След някои по-леки и летно-закачливи статии се връщаме със сериозна инфАрмация за една дикарбоксилна киселина, превърнала се в моден писък при жените, луди на тема съставки в козметиката. Азелаинова киселина.
Азелаиновата киселина е срещаща се естествено
в природата съставка, най-вече в житните растения, като ръжта. Не е непозната и за човешката кожа – гъбичката Malassezia furfur, която е често срещана флора върху лицето, я отделя.
Kак действа азелаинова киселина върху кожата?
Азелаиновата киселина има няколко приложения, за които механизмът на действие обаче не е напълно изяснен.
- Акне. Акнеичните лезии намаляват драстично с приложението на азелаинова киселина, особено в концентрация над 15%. В България се намират лекарствени продукти, съдържащи азелаинова киселина. Такъв е кремът Skinoren. Действието на киселината се изявява по два начина – чрез унищожаване на акнеичните бактерии и чрез кератолиза – намаляване на количеството кератин, с който бактериите се хранят.
- Розацея. Една от основните причини за възникване на розацея е неправилното трансформиране на кателицидина (специфична ефекторна молекула) до пептидни фрагменти, които предизвикват възпаление. Счита се, че азелаиновата киселина инхибира (спира процеса) на превръщане на кателицидина (отделящ се от макрофаги и гранулоцити) до антибактериалния пептид LL-37. По този начин молекулата действа противовъзпалително и намалява клиничната изява на розацеята.
- Като алтернатива на хидрохинона и арбутина за борба с хиперпигментацията. Както може би сте наясно, една от най-мощните съставки за избелване на кожата – хидрохинонът, е забранена за употреба в Европейския съюз като козметична съставка за кожа. Нейният гликозид – арбутинът, все още може да се намери, но азелаиновата киселина е мощен тирокиназен инхибитор и ефективно спира производството на излишен меланин. Азелаиновата киселина е подходяща за употреба и от дами със суха кожа.
Странични ефекти и противопоказания
Азалаиновата киселина не е безопасна и в концентрации над 15% е добре да се използва единствено под контрол на лекар.
Възможно е при употребата на този продукт да получите сърбеж, зачервяване, сухота, белене и други признаци на раздразнение. Ако са сериозни, прекратете употребата на продукта!
Ако имате астма, азелаиновата киселина може да не е за вас. Макар и рядко, има случаи, в които използването ѝ води до влошаване на състоянието. Предупредете лекаря си.
Aко страдате от депигментация в зоната, където нанасяте продукт с азелаинова киселина, предупредете лекуващия ви лекар.
Съставката е от категория В за бременност.
Как се използва?
Азелаинова киселина се нанася на кожата сутрин и вечер. Кожата трябва да бъде чиста. Погледнете статията ми за употреба на лекарства върху кожата за повече информация.
Азелаиновата киселина е безценна за борба с розацея, акне и хиперпигментация, но като всички силнодействащи съставки тя не е нещо, което можем да нанасяме с лека ръка. Започнете употребата на ниска концентрация на съставката и след добиване на увереност и първоначалните симптоми на раздразнение намалеят, вашият лекар може да прецени дали имате нужда от по-висока доза. Успех!
Скинорен е без лекарско предписание.
Дали е подходяща за повърхностни капиляри?
Скъпа Acid,
Би трябвало да няма проблем. Говорете с дерматолога си, ако ще използвате висока концентрация на азелаинова киселина. Поздрави!
Привет! Азелаиновата киселина помага ли при затворени и открити комедони? Ако не, какъв продукт бихте препоръчали?
Надя, какво мислите за този продукт:
http://biotrade.bg/pure-skin/pure-skin-cleansing-face-foam/?p=47&l=1&id=102 ?
Тук тази киселина я има, производителят е отговоил, че процентното съдържание на азелаиновата киселина е около 0,5%. Дали пяната може да се използва ежедневно и дългосрочно, както и дали е подходяща за зоната около очите?
Скъпа Mar, няма как да дам отговор, преди да съм видяла пълния състав. Поздрави!
Тази киселина се рекламира в продукти срещу андрогенна алопеция. Реалистично ли е това.
Здравейте! Има ли значение през кое време на година може да се ползва тази киселина?
Благодаря!
Задължително я ползвайте вечер и задължително носете продукт със SPF денем, но можете и през лятото, да.
Здравейте, подходяща ли е за избелване на интимната област?
Здравейте Надя, много съм признателна за информацията и отговорното професионално отношение във всичките ви статии. Аз съм хуманитар по образование и професия и химията не ми е сила, но блогът Ви е просвещаващ. Обяснявате наистина вдъхновяващо! Изглежда азелаинова киселина произвеждат гъбичките по кожата ни, може би същите гъбки, които причиняват себорея. Интересна, сложна и объркваща съставка, използвана както отбелязвате, за лечение на акне, розацея, но и срещу себореен дерматит. По мойта логика, гъбичките би трябвало да процъфтяват и избуяват в присъствието на повече азелаинова киселина, но не – потиска ги. Очарователно!
Здравейте, може ли Скинорен да се използва в комбинация със серум? И кое се нанася първо – серумът или скинорен?
Всъщност, получавам лек сърбеж и щипане на местата, на които го нанасям. Това нормална реакция ли е?