Aко се интересуваме от козметика и не живеем в паралелна реалност без Интернет, вече знаем, че съставките натриев лаурил сулфат (SLS) и натриев лаурет сулфат (SLES) са доста компрометирани в очите на експертите и “експертите”. Разликата между двата вида мнения се корени в причините за нежеланието за употреба.
Докато козметичните специалисти разпознават тези вещества като изсушаващи, силни съставки и препоръчват избягването им, то аматьорите-ентусиасти са ги заклеймили с всичко, което може да се намери под слънцето – включително с най-страшните епитети “отрова” и “канцероген”. За щастие, реалността не е толкова плашеща.
Вследствие
Сериозното нежелание на голяма част от потребителите
Да използват козметика с SLS и SLES, козметичните компании реагираха с рекламния слоган “Без SLS и SLES”. На пръв поглед всичко изглежда страхотно… докато не видим с какво са били заменени.
Разбирате ли, проблемът с изсушаването на кожата не е уникален само за тези две повърхностно активни вещества. Той важи за целия клас козметични съставки – детергенти, които съдържат сулфатна група в състава си. Тоест, сулфати.
Запознайте се със сулфатите и сулфонатите, които се “крият” зад
Рекламата “Без SLS и SLES”
- Магнезиев лаурил сулфат (Мagnesium lauryl sulfate)
- Амониев лаурил сулфат (Аmmonium lauryl sulfate)
- Натриевт тридецет сулфат (Sodium trideceth sulfate)
- TEA-лаурил сулфат (TEA-lauryl sulfate)
- Магнезиев лаурет сулфат (Мagnesium laureth sulfate)
- Натриев C14-16 олефин сулфонат (Sodium C14-16 olefin sulfonate)
- Амониев лаурет сулфат (Аmmonium laureth sulfate)
- Магнезиев олет сулфат (Magnesium oleth sulfate)
- Натриев цетеарил сулфат (Sodium cetearyl sulfate)
- Натриев коко сулфат (Sodium coco sulfate).
Вредни, опасни… или просто изсушаващи?
Казвала съм го и преди и ще го повторя – сулфатите не са опасни, канцерогенни, смъртоносни и застрашаващи здравето ни. Аз персонално ги избягвам в козметиката си по простата причина, че изсушават скалпа и кожата ми – и считам, че това е достатъчна причина да предпочета други продукти.
Ако и вие сте като мен и желаете да избягвате тези детергенти, избирайте козметика, на която изрично пише “Не съдържа сулфати” и сканирайте етикета за наличие на някои от гореизброените детергенти.
Здравей Надя, а ако в съдържанието на продукта има Sodium Coco-Sulfate и Lauryl Glucoside можем ли да разчитаме, че това е безсулфатен шампоан?
Става въпрос за шампоан на марката Natura Siberica. В абсолютно всеки сайт, предлагащ тази марка, включително и официалния сайт на производителя! под състав пише Sodium Cocoyl Isethionate, но на опаковката на продукта въпросната съставка в съдържанието всъщност е заменена от Sodium Coco-Sulfate.
Скъпа Светослава, натриевият коко сулфат (Sodium Coco Sulfate) е сулфат и съдържа около 30% SLS. Поздрави!
“Страхотно”…. В такъв случай в мен възниква въпроса производителя Natura Siberica има ли право да пише no SLS върху опаковката на шампоана и в същото време Sodium Coco-Sulfate да присъства отзад в съдържанието. Възможно ли е да ни дадеш примери за марки шампоани, на които можем да разчитаме, че наистина са безсулфатни.
Скъпа Светослава, да, имат право. Поздрави!
Алуминиевият сулфат е детергент?
Амониев лаурил сулфат. Не алуминиев. Поздрави!
Шампоани и въобще продукти и бои за коса мога да препоръчам Кевин Мърфи. Ок, не са съесем ефтини, но си заслужават.И ингредиенсите им са предимно натурални съставки, изключая боите естествено.
За мен не са просто изсушаващи, косата ми “клюмва” от тях, понякога от първото, понякога от второто миене. Просто косъмът, по принцип много тънък, става съвсем безжизнен. От там нататък и трябва да се мие по-често, и поема зле продукти, пък след това честото миене я кара да увяхва още повече.
Сега се мия с безсулфатни на известна МЛМ марка и съм щастлива – единствената драма е, че може да се получават натрупвания от някои от продуктите, които ползвам.