Преди 13 години бях луд фен на козметиката за тяло.
Пестях усърдно пари, за да мога да си купя оня “пухкав, ароматен крем” с какао на Аvon, който толкова, толкова обичах. Ухаеше страхотно! И кожата ми ставаше толкова гладка! Разкош! Ако имах бюти блог тогава, щях да го възхвалявам до небесата. С времето обаче забравих за него от чиста липса на достъп до представител на марката.
Онзи ден разчиствах из стари свои неща и открих празна опаковка на продукта. По навик мернах поглед на състава. Ужас. В него нямаше нищо полезно. Но аз се чувствах толкова хидратирана! И толкова хубаво ухаеше!
Само че… да се чувстваш, не е същото като това да си.
Да получаваш пари за труда и продуктите си е напълно нормално, но целта трябва да бъде взаимна изгода, а не прецакване. Биг Козмо обаче просто не играе по правилата. Не се интересува изобщо дали нашата кожа е хидратирана, подмладена, дали получаваме това, от което имаме нужда, или не. Нейната цел е продажбата. Това си личи по съставите на продуктите, които получаваме.
Веществата в нашата козметика масово само заглаждат, ароматизират и придават привлекателен външен вид на продукта, без реално да помагат. A бюти блогърките сме особено податливи на такива влияния. Почти няма блог, в който да не е описван положително и превъзнасян продукт, който просто “ухае чудесно!’.
Кои съставки ни заблуждават така?
Силикони
Да, бях писала, и още твърдя, че силиконите са безвредни. Но това не означава, че са особено полезни. Макар и подходящи за мазна кожа (намаляващи себума), те масово се влагат в анти-ейдж кремове и серуми. Защо? Силиконите попадат в бръчките, фините линии и порите ни и ги запълват чисто механически, карайки ги да “изчезнат” временно. Спрем ли да използваме крема – щрак! – показват се отново. Ако чуем някой козметик да се превъзнася за “този гладък крем, който само в рамките на дни кара бръчките да изчезнат” – вече знаем какво съдържа този продукт.
Аромати и оцветители
Според едно изследване през 2010 година за територията на САЩ 76% от клиентите на бяла козметика я избират според това как ухае. Нямам думи. Откровено казано, не ми се вярваше, но, при зачитането на блогове и форуми в българското пространство, се видях принудена да призная – ние като потребители просто не даваме никаква мотивация на козметичните компании да ни дават хубави продукти. Само добре миришещи такива. Като се има предвид и, че парфюмите и ароматите в почти 100% от случаите са алергени, излиза, че ние специфично си избираме козметика, която да ни обрива…
Разпенващи агенти (пенители)
И до ден-днешен се боря упорито с идеята на клиентите ми, че “за да почиства, трябва да има пухкава, гъста пяна”. Хората, за които се грижа редовно, за щастие започнаха малко да се разубеждават от тази асоциация и да избират добри продукти без излишни пенещи се вещества. Много от тези агенти буквално изтриват себума от кожата, дразнят я и те започва да се защитава отчаяно, произвеждайки още повече мазнини. Акнето/себорейният дерматит ни е в кърпа вързан след такова влияние.
Сгъстители
Това са вещества – емолиенти, които придават на крема или муса гъстота. С тяхна помощ кремът се усеща “по-богат”, “пухкав” и “луксозен” върху кожата. Макар и безвредни сами по себе си, тези съставки заемат място, което може да бъде дадено на по-полезни вещества. Ситуацията малко напомня на онези търговци, пробутващи ни дюнери, в които 99% съдържанието е от зеле и картофи и само тук-таме може да намерим по някое късче месце. Кожата се усеща по-хидратирана, но хидратацията не е всичко – имаме нужда от витамини, подхранващи вещества, алантоин, аденозин… списъкът е безкраен.
За съжаление често плащаме по стотачка и отгоре за крем, съставен почти изцяло от тези вещества. Надявам се да започнем да правим по-информирани избори и ще се радвам да споделите история, подобна на моята. Имали ли сте любим продукт, който впоследствие да се е оказал само “въздух под налягане”?
Отново много добра статия! Наистина е страшно разочароващо колко сериозен фактор е критерият “приятност” при избора на козметичен продукт 🙁
А към Вашия списък бих прибавила и всевъзможните “оптически избелители” и “стабилизатори на цвета” – неизменна част от формулировките на продукти във всички ценови класове. Както и приятният аромат, бялата, наглед пухкава текстура също се оценява високо…
Здравейте,Инфармация!Хубава и полезна статия.Благодаря!
Почти винаги купувайки си козметичен продукт,обръщам да прочета и съдържанието.За съжаление половината от съдържимите съставки ,са написани с химичните им наименования.Така,за човек без познания по фармация или био-химия ,е трудно да се ориентира какво точно купува.
Как най-лесно крайният потребител може да внесе яснота по отношение на състава на продукта,който е избрал?
Благодаря.
Скъпа Дени, най-доброто, което можете да направите, е да изберете консултант, на който да имате доверие. Животът е твърде кратък, за да ставаме специалисти по всичко. Страшно е да се довериш на някого за здравето и красотата си – тук, сега и в България. Това е и целта на блога Инфармация – да даде поне общи насоки, по които да прецените на кой специалист да поверите най-скъпото – самите себе си. Поздрави!