Като фармацевт ме канят много често на различни “обучения” по отношение на хранителни добавки, като кавичките не са никак случайни. Фактически няма обучение, което не ме накарало просто да си хвана телефона и да започна да си гледам Facebook профила от нежелание да слушам повече безсмислици. От вълшебни колагени през умни таблетки, които изпускат само това, което е нужно в организма като някакъв таблетиран Дядо Коледа плюс Снежанка и поне 4-5 от седемте джуджета, компресирани в удобна депо състейнд рилийз формула. Докато се стигне до последната и най-голяма глупост, която, откровено казано, е и опасна до сериозна степен. Тази лъжа е, че:

Хранителните добавки дават каквото нормалната храна не давала
Това е ЛЪЖА.
Много е изкушаващо да се заклеймят храните ни. Имаше скандали покрай килограми старо месо, внесено от чужбина, както и напълно легитимни оплаквания за добавени вода към месото с цел обем; и некачествени колбаси. Има немалко параноя покрай зеленчуците и плодовете ни, които били ГМО, заразени с HIV като чужбински кръвожектирани грейпфрути и със сигурност са много по-безполезни (спинозни) от супер-дупер доматите на баба.
Въпреки, че е безспорен факт – БАБХ (агенцията по храните) може маааааалко по-сериозно да проверява качеството на храните ни, тя има и друга задача: да спре черния PR към храните, който се прилага от фирмите за хранителни добавки като маркетингова стратегия. Ето лъжите им.
Липса на витамини и микроелементи
И животните, и растенията имат нужда от витамини и микроелементи, за да оцелеят. Няма как плодовете ни, зеленчуците и месото ни да съдържат по-малко от нужните им хранителни вещества, за да оцелеят самите организми, от които идват. Те са достатъчни и за нас. Липсите на витамини и минерали са заболявания с определени симптоми и ако ги получите, ще разпознаете. Липсата на витамин С например се нарича скорбут и предизвиква кръвоизливи навсякъде, кървящи венци и дори падащи зъби при пълна липса (авитаминоза). В съвременното общество и със съвременното хранене хиповитаминозите и авитаминозите (недостиг и липса на витамин съответно) е практически невъзможно, ако не живеем в страна от Третия свят. Авитаминози в България се срещат главно у веганите, при които липсват витамин В12 и фолиева киселина. Но това си е самопричинено състояние. Ако има недостиг, той се установява лабораторно и се назначават съответните лекарства – и при нужда, добавки.
Маркетингът на добавките приписват симптоми на умора и нервно напрежение
На хранителни дефицити, когато те нямат нищо общо
На всичкото отгоре се разпространяват лъжи от десена на “Убиването на пилетата кара закланото животно да отделя адреналин от страх.” После този адреналин ние сме го поглъщали и това водело до хроничен стрес и безсъние. Така се пробутват хранителни добавки за “успокояване” от десена на Седорелакс, мелатонини, Сладки сънища и още един тон подобни с различна дозировка и степен на подвеждаща реклама. (Специално това за пилетата ми беше сервирано от представител на Седорелакс). Естествено, адреналинът не се абсорбира от червата и не стресира никого. Нито пък получавате някакви ударни дози от кортикостероиди, че да не можете да спите. Причината за умората и хроничния стрес са умора и хроничен стрес – главно от ежедневието ни. Те причиняват и безсънието ни.
Имаме нужда от нормално хранене, не от хранителни добавки
Добавките не заместват храни, нито ги обогатяват, нито ни правят по-здрави и енергични. Съвременната култура “симптом – хапче”, било то добавка, или неизписано от лекаря ни лекарство, е вредна и безсмислена. Тя позволява продажби на плацебо и предизвиква недоверие към компетентността на лекарите и фармацевтите, които се представят като търгаши на таблетки. В същото време психически се задълбочава тази зависимост на хората от таблетни форми, които не правят нищо. Освен да поставят на диета… портфейлите ни.
Много добра статията! Засягате тема, за коята малко специалисти говорят- за което адмирации.
Браво, Наде, страхотна, навременна и полезна статия, дано стигне до повече хора!
Здравейте.
Напоследък съм атакувана от различни места с агитация да си купя едни добавки “Флавон”. Рекламата е, че в едно бурканче се съдържат витамини от десетки килограми плодове и зеленчуци, извлечени по някаква специална технология. Препоръчват ми ги и близки хора, които са страшно ентусиазирани и вярват, че са преодолели различни здравословни проблеми, благодарение на добавката. И да, цената е космическа. Ако сте запозната с конкретните продукти, ще се радвам на мнението Ви, защото е трудно да се противопоставяш постоянно, когато близки хора се кълнат в ползите и те агитират и теб (те самите не продават и не печелят комисион, говора за истинско въодушевление).
Адмирации.
Липсите на хранителни вещества – минерали и микроелементи при растенията също не остават скрити. Има причина за внасянето на торове както късно на есен, така и рано на пролет. Нищо не става без храна 🙂 Когато на растението му липсва азот, се наблюдава пожълтяване на листата, страничните разклонения се редуцират.
При липсата на фосфор развитиеето на растенията е слабо. Старите листа променят цвета си, върховете на листата изглеждат като изгорели.
При недостиг на калий, растенията изостават в развитието си, листата се завиват, пожълтяват, дори изглеждат като обгорели.
При недостиг на калций листата се изкривяват, дори имат неправилна форма листа, поява на гниене по плодове и дори преждевременно опадане на плодовете.
Основният симптом, който се наблюдава при недостиг на магнезий е пожълтяването на старите листа. Наблюдава се също така и слабо развитие на самите растения. И т.н. и т.н.
Болестите при растенията се отразява на търговския вид на плодовете и зеленчуците. За да стигне доматът от полето до чинията Ви, производителят му се е погрижил да получи добра храна, в противен случай, няма печалба 🙂
Лошото е, че много хора, които ходят на такива “обучения” вярват на това, което им се казва. Ако си специалист в сферата, би трябвало поне да можеш да търсиш научни ресурси, за да провериш дали твърденията на дадена компания са верни или не. Ако не си специалист, много лесно можеш да попаднеш в някой търговски капан. Особено бомбардирани с реклами(според мен) са жените над 50 и бабите, които вярват на всички твърдения за вълшебни лекове и хапчета с натурален произход и прочие. Моята баба, например, постоянно купува и пие някакви глупави хранителни добавки, дава сумати пари и се тъпче с тях все едно е нещо безобидно и по никакъв начин не мога да я убедя да не ги купува. Много жени са като нея и им трябват повече разяснителни статии като тази.
Чудесна статия, поздравления! Бих искала да изкажа несъгласие само с твърдението, че дефицитите на фолиева киселина (синтетичната форма на Б9) и Б12 са главно самопричинено състояние. Една трета от жените имат полиморфизъм в гените отговорни за ензима на МетиленТетраХидроФолат Редуктаза (MTHFR), при което не могат в по-малък или по-голям процент да преобразуват витамините Б9 и Б12 в усвоими за тялото форми, дори те да са набавени чрез храната ( а доколко е редно в някой храни се добавят синтетични форми, е отделен въпрос). Статистиката се отнася до жените, защото тези гени са част от факторите за вродена тромбофилия, която от своя страна е отговорна за 30 до 40% от спонтанните аборти. Трябва да се отбележи обаче, че тези гени се наследяват и от децата от мъжки пол, така че от вродена тромбофилия страдат и доста мъже.
При наличие на мутация в MTHFR гена, работата на MTHFR ензима се компрометира, и ниските нива на Б9 и Б12, които имат основна роля в метилацията, могат да доведат до високи нива на хомоцистеина в кръвта, който е отговорен за повишенатс съсирваемост на кръвта и образуване на кръвни съсиреци /тромби/.
Считам, че това е особено важно уточнение, тъй като по-голямата част от аудиторията ви е от жени, доста от които в детеродна възраст. Някой от тях, като мен, без да са вегетарианки, но при пропуск да бъдат насочени от следящия ги лекар да се изследват, вече имат или биха имали загуби заради няколко витамина, които лесно могат да се набавят. Ето защо, нека не заклеймяваме всички добавки и за да не правя реклама, ще напиша само, че е особено важно витамините да са в усвоимите за тялото форми. Добавените синтетични форми на витамините в консервите с царевица или хляба напр. не са усвоими за хората с вродена тромбофилия, а тези приемани с храна като напр. суров спанак също е възможно да не се усвояват. И тук ще изтъкна един парадокс – вегетарианците действително имат проблем с производството на Б12, но пък хората които ядът твърде много месо (иначе нужно за производството на Б12) нарушават баланса на метилацията заради повишения прием на хомоцистеина който се съдържа в протеините. Затова с пържолата винаги избирайте източник на фолат като броколи, аспержи, зеленолистни зеленчуци и др.