Даваме най-доброто на кожата си, което парите могат да купят. Крем, тонер, серум, лосион, почистващ гел (последният да затвори вратата!) – опаковките се трупат в застрашителна прогресия и в един момент заплашват да ни затрупат като лавина. И въпреки всички усилия, които полагаме за себе си, капризната ни кожа си стои вяла и безжизнена. Защо? Отговорът може да се крие в нейното рН.
рН е величината, с която мерим киселинност… и дотук. Няма да обяснявам повече, защото не съм математик и като чуя “отрицателен десетичен логаритъм” се изприщвам. Анал(итич)ната химия отдавна почива в прах и не искам да възкресявам спомени за нея.
Важното в случая е, че стойност рН, по-малка от 7, показва киселинност. Колкото по-близо до единицата е числото, толкова по-кисело е веществото/субстанцията, която разглеждаме.
Сега, искам да направя ВАЖНО УТОЧНЕНИЕ. рН се мери само за РАЗТВОРИ. Когато кажа, че “кожата има еди си какво рН”, имам предвид рН на течните секрети, които тя отделя. Но понеже това е тромав израз, предпочитам елегантния начин на изразяване, макар и технически неверен.
Всички знаем, че
Кожата е кисела, но колко точно?
Козметичните компании промотират числото рН 5,5 като “идеално” за кожата. В действителност, кожното рН е по-ниско дори от това. Здравата кожа има рН от десена на 4,3-4,7. Има доказателства, че кожа с рН по-голямо от 5 не е в най-доброто си състояние. На какво се дължи това?
Едно от най-важните защитни средства за организма е киселинната мантия, позната още като хидролипидна бариера. Кожата отделя киселинни секрети, които свалят рН на повърхността ѝ и спират растежа на болестотворни бактерии. Нарушаването на мантията чрез повишаване на рН може да доведе до сухата кожа, лишеите и дерматитите, които толкова мразим.
Влияят ли козметичните продукти върху кожната кисeлинна мантия?
Много простият отговор: не.
Нали си спомняте, че дори рН 5,5 е малко високо за кожата – идеалното е под 5? Е, въпреки това няма проблем да ползваме тези продукти.
Кожата ни е с киселинно рН, но има много висока степен на толерантност – може да бъде подлагана на продукти и влияние с кисело до леко алкално рН без проблем.
Да вземем например чешмяната вода. Софийската чешмяна вода е с приблизително рH = 7 рH единици, тоест, напълно неутрална. Тя няма “вълшебното рН 5,5”, обаче влиза в много по-широк контакт с кожата при миене, отколкото количеството продукт с големина на лешниче, който нанасяме. Какъв е изводът? Кожата се справя чудесно и с рН 7, без никакви сериозни последствия. Няма нужда да търсим специално продукти с киселинно рН, камо ли пък точно определена цифра. Дори и с измивни продукти с рН 7-8 (което е най-често срещаното), кожата просто леко качва временно рН-то си и после се смъква надолу до физиологични нива съвсем бързо и безболезнено.
рН на кожата може да се промени дълготрайно единствено вследствие на кожни заболявания.
Съжалявам, скъпа Sebamed (знам, че много обичаш това число). Но истината е, че кожата няма нужда от чак такива грижи. Иначе щеше да се сбръчкваме като сливи на всеки плаж (рН на морската вода е към 8 и повече). 😉
На мен дерматоложка ми каза, че трябвало да забравя да си мия лицето с вода ( заради лющещата кожа), дори когато си взима душ. Издържах около седмица и не видях да има промяна в кожата ми.
Много полезна статия!