Активният въглен е субстанция, която е като излязла от филм на ужасите – черна, безвкусна, боядисваща всичко, което попадне. Но дори и сега, когато медицината е напреднала, е БЕЗЦЕННА при случаи на остро отравяне, най-вече хранително. И тъй като активният въглен се използва за премахване на отрови, логично е да се направи и маска с това вещество, което да “изсмуква токсините” и да остави кожата чиста и гладка.
Така ли е?
Ние не сме беззащитни срещу токсините, попаднали в тялото ни. Имаме си механизми за тяхното унищожаване, и (ако това не подейства) механизми за изхвърлянето им. Tрите главни метода на организма за детокс са – да го изпишкаме, да го изакаме, да го издишаме. Но не и да го отделим чрез потта. Това е мит.
Потта е съставена от 99% вода, малко захари и малко урея. Там токсини няма, за разлика от урината. (В този смисъл да, сауната не помага да се освободим от отрови, най-много да поотслабнем, губейки вода).
Тоест, кожата ни не отделя (и не задържа) някакви кой знае какви токсини, че да очакаме активният въглен да има “детокс” ефект там.

Почистващ ефект обаче? Със сигурност
Активният въглен в козметиката не е прахосмукачка и не “изсмуква” нито отрови, нито замърсявания от кожата и нейните пори. Той само ги абсорбира (“хваща ги за ушите” и ги задържа в себе си). Това се дължи на факта, че много порест и между него и мръсотиите възникват сили на привличане. Проблемът е, че да стане това, е нужен доста близък контакт между въглена и замърсяването. Няма как да се изсмучат от разстояние. Активният въглен прониква в порите (малка молекула, йей!) и може да абсорбира мръсотията оттам, но това изисква обилно нанасяне и известно време. Изчакайте 15 минути, става ли?
Има друго нещо, на което трябва да се обърне внимание. Активният въглен не е особено хай-тек и не притежава изкуствен интелект. Той
Абсорбира всичко, което му попадне, дори и полезните вещества на повърхността на кожата
Витамин С? Заминава. Вит. Е и А? Също. Тоест, маски с активен въглен може да са почистващи, но не и подхранващи. 🙂 Не ги използвайте след подхранващ крем.
В крайна сметка добра идея ли е да ползваме маски с активен въглен и как?
Препоръчвам да се използват един път седмично, максимум два при много мазна кожа. Най-добре се получава след баня, когато порите временно да се разширили и на кожа, подсушена с чиста кърпа. Нанесете обилно с плътен слой и изчакайте 10-15 минути. Почистете с топла вода (но не гореща).
Една от най-добрите маски, които познавам, е тази на Clinique, за която имам ревю.
Здравейте,
забелязах известно противоречие между този пост и поста за маската на Клиник.
Тук пишете, че активният въглен прониква в порите, а в другия пост – че остава на повърхността. Разбирам, че за Вас като специалист двете неща са едно и също, но за повечето хора не е, може би бихте искали да добавите 1-2 изречения за дермата, епидермиса и разликата между тях.
Не съм използвала все още продукт с активен въглен, за да мога да преценя сама дали дава някакъв резултат. Обмислям да си купя активен въглен от аптеката и да го смесвам просто с вода, мислите ли, че би имало ефект? Или евентуално е добре да се добави и каолин?
Скъпа Ина,
Не ви съветвам. Няма смисъл.
Няма противоречие. Навлизане през кожа и навлизане в “пора” (правилният термин е фоликул, въпреки че ползвам и термина пора, защото всички сме свикнали с него) са две напълно различни неща. 🙂
Точен цитат от статията, която дискутирате, е:
“Моето професионално мнение е, че няма как една маска, която се слага на лицето за 10 минути, да пречисти кожата в дълбочина и да премахне каквито и да е отрови, още повече че не навлиза в нея. Активният въглен остава на повърхността.”
И това е точно така. Фоликулът е кожно образувание и активният въглен може да навлезе в него. Но не и през епидермиса в други кожни слоеве, където да “изсмуква отрови”.
Поздрави.
Имам въпрос относно почистване на кожата.
Преди много години използвах хума за измиване на лицето и пак за почистване – хума, нанесена на лицето и след известно изчакване я изплаквам.
Бихте ли написали за хумата Вашето мнение?
Благодаря
На мен също ще ми е интересно да науча млко повече за хумата. За активния въглен съм изненадана. Не се бях сетила, че всъщност ще отнеме и полезните вещества.