Есента е практически тук. Вече сме в сезона повече от седмица! А за застудяващото време има сам едно нещо, което можем да направим за устните си. Да си купим/направим добър балсам за устни. Обсъдила съм мои любими балсами за дамите, които предпочитат да си го закупят ( любимият ми EOS вече има две нови, блестящо-частичкови добавки към колекцията си). В същото време обаче не мога да пренебрегна умните и прагматични инфармацки, които правят козметиката си сами. Нека си направим балсам за устни!
Есенната съставка – антиоксидант
Какво правим през есента? Берем грозде! Е, градските момичета не пресягат към лозите (а само към винцето), но е факт – септември и ранен октомври са дните, през които се откъсва зрелият, червен или бял грозд. А гроздето има с какво да се похвали откъм полезни съставки! Маслото от неговите семки е добър антиоксидант и в достатъчно количество ще осигури грижа за кожата и устните. Съчетаването му с пчелен восък и други масла ще роди превъзходен балсам, който ще ни пази от застудяването – а дори можем да си го направим оцветен, с или без блестящи частици.
Какво ни трябва за нашия антиоксидантен балсам за устни?
- Чиста тънкостенна стъклена или порцеланова съдинка (и тенджерка, ако ще използвате водна баня);
- Малки бурканчета от около 15 мл. , в които ще съхранявате и ползвате балсама. Можете да използвате стари и добре измити такива от конвенционални продукти. Добре е да имат голям диаметър, за да ви е лесно да взимате продукт с пръст или четчица за червило;
- 1 с.л. пчелен восък;
- 1/2 ч.л. масло от ший (карите)
- 3 с. л. масло от гроздови семки;
- 5-6 капки от любимо етерично масло за аромат (внимание – това е потенциален алерген, не го добавяйте при алергии и чувствителни устни. Не използвайте ментово, евкалиптово или чаено дърво – не са добри за нежната кожа на устните. Масло от портокал, лимон, мандарина и класическа ванилия са най-подходящи);
- Ако желаете блясък – вземете брокат от козметичен магазин. NYX стъпиха на пазара, а заедно с тях се наредиха и разкошните им брокати в най-различни цветове;
- Можете да добавите и чаена лъжичка пудра захар, ако обичате балсамите ви да са вкусни!
- В случай, че желаете оцветен продукт – всяко евтино червило в любим цвят може да бъде нарязано и от него да се отделят 3-4 парченца от него колкото оризови зърна.
Как да си го направим?
- Поставяме пчелния восък, маслото от ший, гроздовото масло (и захарта/парченцата от червило, ако сме избрали) в чиста стъклена или порцеланова съдинка и разтапяме. Можем да го направим по два начина – на водна баня (с непрекъснато разбъркване) на среден огън; или в микровълнова. За първата възможност нека имаме предвид, че не бива да подбираме твърде тясна тенджера, а водата трябва да ври. При втория метод е добре да включим микровълновата печка на висока степен и да вадим на всеки 30 секунди сместа, за да я разбъркаме. Обикновено процедурата отнема 5-6 цикъла по 30 секунди или общо 3 минути. Целта е да имаме гладка, хомогенна смес;
- Добавете етеричното масло (ако използвате брокат – сега е моментът да го добавите. Разпределете го добре!);
- Изсипете сместа в бурканчето, в което смятате да съхранявате и използвате продукта.
- Имайте предвид, че сместа изстива и се втвърдява бързо. Не се бавете! Ако трябва, върнете вашия бъдещ балсам за 10-15 секунди в микровълновата или в изстиващата водна баня.
- Изчакайте окончателното втвърдяване и воала! – балсамът ви е готов!
Рецептата, която ви предлагам, е много лесна и използва точно тези масла с цел безболезнено и гладко смесване. Колкото по-мек е балсамът, толкова по-лесно е нещо да се обърка. В резултат предложеният тук балсам е доста твърд като консистенция. Въпреки това, не е нито невъзможно, нито дори особено трудно да се нанася, особено с четчица за червило.
С тази рецепта ще имате страхотен, овлажняващ и подхранващ балсам с висока трайност – използвайте го до 3 месеца от деня на изготвяне. Забравете за устни с напукани кожички и неугледен вид тази есен!
Вашият коментар