В средата на месеца ни (юни 2017) в България беше представена една чисто нова козметична линия – Miriam Quevedo Black Baccara. Скъпа. Стилна. Черно-бяла. С богата колекция от козметика, насочена предимно към по-възрастни (и платежоспособни!) дами. Инфармация беше инфАрмирана за това и вече имаме готово ревю за един от тези пресни-пресни продукти. Свеж ли е? Или недопечен?
Miriam Quevedo Black Baccara Dynamic Booster
Испанската марка твърди, че продуктите от серията Black Baccara съдържа т.нар. адаптогени. Какво са това ли? Върхът на сладоледа в козметиката – вещества, които явно се адаптират спрямо кожата и нейните нужди и я подхранват, хидратират където и когато е необходимо.
Звучи прекрасно, нали?
Сега затворете очи за момент и си представете следния диалог:
“Хъдсън, имаме проблем.”
“М?”
“Възпален космен фоликул. Образувала се е гадна гнойна пъпка. Повтарям, гнойна пъпка.”
“Къде?!”
“Сектор 2425, горен квадрант, чело, над лявата вежда.”
“Разбрано. Таргет – прихванат. Бързо, екип 3 и 11 – розово масло и жожоба – освободете SWAT терпени веднага! Хайде, момчета, размърдайте си д-тата! БЪРЗО! ТОВА НЕ Е ОБУЧЕНИЕ, ПОВТАРЯМ – НЕ Е ОБУЧЕНИЕ!”
Да, такъв екшън явно се случва на лицето ви, докато спите например. Схващате ли идеята? Ако приемем твърденията на Miriam Quevedo за верни, значи пред себе си имаме
Кремове и серуми с изкуствен интелект
които диагностицират проблемите на кожата и се нагаждат според нея. Това и Стенли Кубрик не би могъл да открие в своето въображение. Малко е плашещо.
За щастие, не, тези продукти не са извънземни, не се адаптират спрямо кожата и не могат да диагностицират нуждите ѝ. Тази реклама е много подвеждаща и много разпространена – Vichy също се опитваха да ме убедят в нещо такова, когато откриваха серията Idealia.
Но – такъв е животът. Компанията иска да продава и е нормално да се опита да ни шашне с “УАУ!” Това не означава, че ни мами или че продуктите са лоши. Конкуренцията също украсява до немай-къде своите реклами и Miriam Quevedo трябва да отговори подобаващо, ако иска да остане на пазара.
Тъжно е, защото серумът, който разглеждаме,

Никак не е лош. Даже напротив.
Само погледнете колко добре е формулиран този състав – имаме полезни растителни добавки като екстракт от родиола (богат на антиоксидантни полифеноли) и шипково масло. Страшно интересен от гледна точка на козметолога е бакучиолът – веществото принадлежи към клас растителни компоненти, наречени меротерпени. Меротерпенът има химична структура, наподобяваща едновременно фенолно и терпеноидно съединение. Бакучиолът е познат като “натуралния ретинол” и има солидни проучвания зад гърба си като достойна алтернатива на най-мощните анти-ейдж съставки – производните на вит. А. Представете си колко биха се зарадвали на такъв продукт бременни жени или други, които не могат по една или друга причина да ползват ретиноиди! Крайно време беше в България да имаме серум от подобен клас! Този мощен анти-ейджър съдържа и пептид, както и вит. Е и алантоин. Какво липсва ли? Парабени и феноксиетанол. (ЙЕЙ!).
Накратко? Да, цената е висока. Но като алтернатива за ретиноиди като анти-ейдж грижа този продукт е почти незаменим. Бакучиолът е скъп растителен компонент, среща се рядко в козметиката и много специалисти не са и чували за него. Бих го препоръчала като фармацевт на всеки, който може да си го позволи.
Състав:
AQUA (WATER), GLYCERIN, CETEARYL ALCOHOL, ASCORBYL GLUCOSIDE, DIMETHICONE, OCTYLDODECANOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, RHODIOLA ROSEA ROOT EXTRACT, GLUTAMYLAMIDOETHYL IMIDAZOLE, ROSA CANINA FRUIT OIL (ROSE HIP OIL), BAKUCHIOL, DIMETHYLMETHOXY CHROMANOL, ROSA HYBRID FLOWER EXTRACT, TOCOPHEROL, ALLANTOIN, PENTAPEPTIDE-34 TRIFLUOROACETATE TETRASODIUM GLUTAMATE DIACETATE, POLYACRYLAMIDE, GLYCERYL STEARATE, C13-14 ISOPARAFFIN, CETYL PHOSPHATE, LAURETH-7, SODIUM HYDROXIDE, C12-20 ACID PEG-8 ESTER, TRIETHANOLAMINE, BHT,
Писах им преди няколко дни с молба за тестери на конкретни продукти.
Включиха се по някое време, после тотално изключиха и ни вест ни кост от Мириам Кеведо.
Очевидно Мириам не ме иска за клиент.
Изобщо не се съмнявам. PR и маркетинг за някои компании са мръсни думи.