Темата за маслата стана голям хит в блога на Инфармация. Обичани и популярни, този тип продукти са си заслужили до голяма степен мястото на тоалетката ни – стига, разбира се, да са добре формулирани.
Някак обаче една група от нас следи да ги отбягва. Дамите с комбинирана и мазна кожа са научени от много време, че маслата само биха запушили разширените им пори и увеличили отделянето на себум.
За тях масово се препоръчват продукти от типа на геловете и течните препарати, често съдържащи алкохол и силно изсушаващи. Силно грешен подход. Въпреки, че съществуват комедогенни масла (кокосово, от пшеничен зародиш, какаово и др.), други не проявяват това негативно качество. Нещо повече, третираната с определени масла кожа може да намали отделянето на себум, ако това е била защитната ѝ реакция срещу фактори на околната среда (сух въздух, дразнещи препарати, изсушаващи измивни вещества и др.).
Маслото, което ще разгледаме сега, е разработено специално с идеята да помогне на жени с мазна кожа.
Clarins Huile Lotus масло за мазна кожа
Основната съставка в този разкошен продукт е маслото от лешникови ядки. Нещо, сравнително рядко срещано в козметиката. Лешниковото масло е с нисък комедогенен индекс, така че не очаквайте да получите акне или черни точици. То принадлежи към изсъхливите масла и е с високо съдържание на олеинова киселина.
Втората по съдържание съставка е етеричното масло от мушкато. Макар и лоша новина за алергичните към етерични масла и силно чувствителните лица, само по себе си то не представлява проблем. Има традиционна употреба като намаляващо акнето масло с антибактериални свойства поради съдържанието на монотерпеноиди. Много често се използва като евтин заместител на розовото масло. Съчетано с маслото от розмарин, което е с подобни индикации, можем да очакваме ефект. Олиото на Clarins e ароматизирано както от етеричните масла, така и от допълнителни добавки като лотус, лимонен, гераниол и цитрал.
Въпреки като цяло отличния състав, не мога да не предупредя за наличието на кумарин – натурално срещащо се в много растения вещество, което е с прекрасен аромат, но с лоша репутация сред алергичните – той сам по себе си може да предизвика свръхчувствителност към продуктите, в които се намира. Консервантът е бензил бензоат.
Като цяло не препоръчвам продукта за чувствителна и склонна към алергии кожа.
За дами, склонни към акне и с мазна до комбинирана кожа обаче маслото е прекрасно. Може да се използва за почистване самостоятелно или като първа стъпка в така известната корейска рутина за “двустъпково почистване”, която навлезе в западния свят.
Моята финална оценка е висока. Олиото не е евтино – но е икономично и е приемливо да се използва дълго време от жените, за които е предназначено.
Състав:
Corylus Avellana (Hazel) Seed Oil, Pelargonium Graveolens Flower Oil, Fragrance, Rosmarius Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Anthemis Nobilis Flower Oil, Salvia Sclarea (Clary) Oil, Lotus Corniculatus Flower Extract, Citronellol, Linalool, Geraniol, Limonene, Citral, Coumarin, Benzyl Benzoate
Изключително полезен и приятен за четене блог, следя всеки пост с интерес. Поздравления!
Аз също имам мазна кожа с големи пори и бели точки. Трябва да си правя парна баня с лайка и ексфолация/пилинг 3 пъти седмично, защото иначе кожата ми става груба, бели се (както си е мазна), а белите точки се виждат от самолет и никаква декоративна козметика не стои добре върху тази бъркотия.
За почистване вечер използвам само био розова вода върху памучен тампон. Сутрин, след като извърша ритуала с парната баня, слагам масло от жожоба; крем със здравец за мазна кожа на Елеа или La Roche-Posay Effaclar Duo+; праймър на Бенефит и лек минерален фон дьо тен. Всичко изглежда прилично в началото, но след час-два (особено в тия жеги), нещата отиват по дяволите. Използвам и крем за лице с фактор 30.
Просто съм отчаяна… Може би ще пробвам олиото на Кларинс. Ще се радвам някой да сподели своя опит. 🙂
Здравейте,
Започнах да се интересувам повече от козметика, откакто преди няколко години кожата ми буквално полудя! Започнаха да ми излизат ужасни болезнени зачервени пъпки около челюстта и по шията. Въпреки че проблемът тогава бе по-скоро хормонален, за пръв път изпробвах ексфолиране с AHA(алфа-хидрокси) и BHA(бета-хидрокси) киселини, и бях удивена от действието им още след първото използване. Буквално преобразиха кожата ми! BHA(салициловата киселина) се препоръчва за по-мазна кожа. Но има едно но – използването на киселини повишава чувствителността към слънцето, затова е най-добре да се нанасят само вечер, а през деня е задължително да се ползва крем с висок слънцезащитен фактор. Освен това някои хора са чувствителни към тези съставки, а всякакво парене, щипане не е добре! Като цяло трудно се намира добре формулиран продукт, който да не причинява раздразнение, да не съдържа алкохол и т.н. Също така в началото започнах да прибягвам към киселините по-често, заради прекрасния ефект, но забелязах че кожата ми стана по-чувствителна, и след известно експериментиране сведох употребата до веднъж седмично. Надявам се да съм Ви помогнала с моя личен опит.
Бих се радвала в бъдеще на тема за киселините в блога, както и на такива продукти, които могат да се намерят у нас.
Поздрави
И трите масла на Кл. са супер.Аз ползвам което е за
дехидрирана кожа и съм мн доволна.