Да харча пари за козметика без съмнение е удоволствие за мен. Удоволствие, което ми се иска да не ме радва чак толкова много. С огромното количество продукти на пазара и парите, които пръскаме, започваме да се питаме има ли смисъл да даваме пари за всяка прищявка и кои продукти са важни, за сметка на други?
Имаме ли нужда, например, от балсам за коса? И изобщо какво е това животно?
Да се дефинира какво точно прави балсамът за коса е трудно. За него се твърди какво ли не от производителите, но най-общо казано
От добрия балсам очакваме:
- Да намали триенето между космите;
- Да подсили блясъка на косата;
- Да направи косата по-лесна за ресане и оформяне в прическа;
- Да намали хвърченето;
- Да възстанови космената кутикула;
- Да подобри усещането на косата при докосване.
Съставките в балсамите, които имат активност, работят, неутрализирайки отрицателните заряди по повърхността на косъма. Това става с въвеждането на положителни заряди и с лубрикирането на космената кутикула, намалявайки хидрофилността ѝ. Такива съставки се разделят най-общо в
6 големи групи
- Полимери
- Масла
- Восъци
- Хидролизирани белтъци
- Катион-образуващи молекули
- Мастни алкохоли и киселини
Отличният балсам за коса ще възстанови хидрофобността на косъма и ще нeутрализира негативните заряди, като така ще спре наелектризирането на косата.
Малки молекули навлизат лесно в косъма, особено ако е бил подложен на боядисване. Големите (над 600 000 далтона) остават н повърхността.
В зависимост от химичния си състав, част от балсама за коса може да бъде способна да проникне дори във вътрешния слой на космения кортекс.
Защо имаме толкова голяма нужда от балсам?
Oсновните причина косата ни да изисква тези продукти е отрицателния заряд на косъма. След като поставим такъв продукт на косата си, повърхностният отрицателен заряд бързо (за 20-тина секунди) преминава в положителен. Косъмът привлича силно положително заредени частици от балсама. След отмиването на продукта обаче косата възстановява отрицателния си заряд отново. Въпреки това, той не е толкова силен, колкото преди нанасянето – това показва, че част от балсама остава нанесен върху косата дори след измиване. Тоест – от нанасянето на балсам за коса имаме доказана полза и ефектът остава.
При правилно формулиране балсамът остава да действа в по-голяма степен от шампоана. Последният не се задържа дълги и се отмива от косменото тяло.
Увредената коса е с дори по-висок отрицателен заряд от здравата.
Има ли значение рH?
Косменото рН е между 3 и 4. Oтрицателният заряд на косъма се увеличава паралелно със стойността на рН. Оптималната киселинност на балсамите за коса е около 3,5. За съжаление, това невинаги се спазва. При тестване на различни видове балсами, тези, създадени за професионални салони, са имали оптимално рН по-често, отколкото тези за ежедневна употреба от потребителите.
Като цяло, добре подбраният балсам за коса е безценен – особено ако косата е боядисана, увредена, суха или (като моята) безобразно къдрава. В друга статия ще разгледаме най-добри балсами за коса, както и кои съставки правят балсама качествен.
А маската не може ли да замести балсама?
Аз също това искам да попитам, Наде? Косата ми е толкова изтормозена и безжизнена по дължините, че всеки път слагам маска, а след това продукт ( балсам) без отмиване. Грешка ли е?
Галка, и аз така правя – маската трябва да подхрани, а балсама да заглади /затвори/ най-външния слой на косъма. Маска не слагам всеки път, но косата ми е лъскава, макар и боядисана.
Привет 🙂
Аз съм от тези, които, за да придобият най-добър резултат за къдравата си, гъста и непокорна коса, използват балсам след душ, като разресват косата си и после я мачкат хубаво, за да стимулират образуването на къдриците. Само че не отмивам продукта, а си го оставям на изсъхне с влажната ми коса, както е разресана.
Ако отмия каквото и да било, дори маска и балсам за две секунди буквално, после косата ми просто си е сухичка и няма никакъв ефект от продукта.
Въпросът ми е дали е вредно това, че оставям продукт, който е с отмиване, да стои върху косата ми, за да създаде нужния ефект?
Здравейте!
Да, има някои съставки, като определени формдалдехид-отделящи консерванти, които могат да се влагат законно само в продукти за отмиване. Съществуват много продукти за оформяне, хидратация и подхранване на коса без отмиване. Не е нужно да “насилваме” продукт да прави това, за което не е създаден. 🙂