Аргановото масло е съставка, извличаща се чрез студено пресоване от семена. Растението, от което се добива, се нарича арганово дърво (Argania spinosa), ендемично за Мароко. Местните го използват в кулинарията, но ние го познаваме най-вече заради козметичната му употреба.
Няма да навлизам в романтични подробности по отношение на добиването, но този процес е мечтата на всеки био-ориентиран човек. Ръчен, трудоемък и неподлежащ на механизация.
Aрганово масло – състав и действие
Maстни киселини
Ненаситени: линолова и арахидонова (омега-6), палмитолеинова и олеинова (омега-7), гадолеинова (омега-11) и др.
Наситени – миристилова, стеарилова и др.

Действие:
Олеиновата и линолoва киселина съставят към 80% от съдържанието на мастни киселини в аргановото масло. По отношение на козметиката, тук очакваме хидратиращо и омекотяващо действие, без комедогенен ефект. Aргановото масло има комедогенен индекс 0, което го прави идеално за мазна кожа.
Токофероли (вит. Е)
Витамин Е се среща под две форми – токофероли и токотриеноли. В козметиката се използват главно токоферолите, като те се отбелязват с гръцки букви от алфа до делта. Аргановото масло съдържа главно гама-токоферол (75% от формите на вит. Е). Общо всички форми на вит. Е в маслото достигат до около 80 мг. на 100 г.
Действие:
Гама-токоферолът е важен компонент и основна форма на вит. Е в кръвната плазма. Играе основна роля във вътреклетъчните антиоксидантни процеси. От дерматологична гледна точка, това означава по-добра защита на колагена и еластина от атаки на свободни радикали. Оттам имаме предпазване от преждевременно стареене.
Сквален
Съдържанието на сквален в аргановото масло е високо. И друг път съм говорила за сквален.
По химична природа той представлява тритерпен.
Скваленът подпомага поддържането на киселинн0-липидната бариера на кожата. Съдържанието му в аргановото масло е достатъчно, за да върши функциите си при редовна употреба. Скваленът е “средна стъпка” в синтеза на всички стероиди.
Стероли
Стеролите шотенол и и спинастерол се срещат сравнително рядко, но в аргановото масло са в изобилие. Роднини на холестерола, те имат емолиентни, успокояващи кожата свойства. Чудесен избор при суха кожа. Немското списание “Hautarzt”, посочва изследване, според което фитостеролите пречат на разрушаването на колагена от външни фактори.
Информацията за съдържанието на аргановото масло е според данни на FDA.
Здравейте, адмирации за сайта!
Какво Ви е мнението за използване на масло (или смес от такива) вместо крем?
Ако се използва масло и слънцезащитен крем (или друг крем или серум), кое се нанася първо – маслото или крема?
Благодаря!
Скъпа Стела,
Това зависи от индивидуалните особености и предпочитания. Все пак кремовете съдържат и други съставки, които биха могли да бъдат от полза, ако формулировката е добра. Кремовете съдържат и вода и могат да са по-подходящи за хора, на които маслени продукти не им понасят.
Нанасяйте първо маслото. Изчакайте да попие, след което потупайте лицето със сух тампон за грим , за да отстраните останалите излишъци от маслото. След което може да нанесете крема. Поздрави!
Аз, доколкото съм запозната, аргановото масло, в по-голямата си част, е популярно, предимно заради интересния начин на събиране – от козички… и факта, че вирее в Мароко.
Твърди се, че масла от черен кимион, моринга или пък нийм и др. съдържат полезни съставки в по-висока концентрация, което пък ги прави ценни за кожата и косата. Проблемът е, че не са толкова популярни…. още маркетинг.