
Ако има една съставка, която наистина не допринася с нищо към козметичния продукт, това е ароматизаторът. Нека бъдем откровени – единственият, който печели от наличието на ароматизатор в състава на продукта, е
козметичната компания. С приятен аромат продажбите са огромни! А за съжаление изследванията по потребителско поведение сочат, че 80% от покупателите на козметика (това сме ние, хора!) избираме грижата за кожата си по… това как мирише.
Ароматизаторите нямат място в козметиката, заради това, че представляват допълнителна възможност за евентуална алергична реакция. За разлика от вещества като консервантите, които ни пазят от потенциална развала на продукта и инфекция на кожата ни, ароматизаторите не вършат нищо съществено или полезно.
Избягвайте тези съставки
Веществата, които могат да предизвикат фоточувствителност, са етеричните масла от цитрус. Масла от:
лимон,
портокал,
грейпфрут,
лайм,
горчив портокал,
мандарина,
седефче,
Са абсолютно забранени за добрата козметична грижа, особено при слънцезащитни и дневни продукти.
Защо се получава фоточувствителност?

Съдържанието на етеричните вещества в цитрусовите растения не се ограничава само с ароматните монотерпени. Фототоксични съединения като кумарини и фурокумарини предизвикват парене, сърбеж, зачервяване и други силно неприятни усещания, които ние наричаме проява на фоточувствителност.
Това неприятно състояние е и опасно, защото увеличава шанса от поява на кожен рак, включително меланома малигнум. На всичкото отгоре е и прикрито и коварно – можете да усетите появата на алена кожа, мехури, парене и сърбеж часове след като сте били изложени на слънце. Това, което ще помислите за обикновено изгаряне, всъщност ще бъде проява на фототоксичността на вашия козметичен продукт!
Как да намалим възможността от “опарване” с фототоксични етерични масла?
Възможно е да използвате цитрусови етерични масла безопасно, ако сте фен на прекрасния им аромат, като спазвате следните правила:
- Не се връзвайте на рекламни послания, наричащи цитрусови масла “безценни антиоксиданти”. Най-мощният антиоксидант продължава да бъде вит. С – С-серумът ще осигури антиоксидантна грижа в пъти по-добра от цитрусовите етерики. Той причинява също дразнене и пигментация в определени случаи, затова внимавайте и си осигурете дерматологично следене от специалист. Особено в комбинация с вит. Е – двата витамина работят в синергия. Глутатионът също е безценен антиоксидант.
- Не пренебрегвайте и растителни антиоксиданти като флавоноидите, които не са фототоксични, но и в същото време са добри и мощни антиоксиданти.
- Ако държите на цитрусови масла, слагайте ги вечер – поне 12 часа преди излагане на слънце.
- Не ползвайте слънцезащитни продукти с етерични масла от цитрусови растения.
- Ако обичате аромата, не го нанасяйте върху кожата си – запалете ароматна свещ или използвайте система за ароматерапия. Цитрусовите аромати са разкошни, енергизиращи и дават усещане за топлина. Не е нужно да се лишавате изцяло от тях. В никакъв случай.
- Няма нищо лошо да ползвате парфюми с аромат на цитрус. Нанесете оскъдно, само на определените за парфюм места и не се тревожете.
- Следете много внимателно за цитрусови етерични масла при всички продукти, които не се използват вечер, а са дневни. Избягвайте ги в дневни продукти.
- Не ги комбинирайте с други фотосенситивизиращи съставки, като ретиноиди или избелващи вещества.
- Ако сте ползвали продукт с цитрусови масла преди по-малко от 12 часа, гледайте тази зона да е покрита с дреха, особено лятото. Не разчитайте само на UV-блокери. Използвайте и шапка, ако засегнато е лицето.
Никой не желае да демонизира етеричните масла. Ароматът на мандарина ми е любим и обичам да използвам точно него за благоухание в дома си. Но слънцето и цитрусовите масла не се разбират – избягвайте комбинацията.
Здравей Надя,
Серумът с вит. С на Medik8, който ползвам съдържа такива масла. Според теб трябва ли да спра да го ползвам? Ето съставките:
Methoxymethylbutanol, Ethyl Ascorbic Acid, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Pentylene Glycol, Caprylic/Capric Triglyceride, Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil, Propylene Glycol Dibenzoate, Ferulic Acid, Tetrahydrodiferuloylmethane, Tocopheryl Acetate, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Citrus Aurantifolia (Lime) Fruit Oil, Cyclohexasiloxane, Pelargonium Graveolens (Geranium) Flower Oil, Cyclopentasiloxane, Limonene, Geraniol, Linalool, Citral.
В много продукти , дори и в тези за дневна грижа , накрая на състава виждам масло от бергамот Citrus Bergamia (Bergamot) Oil,(дори и в средата на състава) , също и от иланг иланг , масло от сандалово дърво . Но най-много ме притеснява маслото от бергамот понеже е цитрус. Да си призная това често ме е спирало.Имам ли наистина повод за притеснение?
Също и масло от нероли. Няма продукт в който да не съм срещала и лимонена или цитрусува киселина накрая на състава предполагам те са в малки дози но , все пак избирам млечна. Какво е Вашето мнение?
Надя, неискам да Ви обидя с коментара си, но мисля, че не сте достатъчно компетентна да водите такъв блог! Моите уважения за това, че сте магистър-фармацевт, както и за желанието да помагате на други жени със съветите си. Явно е обаче от статиите Ви, че нямате достатъчно познания за кожата и действието на различни съставки върху нея. Може би защото не сте дерматолог. Само добрите познания по химия не са достатъчни в случая. Пак подчертавам, че коментара ми няма за цел да хули блога Ви, но след като прочетох тази статия неможах да се въздържа. Тук пишете за фоточувствителност и съм напълно съгласна за всичко относно цитрусовите масла, но препоръката за серум с витамин С е груба грешка! Да вит. С е мощен антиоксидант и това всяка жена сигурно го знае. През лятото обаче, не се ползват продукти с високо съдържание на вит.С, защото върху кожата веднага ще се образуват пигментни петна! Дори маски с плодове съдържащи висок процент С не бива да се слагат през лятото. Преситената с него кожа се пигментира и никакви UV филтри немогат да я спасят. Всяка жена, дори да няма петна по лицето е чувала колко трудно се оправя пигментирана кожа. Бъдете по-отговорна и не пишете неща, от които не разбирате!
Здравейте,
Първо, искате до ме ъбидите и това е факт. Ако не искахте, щяхте да кажете, че имам пропуск и да обясните, а не да ме обявите за некомпетентна.
Второ, писала съм за това. Описаното от вас се случва при високи конценнрации на аскорчинова киселина, не на мастнор-рими деривати, и то при употреба без UV-защита или при чувствителна кожа. Наблюдава се и при ретиноиди, резвиратол и други съставки. Плодовете с вит. С нямат концентпоция да предизвикат това, обикновено се дължи на съдържание именно на етерика.
Впрочем, специалисти по действие на лекарство и съставки са фармацевтите и фармаколозите, не дерматолози.
Моля ви, говорила съм много, прочетете преди нападки. Довиждане.
Съжалявам, че така приехте коментара ми. И аз нямах предвид действия на лекарства, а конкретно действието на витамин С. Ето обяснявам: препоръчвайки серум с вит. С, по този начин в такава статия, Вие подвеждате жените да ползват такъв продукт през лятото и то без да подчертаете, че това крие известни рискове. Не всяка жена знае какво е водоразтворима форма и какво мастноразтворими деривати, за да ги различи в съдържанието на продуктите. Именно аскорбинова киселина ( L- аскорбат) се съдържа в много кремове, но в ниска концентрация, за да се избегнат дразнене и зачервяване. Кремът също така, не прониква в кожата така добре както серум. Серумите с С обаче съд. високи концентрации на L-аскорбат, магнезиев аскорбил фосват, в пъти по-активен, натриев аскорбил фосфат, и трите водоразтворими. Доказано е, че абсорбацията им зависи от рН-то на кожата и никой неможе да предвиди при коя жена ще проникнат в подлежащите слоеве и при коя, ще се натрупат в епидермиса и в последствие ще създадат проблеми, като пигментация например. Серумите с вит.С са рискови за горещите месеци въпреки многото им доказани ползи, включит. намаляване увреждането от UV светлина. Те дори имат и обратното -избелващо д-е ако се нанасят върху пигментирания участък. Това обаче се прави само от есен до пролет.
Здравейте, не съм съгласна. Има риск, но не както го описвате. Когато молекули като ретиноидите се ползват само през студените месеци, то повечето вит. С продукти са безпроблемни при лятно използване. Проблеми се появяват главно при чувствителна кожа и огромни концентрации. Писала съм за това нещо многократно, рискът е преувеличен.
УВ-защита, използване вечер или сутрин ако е малка концентрация са достатъчни мерки.
Витамин С не ви е хидрохинон, нито ретиноинова киселина. Ако кожата има нужда от антиоксидант, то дори лятото витамин С е по-добър вариант от никакъв. При получаване на подобни проблеми (което е РЯДКО! и главно при определени кожнипроблеми), се сменя продуктът с друг, съдържащ по-щадящ, но и по-слаб антиоксидант. Слабите антиоксиданти обаче не са първи избор дори през лятото пред витамин С. Говорила съм за това. Не можем да вкарваме астерикси и уточнения за всички възможно нежелани реакции при всички възможни съставки, които се споменават, навсякъде. Изпуснала съм го, защото съм преценила, че не е необходимо да се говори за такива проблеми специално за вит. С. Ако беше хидрохинон, арбутин, ретиноиди, щях да го спомена. Тук явлението просто е толкова рядко, че щее се спомене, когато се говори изрично за този тип продукти. Не подвеждам. Ползвам витамин С-серум и лятото, статистическите данни не отговарят на критериите за повишен риск.
На различни мнения сме, моето стои на моя сайт. Благодаря за включването.
И ви благодаря за добрия тон вече. Това е уважение, което ми е много скъпо от умна дама като вас.
Здравейте отново. Първо тонът ми не беше лош, защото не написах “некомпетентна” а “не достатъчно компетентна”, което има съвсем друг смисъл. Второ, явно е, че не сте наясно с меланодермията. Тя не е рядък а чест проблем. Пигментните петна с екзогенен произход стават все по-сериозен проблем. Не при чувствителна, а при всякаква кожа. Една жена неможе предварително да знае дали кожата и е предразположена преди да види петна по лицето си. Затова казвам,че продуктите, които може да провокират трябва да се препоръчват с изрично предупреждение. Поздрави!
Добре, мила. След като е важно и имате такива аргументи, ще включа това, което явно е важен пропуск. Благодаря ви. Познавам витамин С добре и ви уверявам, че не съм некомпетентна. Витамин С се ползва успешно през лятото и е единственото избелващо вещество, което мога да препоръчам през лятото, но ще сложа предупреждение заради вас, и ще оставя постовете ви в знак на благодарност и да видят всички, че приемам критика. Благодаря за вашето включване в полза на всички ни, ама искрено. Надето. Целувки и уважение.