Масовите биокозметични марки използват неограничено количество алкохол в продуктите си. Това е основната причина да не правя позитивни ревюта на много от техните продукти в блога си. Oбяснявала съм защо е опасно да се използва спирт върху кожата. Каква е причината обаче козметичните компании упорито продължават да влагат тази съставка в биокозметиката?
Алкохолът е мултифункционален за продукта
Отличен консервант. Отличен разтворител. Това са качества, които правят спирта безценен за биокомпаниите. Не забравяйте, че те са силно ограничени откъм набор съставки, които могат да използват. Нормалните носещи вещества често са синтетични. Истерията покрай това всичко да е “био” докара алкохола в тези продукти. Все пак биокомпаниите не се грижат за нас, а за бизнеса си, като всяка компания. Щом алкохолът е разрешен – ще го влагат.
Спиртът е био
Резултат от ферментация, спиртът е с естествен произход. Можем спокойно да кажем, че е извлечен от свещените морави джибри от девствена Амазония, които са били джвакани от местното население с напълно натуралните си (разбирайте неизмити) крака. И клиентът ще ни гледа щастлив, представяйки си тази идилия. Естественият произход на алкохола го прави много, много привлекателен за биокомпаниите и те не се колебаят да го сложат в продуктите си. Има на какво да разчитат. Усиленото набиване в главите на потребителите, черен PR и промиване на мозъци, че “синтетика = смърт” и “био = полезно на всяка цена” вече дава резултат. Сега сред нас има много хора, които биха ползвали всичко, стига само и само да е “био”, без грам критична мисъл по отношение на биокомпаниите. Все едно те не са фирми, търсещи печалба, а магически феички.
Спиртът е Е-В-Т-И-Н
Да обяснявам ли повече? Биокомпаниите са много повече КОМПАНИИ, отколкото “био”. Поради частния характер на много от сертификатите за биокозметика, голяма част от биокомпаниите успяват да вкарат и евтина синтетика в продуктите си, като консерванта феноксиетанол например. Но тези, които не желаят да си навлекат гнева на клиентите си, избират друга опция – спирт. Спирт, който се извлича за стотинки, а се продава на баснословни цени под етикета “биокозметика”. Да правиш биокозметика вече е изгодно занимание – слагаш няколко масла, смесваш ги със спирт, добавяш етерични монотерпеноиди за аромат и си готов за пазара. Грижа за клиента? Ха, че да не би “конвенционалните” козметични гиганти да правят това? Защо биокомпаниите да са различни?
Истински добре формулирани биопродукти са рядкост. Заявявам го напълно отговорно. Ако мислите, че използвайки биокозметика, бягате от отговорността си да четете етикета и да мислите какво слагате на кожата си, тази грешка ще бъде изцяло за ваша сметка. Сертификатите помагат дотолкова, доколкото могат. Но имайте предвид и факта, че НЯМА ЕДИНЕН СТАНДАРТ ЗА СЕРТИФИЦИРАНЕ НА БИОКОЗМЕТИКА. Всяка фирма може да си избере сертификат, който да я устройва и неговите изисквания да отговарят на нуждите ѝ. Тоест, не можем да разчитаме на 100% дори на тях.
И както казва един мой любим герой от хорър филм “Приятни сънища!”.
Много е хубаво,когато се пишат подобни статии да се отметне видно и ясно,че в БИО козметиката се използват предимно мастните алкохоли,който както Вие самата подчертавате са съвсем безвредни и безопасни.
А и дори да се използва спирт е 100 пъти по-безвредно от парабени,BHD,DEA,MEA и т.н. Освен това е хубаво да се отбележи,че количеството,което се използва е ниско,за разлика от конвенционалните продукти.
Поздрави,
Галина
Също както,че никога не съм видяла БИО етилов алкохол изписан на етикета на сертифицирана екобио козметика.
Скъпа Галина,
В действителност, не се използват мастни алкохоли толкова често, колкото етилов алкохол. Включително в големи количества (първо или второ място изписано в състава). Мастните алкохоли дори се употребяват по-често в конвенционална козметика.
“А и дори да се използва спирт е 100 пъти по-безвредно от парабени,BHD,DEA,MEA и т.н.”
Не съм съгласна. Алкохолът предизвиква клетъчна апоптоза (смърт) на кожните клетки. Това е доказано. Вижте изследването:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12057780
Количеството алкохол не се различава особено между конвенционална и биокозметика. Ако компанията реши, ще използва алкохол. Няма ограничения по отношение на количеството, което се влага в биокозметика.
Простете, но от думите ви “Много е хубаво,когато се пишат подобни статии да се отметне видно и ясно,че в БИО козметиката се използват предимно мастните алкохоли…” – а после веднага последвано от “А и дори да се използва спирт…” – което поне отстрани звучи, сякаш не сте напълно сигурна какво точно се използва в биокозметиката.
“Също както,че никога не съм видяла БИО етилов алкохол изписан на етикета на сертифицирана екобио козметика.”
Заповядайте.
Няма да правя черен PR на козметиката, но е много масово използвана биомарка. Това е сертифициран биопродукт – крем за лице. Алкохолът е отбелязан изрично като съставка с биопроизход.
INGREDIENTS : Aqua, Glycerin, Alcohol*, Helianthus Annuus Seed Oil*, Glycine Soja Oil*, Polyglyceryl-3 Dicitrate/ Stearate, Myristyl Myristate, Xanthan Gum, Butyrospermum Parkii Butter*, C10-18 Triglycerides, Olea Europaea Fruit Oil*, Coco-Caprylate, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Algin, Chlorella Vulgaris Extrakt, Fucus Vesiculosus Extract, Maris Aqua, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil, Sodium Lactate, Sodium Levulinate, Levulinic Acid, p-Anisic Acid, Sodium Hydroxide, Cetearyl Alcohol, Parfum**, Linalool**, Benzyl Alcohol** *ingredients from certified organic agriculture **from natural essential oils
Благодаря за включването и поздрави!
Мила Надя,
Не е нужно да вадим научни изследвания коя съставка какво причинява,ясно е кое е по-добре. Може би за вас парабените са по-ок от алкохола..за мен не. Разкажете ни за съставките в конвенционалната козметика и какво се случва от тях? Ще бъде интересно,според мен!
Не ми се навлиза в подробности,честно казано,защото темата е доста обширна и лично аз със сигурност знам,че няма как да накараш човек да вярва в нещо,ако той сам не пожелае. В 21 век всеки може да се информира лесно,има лекции по темите,професионалисти в областта,изложения,интернет и т.н.,където всеки е свободен да отиде,потърси,прочете и разбере.
В България за жалост всичко това тепърва навлиза и се радвам изключително,че все повече хора избират да се интересуват какво слагат върху кожата си и в корема си.
Със здраве,
Галина!
Скъпа Галина, благодаря ви!
Имам статии за консервантите, ароматизаторите и оцветителите в конвенционалната козметика. Друго, на което искам да ви обърна внимание е, че някои биопродукти все пак съдържат както парабени, така и феноксиетанол.
Разгледайте блога и се надявам да ви бъде интересно каква е моята позиция.
По отношение на изследванията – съжалявам, не съм съгласна. Само независими проучвания могат да дадат точна информация какво се случва с нас. Науката ни е нужна! Поздрави!
Надя
Здравейте, не се стърпях да се включа. Наскоро си закупих био мицеларна вода pure beauty на марката Алверде, но не успях да прочета състава й покрай 2 годишния тайфун, който беше с мен. Взех на доверие, което не се оправда. Вечерта реших да използвам този продукт, който се оказа кошмарен…пени се, люти ужасно на очите, опъва и оставя неприятен филм. Измих се с друг продукт, но на следващата сутрин кожата ми беше свръх омазнена. Оказа се, че от 19 съставки 3-тата е алкохол (не се споменава какъв е, но по въздействието му върху кожата всеки ще се сети). Така че, Галина толкова за минималното количество алхкохол, което се влага. В никой състав на био продукт не съм видяла да се описва какъв е алкохолът, освен че е от био земеделие. И какви са тези парфюми (четвъртата поред съставка :-\ в гореописания продукт) от етерични масла, които не се описват кои са?!? Има доста „био” компании, които прилагат този трик с парфюма, но щом са етерични масла много хора си мислят, че всичко е ок. Не, не е. С тези масла трябва да се внимава както и с парабените, sls, sles и т.н.
Да не говорим, че е описано на етикета на мицеларната вода, че е „дерматологично тестван продукт” и „поносимостта за очите и контактните лещи е потвърдена от лекари”. Силно се съмнявам, иначе нямаше да го пуснат изобщо този продукт на пазара. Няма тип кожа, която да понесе този състав и определено люти и при силно стиснати очи.
Купувам и био и конвенционална козметика. И в двете могат да се намерят качествени продукти, но за това трябва да сме информирани, а не да вярваме сляпо, че щом е био е само полезно, а другото само вредно.
П.с. Надя, продължавайте в същия дух – да ни обогатявате и информирате. Благодаря ви!
Привет,Ани! Разбира се,че се описва,разгледайте добре. Освен това единственото,което мога да вметна е,че всяка кожа е различна и един продукт действа различно на всяка. Дори да имаме сходни кожи,пак е не е гаранция,че продукт ок за мен,ще е и за вас.Ако имате в предвид миц.вода в лилавата опаковка,аз също си взех и лично при мен такъв проблем няма. Използвам доста продукти със спирт,алкохол,мастен,не мастен и никога съм нямала проблеми. Докато намеря моите продукти обаче са ми минали стотици през ръцете 🙂
Поздрави!
Здравейте, в статията, която цитирате, доколкото ми позволява английския, става въпрос за тест в лабораторни условия, в стъкълца? И на кожни клетки, а не на цялостна кожа. В смисъл, това ми се струва нереалистично. И ако спирта причинява смърт на кожата, тогава какво бихме могли да ползваме като парфюми, които са тъпкани със спирт? И не би ли трябвало лицата на мъжете да са твърде увредени, понеже лосионите за след бръснене са с много повече спирт?
Скъпа Марина.,
“В стъкълца” е много… готин израз за описване на in vitro изследвания – искрено ме разсмяхте. Ще го споделя с колеги.
Макар по принцип да сте права, че in vitro изследванията понякога не дават пълна картина на случващото се, особено по отношение на ефективност на козметични съставки, при токсикологичните проучвания те са безценни. Нямаме причини да считаме, че алкохолът не се държи in vivo по същия начин. В крайна сметка, изследванията за хепатотоксичност на същия също не са били проведени in vivo на човек.
Напомням, че “цялостната кожа” е изградена от кожни клетки, също така. 😉 А алкохолът преминава stratum corneum без никакви проблеми.
Парфюмите са продукти, които са изготвени, за да се изпаряват – алкохолът не остава дълго време върху кожата в тези количества, в които се нанася. Надявам се, не си нанасяте парфюм като тоник върху цялото лице, нали?
По отношение на мъжката кожа. Вие сте интелигентна и сте наясно какво означава “апоптоза” и това, че има разлика между некротизиращо увреждане и изсушаване, ускорено стареене и компенсаторно отделяне на себум. Не очаквайте да се разхождате с черна кора на лицето си след нанасяне на спирт върху него, но мога да ви гарантирам, че вие или мъж или който и да е, употребяващ алкохол върху кожата си, ще се състари по-рано и ще изглежда по-неприятно от еднояйчен близнак, който не използва такива продукти.
Надявам се, че обясних достатъчно добре. Мерси за въпросите и поздрави!
От супер много време повтарям, че био и органик далеч не е критерий за качество, още по-малко пък за липса на съмнителни съставки. Даже, често на био продуктите козметичната елегантност им е точно нулева и се предлага двойно или тройно по-скъп продукт от конвенционалния с отвратителна формула (пример: Alverde и слънцезащитата на една българска марка Wooden Spoon, която бях провала), но пък претенции, че е много по-полезен, които не са базирани на никакви проучвания. Толкова много ме дразни този модерен ПР, че напоследък избягвам да си купувам каквото и да е био, аз пък отказвам да съм им клиент.
Здравейте, не разбрах – ако спирта от парфюмите се изпарява, то в козметични продукти не? Или нещо не съм разбрала? Не е ли едно и също, понеже и двете се поставят върху кожата, и в двата случая спирта е спирт… но при козметиката не и навлиза в кожата и апоптира (ако мога да използвам този неясен за мен термин) клетките или ги изсушава? Обърках се!
Може ли да споделите експертното си мнение за количествата, които се използват в парфюмерията и козметиката – хубаво е да знаем и това.
Скъпа Марина, има дискусии, които са продуктивни, и такива, каквито не са. Направих каквото можах да обясня, но не желая коментарите в блога ми да се превръщат в безрезултатни спорове. Имате покана да обсъдим въпроса на e-mail. Поздрави.
Скъпа Марина,
След отговорите, които получих от вас тук и като коментар под други мои статии, помислих много дълго и се боя, че не мога да обясня нещата по начин, по който на вас ще ви стане ясно. Не знам точно къде се “къса нишката”, но объркването ви според мен се дължи на фундаментални пропуски. Някога, на едно интелигентно младо момиче, някой мързелив учител по биология не си е направил труда да обясни основни принципи в науката за живота и в частност тази за човешкото тяло.
Това не говори зле за вас (защото вие сте интелигентна, любознателна и грамотна), а за образователната система като цяло. Хора като вас не заслужават такова ниско качество на обучение.
Това, което ще ви посъветвам от сърце, е да си намерите тези учебници от гимназиалния курс:
– Биология за 8-ми клас на издателство “Просвета” с автори Василий Ишев и колектив – това е учебникът, с който се кандидатства за Медицински университет – Пловдив. Той е написан ясно, но на добро ниво и откровено казано ми харесва повече от софийските. От него ще разберете подробности за тъканите, органите и системите в човешкото тяло, включително за кожата. Обърнете внимание на основните видове тъкани.
– Биология за 9-ти клас, издателство Булвест 2000, автори Огнян Димитров и колектив – ниво задължителна подготовка. От него ще разберете основни принципи на биохимията, както и процесите, които протичат в клетката. Когато ви се изяснят тези неща, ще разберете и какво имам предвид под видове клетъчна смърт, фактори, които влияят върху клетката и основните ѝ жизнени функции.
Тези знания ще ви трябват не само за да разберете какво обяснявам аз, но ще ви помогнат и изобщо да отсявате полезната информация от плявата в Интернет.
Разберете ме правилно – не ви “пращам в училище” от желание да се подигравам или да демонстрирам превъзходство. Нямам право на това. Давам този съвет от искрено желание да помогна.
Ако желаете допълнителна информация, предлагам да продължим на e-mail: моят е
yordanova.pharm@gmail.com
Поздрави!
Скъпа, Надя, получих един прекрасен ФДТ от приятелка от САЩ, но се притеснявам дали всичко в състава му е наред. Сестра ми казва, че Титаниев Диоксид ставал карциногенен при контакт със слънце. Вярно ли е това и има ли други притеснителни съставки, според теб???
Aqua (water), Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Butylene Glycol, Diphenylsiloxy Phenyl Trimethicone, Lauryl Peg-9 Polydimethylsiloxyethyl Dimethicone, Glycerin, Dimethicone/vinyl Dimethicone Crosspolymer, Disteardimonium Hectorite, Sorbitan Sesquioleate, Magnesium Sulfate, Phenoxyethanol, Ozokerite, Synthetic Beeswax, Tocopheryl Acetate, Propylene Carbonate, Triethoxycaprylylsilane, Trimethylsiloxysilicate, Ethylhexylglycerin, May Contain (+/-) Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491), Iron Oxides (CI 77492), Iron Oxides (CI 77499), Triethoxycaprylysilane
Много е хубава книгата ти!
Скъпа Ема, няма изследване, което сочи цинковия оксид като евентуален карциноген. Фон дьо тенът ви е добър. Поздрави! <3