
Помните ли Хари Потър? Като огромен фен на серията, и аз си направих сума тестове на тема “В кой дом ще те сложи Разпределителната шапка”? Отговорът за мой ужас беше винаги един и същ: Слидерин. Не знам какъв Черен магьосник ще излезе от мене, но явно любовта ми към зеленото и змиите си личи от километри. Затова, преди две години, отидох и си направих една любителска слидеринска фотосесия в терариум, с катастрофални резултати. Лицето ми изглеждаше плоско и лишено от живот. Проблемът? Не можех да контурирам лицето си. Е, на третия опит се справих. Но първият ми въпрос беше: “С какви четки да контурираме лицето си?”
Контурирането на лицето е един от ключовите фактори във визията. Представлява изкусна игра на светлосенки и неслучайно я наричат “алтернатива на Photoshop”.
Какво е контуриране?
“Contour” буквално означава “оформяне, очертаване”. В козметиката под контуриране се разбира създаването на сенчести и по-светли участъци по лицето, за да се подчертае красотата му. Това, което искате да “отдалечите” от окото, се контурира със сянка. Това, върху което трябва да падне светлина, се изсветлява.
Но от какво имаме нужда, за да се гримираме като професионалисти?
Леонардо да Винчи не е рисувал с пръсти. Четките са изключително важен инструмент от гледна точка на гримьора. За добър ефект се използват няколко вида четки.

Първо – естествени или изкуствени?
Четките по “състав” – материали, които ги изграждат, биват различни видове. Най-общо се разделят на четки с изкуствен и естествен косъм.
Естествените са най-често от кон, коза, по-скъпите – и от катерица. Не се препоръчват за течен и кремообразен грим, тъй като са прекалено меки за него. Допълнителен недостатък е, че естествените косми абсорбират повече това, което нанасят, което затруднява почистването и увеличава загубата на козметичния продукт.
Консенсусът като цяло е в полза на синтетичните четки. Ако сте веган и еко-ориентирани, това са лоши новини за вас, но съм сигурна, че компромис може да се намери.
За контуриране е необходимо да притежаваме следните четки:
Кабуки четка или скосена четка за пудра и руж
Често съм чувала твърдения, че кабуки четките са “естествени”. Нищо подобно. Кабуки наричаме един точно определен вид четка и материалът за направата ѝ няма нищо общо. Кабуки четката е с малка дръжка и дълги, гъсто разположени власини. Може да бъде плоска или заоблена. Кабуки четката за контуриране е диагонално скосена така, че да нанася свободно бронзираща пудра по извивките на лицето.
Подобно на кабуки четката, четката за пудра или руж трябва да е скосена и достатъчно голяма. Дали ще предпочетете този вид или кабуки с късата дръжка, няма значение, но нанасянето изисква прецизност, която идва с опита.
Малка четка със заострен връх
Служи за нанасяне на бронзант/хайлайтър на носа, брадичката, и над горната устна. Ако продуктите са кремовидни, е подходяща четка с по-гъсто разположени косми. Съвсем спокойно може да се използва четка за сенки.
Четка за хайлайтър
Без проблеми може да се използват гореописаните четки и за хайлайтър. Има една уловка – моля, нека ползваме отделни четки за хайлайтър и бронзър! Виждала съм катастрофални резултати с “една четка за всичко”, особено когато нямаме време да я почистим между ползванията.
Четка – ветрило
Четката-ветрило е много добър вариант, когато има нужда от премахване на излишна пудра, бронзант или хайлайтър. Подходяща е и, ако сме неопитни и имаме навика да поставяме повече грим от необходимото. Тази четка взима много малко продукт и позволява по-фино нанасяне. При нея е необходимо плавно наслояване на грима до получаването на добри резултати. Mного е подходяща и за преливане на грима с цел естествена визия.
В заключение мога да кажа само едно – когато е възможно, ползвайте синтетични четки. По-щадящи към горките катерички и по-ефективни. Почиствайте си аксесоарите редовно, а когато ви остане време- сменяйте четката поне веднъж годишно.
Като любител на грима и маниак на тема четки за грим(съпругът ми се шегува с мен, че ако продам четките си ще си купим къща на село), ще си позволя да не се съглася с някои от твърденията. Първо: кабуки четките не са задължително с къса дръжка-справка Sigma kabuki set. Второ, не намирам за задължително четките за пудра и руж да са скосени. Напротив, особено за по-пигментирани ружове, с които е лесно да заприличаме на клоун, бих използвала т.нар. duo fibre четки, с които е трудно да прекалим с количеството. Вярно е, че вече този тип четки се ползват основно за нанасяне на фон дьо тен, но все пак първоначално за били замислени като четка за руж. ‘Скосена четка за пудра пък изобщо не съм виждала, обикновено се нанася с голяма, пухкава и обла четка. Трето: лицето не се контурира с бронзираща пудра, с нея само се затоплят чертите. Контурирането и бронзирането са две различни неща. Контуриращата пудра е със студен подтон, а бронзиращата с топъл, дори леко оранжевеещ подтон.
Поздрави!
Мерси за мнението, Таня! Поздрави!