Ако искаме да избегнем парабените и феноксиетанола в грижата за кожата си, ще трябва да се въоръжим със страшно много търпение и свободно време. Огромна, огромна част от козметичните ни продукти съдържат тези два вида съставки, което е много неприятно за хората с алергични реакции към тях. В лабиринта на предлаганите ни опции можем да се изгубим, а консултантите на козметика рядко помагат. Продукти без парабени и феноксиетанол за атопична кожа, описани в статията, са подбрани по цялостен състав, отзиви от мои пациенти и личен опит. Събрала съм ги от различни марки, в различни ценови категории, но за мен това е най-доброто, което може да се намери на пазара в момента. Да започваме!
Измивен продукт – А – Derma Exomega пенещ се гел
Освен с липсата на парабени и феноксиетанол, този гел може да се похвали и с хубави успокояващи кожата съставки. Екстрактите от овес и вечерна иглика, както и млечната киселина намаляват възпалението. Изключително много ми харесва замяната на вечния SLS с нещо по-нежно – динатриевият кокоамфодиацетат. За една суха кожа е пагубно да се лишава от себума си редовно, както SLS го прави. Динатриевият кокоамфодиацетат е от същия клас съединения, но далеч по-щадящ. Консервантите са бензоена киселина и натриев цитрат.
Оценка: 9.
Шампоан – Бочко бебе шампоан с липа и лайка
Не се заблуждаваме от ниската цена – този шампоан е по-мек, по-нежен, по-добре измиващ от много прехвалени марки. Успокояващи екстракти от лайка и липа и тоталната липса на парабени и феноксиетанол е огромен плюс. Много ми харесва и отсъствието на SLS – заменен е с далеч по-подходящия за чувствителна кожа лаурил гликозид.
Дневен крем за лице – Phytocode Red Out крем за лице против зачервяване
На мен ли ми прави само впечатление или високият клас козметика не се занимава да избягва консервантите? Phytocode Red Out не само има ниска цена, но и съставът му е отличен за склонна към зачервяване кожа. Обогатен с витамин B3 и екстракт от водораслото хлорела, този крем има успокояващ ефект.
Оценка: 10
Маска за лице – Lush Оatifix
Признавам, че за тази категория ми беше най-трудно да намеря нещо свястно. Дори и тази маска, която предлагам, съдържа ароматизатор, така че предупреждавам – може да не е подходяща за хора с алергии. За сметка на това пък продуктът компенсира с липсата на описаните в заглавието на статията консерванти и наличието на силно хидратиращи съставки (банани, глицерин). Брашното от овес, нежният каолин и успокояващият кумарол също циментират мястото на маската в този списък.
Оценка: 7.5
Здравей Надя! Имам следния въпрос: за по-добра защита на кожа, склонна към зачервяване ( вече го има и налично, но още не е розацея) , кой крем би ми препоръчала: Avene High Protection Mineral Cream SPF 50+ или Phytocode Red Out крем за лице против зачервяване.
Благодаря!
Скъпа Деси,
Безспорното предимство на Avene в случая се дължи на UV защитата. Можеш да комбинираш двата продукта като дневен и като нощен. Поздрави!
Здравейте, мила Надя!
В състава на крема на Фитокод забелязах алкохол, а до колкото зная е добре да се избягва за лицето. Ето и самите съставки:
AQUA, CAPRYLIC/CAPRIC TRYGLYCERIDE, SHOREA STENOPTERA, GLYCERIN, CHLORELLA VULGARIS EXTRACT, GLYCERYL STEARATE, CETEARYL ALCOHOL, NIACINAMIDE, POTASSIUM PALMITOYL HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, CERA ALBA, STEARIC ACID, GLYCERYL CAPRYLATE, XANTHAN GUM, P-ANISIC ACID
Хаха, бързам сама да отговоря с тази статия (за други питащи се като мен):
http://www.infarmaciq.com/vidove-alkoholi-kozmetika/
Преди време, след доста четене, се реших да закупя няколко продукта на Phytocode, сред тях е коментираният Red out, но аз закупих флуида. Резултатът, без да използвам куп отрицателни прилагателни, не беше обещаващия от фирмата. Определям кожата си като тънка, дехидратирана, склонна към образуване на пъпки и мазненеща в Т-зоната. При мен резултатът от използването на флуида беше зачервяване и избиване на някоя и друга пъпка.
Спомням си, че имаш статия и за анти-ейдж кремът им за 35+. Бях го закупила за годеника си, който има дебела кожа, но още след първата вечер нанасяне на сутринта му се появиха няколко червени пъпки.
Та, като цяло за Phytocode, явно не е за нашите лица.
Скъпа Теодора, това, което описвате, е възпалителна реакция. Нещо в тези продукти ви дразни. Избягвайте ги. Поздрави!
Бихте ли ми помогнали да разбера коя съставка е евентуалната причина за реакция. Ще публикувам състава на 2 техни флуида и на въпросния крем.
Red out cleansing fluid
AQUA, GLYCERIN, CHLORELLA VULGARIS EXTRACT, BABASSU OIL POLYGLYCERYL-8 ESTRES, NIACINAMIDE, GLYCERYL CAPRYLATE, XANTHAN GUM, P-ANISIC ACID
Acne control cleansing fluid
AQUA,GLYCERIN, BABASSU OIL GLYCERETH-8 ESTERS, BUTYL HYDROXYCYCLOHEXANE CARBOXYLATE, MORINGA OLEIFERA SEED OIL, NIACINAMIDE, CHLORELLA VULGARIS EXTRACT, PARFUM, LACTIC ACID, XANTHAN GUM, ROSA DAMASCENA FLOWER OIL, CITRONELLOL, GERANIOL, BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL
Anti-aging cell protect cream
AQUA, ROSA DAMASCENA FLOWER WATER, GLYCERIN, CAPRYLIC/CAPRIC TRYGLYCERIDE, SHOREA STENOPTERA, LAMINARIA DIGITATA EXRTRACT, SQUALANE, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER, DICAPRYLYL ETHER, XYLITYLGLUCOSIDE, ANHYDROXYLITOL, XYLITOL, CERA ALBA, STEARIC ACID, SODIUM STEAROYL GLUTAMATE, DIGLYCERIN, PINUS PINASTER, SILICA,C.I.77891/TITANIUM DIOXIDE,C.I.77491/IRON OXIDE, POTASSIUM PALMITOYL HYDROLYZED WHEAT PROTEIN, GLYCERYL STEARATE, CETEARYL ALCOHOL, ROSА DAMASCENA FLOWER EXTRACT, SCLEROTIUM GUM, DEHYDROACETIC ACID, BENZYL ALCOHOL, LACTIC ACID
Благодаря за препоръката за Red Out – отличен ефект има върху зачервяванията (станаха незбележими), а начеващото лющене по зачервените участъци просто изчезна!(кожата ми е по-скоро мазна, 50+)
За сравнение – Mixa Soothing Cream имаше временен ефект.
Надявам се да продължите с чудесната си работа тук, следя ви редовно.
При мен Red Out нямаше никакъв ефект относно зачервяванията. Ама никакъв. По-добре ми действа крем с вит. С.
Здравей, Надя,
в съдържанието на A-Derma Exomega не виждам натриев цитрат (sodium citrate):
WATER (AQUA), DISODIUM COCOAMPHODIACETATE, PEG-7, GLYCERYL COCOATE, DECYL GLUCOSIDE, POLYSORBATE 20, SODIUM CHLORIDE, CETEARETH-60, MYRISTYL GLYCOL, HYDROGENATED STARCH HYDROLYSATE, PEG-200, HYDROGENATED GLYCERYL PALMATE, 10-HYDROXYDECENOIC ACID, AVENA SATIVA (OAT) LEAF/STEM EXTRACT (AVENA SATIVA LEAF/STEM EXTRACT), BENZOIC ACID, CITRIC ACID, GLYCERIN, GLYCERYL LAURATE, LACTIC ACID, MALTODEXTRIN, OENOTHERA BIENNIS (EVENING PRIMROSE) OIL (OENOTHERA BIENNIS OIL), TOCOPHEROL.
В този случй само бензоената киселина ли е единствения консервант? Може ли да посочиш и потенциалните алергени?
Благодаря!
Здравей, Надя,
A-Derma Exomega, като избор за бебешка козметика, освен за тялото и дупето на бебето, подходящ ли е за личицето?
Тествах го върху моята кожа и усетих леко изсушаване.
Здравейте, Надя! След усилено търсене по аптеките не откривам точно този продукт на a derma. Може ли да се замени с друг от серията?