20-ти век определено беше векът на Биг Фарма. Фармацевтичната индустрия бълваше лекарствени продукти всякакви, за всякакви болки, и то без особена регулация. Този бум на “химията” ни даде безценни лекарства като Аспирин, както и ужасяващи, сеещи смърт вещества като хероина и талидомида, който почерни хиляди майки.
Сега махалото се залюля точно в обратната посока. На хората им писна от таблетки и започнаха да търсят натурални лечения на проблемите си. В това няма нищо лошо. Всеки фармацевт /лекар, който си е заслужил дипломата, трябва да може да предписва, препоръчва и отпуска натурални продукти. Това ни е работата. Проблем става, когато (отново поради слаба регулация) индустрията на хранителните добавки и козметика използват какви ли не растителни субстанции на безумни цени. При условие, че има евтини заместители. Такъв е случая с лечебния балсам от растението копайба.
Съжалявам. Това вещество беше много вълнуващо за мене, защото научих за него съвсем наскоро, и то от читател на блога си.
Обожавам растителни препарати с противовъзпалително, антибактериално и особено противогъбично действие
Маслото от розмарин ми е спасявало много пациенти от блъскането с метронидазол и мазането с клотримазол, нистатин и един тон други лекарства.
Не ме дразни това, че този балсам не работи, защото работи. Олеорезинът (или олеогумата, или олеосмолата, както си решите) от растението Copaifera officinalis (сем. Бобови – Fabaceae) съдържа веществото кариофилен – молекула от рода на сесквитерпените, съдържащ се в много етерични масла. Които, само да вметна, са в пъти по-евтини.
Био балсам от копайба – скъп продукт с евтини и ефективни заместители
Масла, които не струват и 5 лева в аптеката, и растения, които растат по дворовете, съдържат същата активна съставка като това растение, при това някои дори в повече количество от този био балсам от копайба.
Тези растения включват: карамфил, черен пипер, розмарин, босилек, риган, хмел, канабис (ето за какво е полезен, а не…), канела и др.
Така че… моята оценка?
Олеосмолата от копайба е ефективна срещу Грам-положителни бактерии и някои гъбички. Има добро противовъзпалително действие. Но цената конкретно на този продукт не си заслужава, поради наличието на много по-евтини заместители от традиционни български растения. Съветвам да пробвате първо тях, преди да преминете към балсама.
Много интересна статия отново, Надя! Но какво да правим със законите? Това масло е регистрирано като хранителна добавка. Това означава, че е забранено на неговата опаковка (както и в рекламните текстове) да се пишат диагнози и да се изразява лечебна претенция (а те са писали доста, включително рак). Това важи и за козметичните продукти (доста растителни масла са регистрирани като козметика)- те не могат да имат например антибактериално, противогъбично или противовъзпалително действие. През миналата година един добър български производител на растителни масла беше санкциониран заради употребата на няколко подобни думи на опаковките. В същото време едно масло от розмарин например, или коктейл от няколко масла, няма как да се регистрират като лекарство. Виждате ли някакво решение на проблема?
Мила Лидия,
Аз не съм служител на Изпълнителна агенция по лекарствата и, откровено казано, нямам нервите и желанието да се правя на регулаторен орган. Ако нещо наистина работи и си заслужава цената, ще го препоръчам. Оттам нататък топката не е у мен. Поемам достатъчно голям риск с този блог, казвайки нещата такива, каквито са.
Друго, което искам да подчертая е, че забраната важи за ПРОДУКТИ, а не за съставки, за които говоря аз.
Скъпа Надя, разбирам Ви напълно. Може би е важно да поясня, че не съм от регулаторните органи, напротив. Имам тежък личен опит с тях и буквалното (до препинателен знак) приложение на регламентите. Такъв буквализъм няма даже и в Германия, но нашите са много “изрядни”. Успех!
Но маслото върши това, което обещава нали? По-скоро това исках да разбера. Приемам за нормална цената му, защото не се добива в България.
“Заместители” съм ползвала с променлив успех, за това търся нещо ново. След един момент цената не е от значение, когато човек не успява да се справи със здравословните проблеми.
Благодаря за отделеното време! Сайтът е много полезен!
За РАК не мога да кажа и никога няма да се ангажирам.
Но за локално противовъзпалително действие кариофиленът ще свърши чудесна работа.
За рак не бих се доверила на нищо друго освен на конвенционалната медицина. Интересуват ме онези кожни проблеми, от които не се умира, но влошават качеството на живот.
От отговора разбирам, че опитът ще бъде полезен за мен.
Благодаря отново!
Как да се абонирам да следя коментарите в блога? Статиите следя с фейсбук.
Блогът още не се е развил съвсем и тепърва ще слагам разни удобства в него. 🙂
В крайна сметка всеки е свободен да похарчи, колкото прецени. А щом продуктът работи, още по-хубаво.
Здравейте, как точно маслото от розмарин се прилага противогъбично? Благодаря!
Скъпа R.S.,
Можете да прилагате маслото при леки до умерени гъбични кожни инфекции концентрирано, 1-2 пъти на ден върху гъбичните лезии.
Предупреждавам: не излагайте третираните участъци на слънце!
Маслото няма да проникне под нокътя.
Ако имате силно задебелена кожа или нокът с изменена от гъбичната инфекция структура – обърнете се към дерматолог и изпълнявайте инструкциите му точно! Поздрави!