В Интернет има много рецепти за слънцезащитни кремове, които да изготвим у дома си. Те споделят един сериозен недостатък – просто не се получават. Когато пробвам рецепта за козметика, влагам усилия, време и не на последно място пари – и искам да успея да изготвя нещо добро. Повечето сайтове, които публикуват такива неща обаче, са списвани от ентусиасти без особени познания или опит за изготвяне на козметика, нито знания за слънцезащита. Така се получават статии, които: измерват твърди масла в милилитри или твърдят, че морковеното масло е със SPF от 40! (Това твърдение се върти във всички веган и натурални блогове, но няма едно изследване, което да го потвърждава!). Рецептата, която предлагам, е изпитана и използва физичния филтър цинков оксид.
Какво е нужно:
90 г. кокосово масло (virgin)
65 г. масло от жожоба (или бадемово)
28.5 г. пчелен восък
27.5 г. масло от ший
40 г. цинков оксид (може да се купи от аптека). Моля, убедете се, че е добре оситнен, преди да го добавяте към бъдещия слънцезащитен продукт
20-30 капки вит. Е
Внимание! Моля, не добавяйте етерични масла!
Как се изготвя?
Разтапяме восъка с кокосовото масло на водна баня в по-голям съд. Отделно загряваме на бавен огън (пак на водна баня) маслото от ший и бадемовото масло, докато се постигне температура от около 45 градуса Целзий. Втечнените масла се смесват, докато са още на водна баня, като течните масла се добавят към восъка и кокосовото масло, а не обратното.
Сместа се сваля от котлона и при непрекъснато разбъркване, на много малки порции се добавя цинковият оксид. Много е важно той да се разпредели добре, защото от него зависи дали ще бъдете защитени от слънцето, или не.
Витамин Е се добавя накрая, след като сместа е изстинала.
Какво да очакваме?
Получава се маслообразен продукт с бял цвят. SPF фактор около 25. Важно е да се отбележи, че предоставя широкоспектърна защита – срещу UVB и UVA. Не е водоустойчив и трябва да се нанася на всеки 2 часа изобилно. Съхранява се на сухо и хладно място. Срок на годност около 12 месеца заради липсата на вода. Подходящ най-вече за суха кожа. Може да се окаже неподходящ за акнеична кожа поради високото съдържание на масла. Оставя бели следи по кожата.
Ще се радвам, ако получа и други рецепти, които работят!
Ееее този път направо ме разби! 🙂 Със сигурност ще го забъркам някой ден.
Поздравления за публикацията и домашната рецепта от Надя Йорданова!Няма да се взирам и да се чудя какви съставки има в слънцезащитните кремове и дали са подходящи за мен. Благодаря!
Здравейте, бих искала да попитам, дали е възможно да се замени кокосовото масло с друго? Причината е, че детето ми получава обриви от него. Благодаря!
Здравейте,
Слънцезащитните продукти са може би единствените , които не си струва да опитваме да приготвяме . Просто не е възможно да се осигури равномерно разпределение на частиците цинков оксид в емулсията/смес от масла без помощта на хомогенизатор ли колоидна мелница.
Употребата на такъв продукт може да бъде опасна, поради неравната защита от UV лъчи
Георги, под хомогенизатор емулгатор ли имате предвид?
Скъпа Дора, отговорът е не.
Емулгаторът е вещество, което стабилизира емулсиите. Хомогенизаторът е апартат за създаване на емулсии, суспензии и други смеси от разнородни частици. Поздрави!
И все пак, Надя,
Какво е мнението Ви по въпроса? Струва ли си спестяването от готов продукт рискът от неравна защита на кожата с последващи хиперпигментации, изгаряния , и най-вече риск от меланом.
Както знаете , дисперзитета на частици е от особена важност при фотозащитни и оцветени продукти , нещо което не може да се получи в домашни условия
-студент по медицина
Скъпи Георги,
Няма достатъчно информация по отношение на съпоставянето на домашни слънцезащитни кремове и масово произвеждани такива.
Не смятам, че, при достатъчно високо съдържание на цинков оксид, няма да се постигне добра защита. От емпирични данни по отношение хора, които са го употребявали, не съм забелязала особена разлика в UVB защитата (това, което реално може да се измери – изгарянето). При редовно нанасяне (на всеки 2 часа, както трябва да се използва всеки продукт), защитата е съпоставима. Дали разпределението е добро, колкото при комерсиалните продукти – абсурд. Но ние не търсим съвършенство, а ефект. Ще видите, че много “теория” в университета издиша в реалността, и за съжаление не само за относително леки проблеми, а и за по-сериозни (проверете какво учите по АГ по отношение на ендометриозата например, ако сте минали курса).
Когато започнете да работите с хора (вече не като студент), ще осъзнаете, че много от тях отказват да закупуват комерсиални слънцезащитни продукти. Причини много, но тези хора трябва да имат алтернатива и по отношение на слънцезащитата си. Поздрави!
Няколко години приготвям слънцезащитен крем по сходна рецепта и го ползваме аз и децата, а баща им отказва, защото искал да се напича. Нито аз, нито децата изгаряме и защитата е напълно равномерна. Докато баща им всяка година изгаря като рак и се бели. Естествено, се сдобива и с много по-тъмен тен. При положение, че сме еднакво изложени на слънце. Така че, моят опит сочи само ползи от домашното приготвяне, а твърдението, че защитата е неравномерна, категорично не се потвърждава от неколкогодишните ми наблюдения.
Оказа се, че имам всички съставки вкъщи (без цинковия оксид, но вече го поръчах!) и ще приготвя крема днес 🙂
Намерих и масло от малинови семки в шкафа – преди бях чела, че е с много висок фактор и го купих, но така и не го ползвах. Дали да добавя наколко капки?
Привет, Надя
Може ли маслото от Ший да се замени с какаово например?
Предполагам се търси масло с по-твърда консистенция на стайна температура.
Благодаря!
Аз миналата година си направих такъв и с много голям ентусиазъм го ползвах няколко пъти. Както съм беличка и пухкава, с това нещо заприличах на бяла мечка на плажа. А и всяка една заблудена песъчинка беше полеплнала здраво по мен. След влизане във водата трябваше и старателно да се почиствам от предното намазване, защото по сгъвките неприятно се натрупваше от крема.
Тази година ще зи сабъркам съставките без цинковия окис и ще си ги ползвам като масло след слъце, защото пък много добре ми омекотява кожата.
Може ли да се сложи и шипково масло?