлика от консервантите, те не играят никаква съществена роля за продукта, присъствието им е единствено с цел удовлетворяване на клиента и по-добър маркетинг – участието им в състава на продуктите е напълно неоправдано. Избягвайте продукти, на които в състава е включен”парфюм”. За повече информация за оцветители и ароматизатори в козметиката, натиснете тук.
Костилки от кайсии

Добре, откъде ще се появят костилки от кайсии в нашите козметични продукти? Стрити на ситен прах, тези костилки се съдържат в много скрабове (ексфолианти) за кожата. Много дами с комедони използват скрабове, тъй като премахват най-горния слой на комедона и изглежда, все едно е изчезнал. Това е илюзия, разбира се, тъй като в дълбочина мастното натрупване остава и много скоро ще видите неприятните комедони отново. Костилките от кайсии, дори ситно смлени, имат остри ръбчета, които дразнят кожата, причиняват микронаранявания и улесняват инфектирането, отделянето на себум като защитна реакция, оттам – и комедоните.
В заключение можем да приемем, че невсеки продукт, който се рекламира срещу комедони, е добър точно за това. Внимавайте какво съдържат вашите продукти – може да се окаже, че вредят повече, отколкото помагат.
Браво!
Дано повече хора прочетат статията. Вече съм Ви фен 🙂
А какво може да се каже за популярните маски с активен въглен ,които се отлепят?
Търговците твърдят, че ги почистват а аз самата съм пробвала и изглежда добре на пръв поглед.
Въпросът е колко стоят върху кожата. Активният въглен е ефективен.Тази статия може да Ви бъде полезна, Вая. 🙂
http://www.infarmaciq.com/2017/03/16/ma%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%81-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B2%D1%8A%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%BA%D1%81-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%B8%D1%81/