На пазара има много продукти за домашно избелване на зъби. Повечето НЕ РАБОТЯТ. Тези, които работят, съдържат в по-голямата си част една специфична съставка. За какво става дума? Безопасно ли е, ефективно ли е и можем ли да пропуснем зъболекаря в случая?
Карбамид пероксид – избелващата съставка за зъби
До болка позната на специалиста по стоматология. Карбамид пероксидът е химично вещество, което в устната кухина се разпада до урея и водороден пероксид. Последният избелва зъбите. Средствата за домашно избелване на зъби са с около 10% карбамид пероксид (тези гелове, които се продават онлайн и по аптеките). При тази концентрация при химичния разпад се получава около 3,5% водороден пероксид. Т.е. съвсем малко по-голяма концентрация, отколкото при 3% -вия пероксид. Ние познаваме последния като кислородна вода – онази щипеща, шумяща течност, с която промиваме раните си. Нещо повече – пациенти много често си купуват кислородна вода от аптеката и се жабурят.

Нищо лошо, но имайте някои неща предвид:
- За да постигнете дори някакво избелване на зъби, трябва да повтаряте този ритуал по около минута на ден поне две седмици. Точно така. Купувате си кислородна вода и започвате да джвакате. Идеално занимание за задръстванията в София. Като приключите, се изплюйте в лицето на скапания шофьор, направил тапа на храм-паметника Ал. Невски.
- Надявам се да не сте много привързани към епитела на венците си (това са клетките, които ги покриват). Като цяло стоматолозите на Запад нямат проблем с внимателното използване на 3%-ов водороден пероксид за избелване в дом. условия – което се вижда от становището на АDА по въпроса. Българските им колеги обаче са силно негативно настроени към пероксида в каквато и да е концентрация. Причината според мен е основно страх заради особеностите на българския пациент. Той рядко ходи на зъболекар и може да е изтървал проблем, който козметичната процедура с избелването за 2 лв и 48 ст. без ДДС да влоши.
- Ако имате болка, парене, чувствителност или други зъбни проблеми, има опасност кислородната вода и избелващи гелове да ги усилят. Почти винаги при този тип избелване има поява на чувствителност, която е временна. Разбира се, в някои редки случаи има възможност и да е необратима.
Какво да правим?
Когато решат да използват карбамид пероксид за избелване (защото има и други опции), стоматолозите използват много силни концентрации в своите практики. Това е бързо, ефективно избелване. Предварително вашите венци се защитават с гингивопротектор. След което със специфични полимерни шинички се поставят карбамид пероксидните гелове. Ако денталният лекар прецени, може да ви препоръча и по-ниско концентриран гел за избелване, пак на основата на карбамид пероксид. Той се нанася с малка, нова четчица за зъби. Домашното му приложение е удобно за вас и спестява време на специалиста. Начинът на приложение ще бъде обяснен в зависимост от продукта.
Можем ли да изпуснем ходенето при Онзи, страшния?
Публична тайна е, нали? За разлика от нас, магистър-фармацевтите, които сме обичани и уважавани медицински специалисти (заслужено!), “денталните”, както им викахме в университета, са от най-мразените такива. При тях БОЛИ! И взимат големи суми за удоволствието да те изстрелят в Денталния кръг на Ада. Сериозно е изкушението да се жабуриш с кислородна вода и една година, вместо да седнеш на оня стол.
Аз си ги обичам обаче и бих ви наритала да отидете на визита без колебание. Дори да имате качествен продукт за избелване и ясна представа както да го ползвате в домашни условия. Вашият зъболекар трябва да прецени дали нямате нещо скрито като заболяване и проблем, които могат да бъдат влошени от този тип избелване. Наличието на пломби, зъбен камък, корони, мостове и прочие трябва да се отчете, преди да се вземе решение.
Моят съвет? Пригответе си една двуцифрена сума за преглед, консултирайте се и вижте какво ще ви кажат. Рисковете не са незначителни, но с правилната преценка… и късмет… може да се сдобиете с хубави бели зъби в домашни условия. Аз ще стискам палци и ще зареждам кислородна вода в аптеката (защото винаги има някой, на който през едното влиза – през другото излиза).
Здравейте,
какво е мнението ви за пастата за зъби за избелване “Blackwood”? Знам, че в повечето случаи няма особен смисъл от пастите за избелване, но тази ужасно много я хвалят.
Поздрави!
Скъпа Ели, Тези пасти действат повече като абразив и премахват плака. Не избелват самия емайл. Поздрави
Благодаря за отговора!
Докато се сетя да погледна отговора тук вече бях взела една бройка да тествам и сте абсолютно права. Почистват хубаво, но внимавайте с фини пломби върху зъбите – стават по-грапави, ако имате такива ползвайте внимателно. (。◕‿◕。)
Здравейте,на мен точно зъболекар ми препоръча Кислородната вода като по-добра алтернатива на препаратите за избелване.Благодаря за информацията!
Дали ще е удобно да попитам, какво е мнението ви за избелващите ленти CREST?
https://www.white-bg.com/lenti-izbelvane-zybi-crest?gclid=EAIaIQobChMIh5zf6pSn1QIVzQrTCh15VgiCEAAYASAAEgKoKvD_BwE
Скъпа Диди, ако продуктите са истински, да, ще свършат работа. Друг е въпросът, че 14% водороден пероксид е високо съдържание – моля ви, консултирайте се със специалист по дентална медицина! Поздрави.
Здравейте, Надя
преди време на мейла ми пристигна реклама за ленти за избелване на зъби Pearl Active, чийто линк вече не работи, така че какви са “безвредните съставки”според рекламата в тях, за съжаление не мога да посоча. Можеш ли да коментираш този продукт?
Скъпа Росица, нямам достъп до състав. Поздрави!
Привет и от мен!
Много се интересувам напоследък от избелване и всичко свързано с темата, понеже вече забелязвам, че зъбите ми са придобили малко по-неприятен цвят на места, явно заради консумацията на кафе и вино, понеже съм непушач…
Та, четох по форуми за какви ли не избелващи пасти и системи, после четох по сайтове на зъболекари за избелването и накрая стигнах до извода, че най-добрият вариант е да отидеш в кабинета при стоматолога и там да се случи всичко. В единия сайт – https://igdental.bg/izbelvane-zabi.html – пише, че процедурата трае 30 минути само! Като се прави с лазер.
Какво е вашето мнение – лазера дали би увредил емайла? Това най-добрият вариант за избелване ли е? Засега съм се спряла на него и вероятно ще се подложа, но все още събирам мнения :))
Поздрави!
Дpaгa Eли, yмoлявaм Bи – нe изпoлзвaйтe избeлвaщa пacтa зa зъби. Hямa тaĸaвa!!! Имa пpoфecиoнaлни пacти, ĸoитo caмo пoддъpжaт eфeĸтa oт избeлвaнeтo зa пo-дълъг пepиoд oт вpeмe (пoдoбнo нa шaмпoaнитe зa бoядиcaнa ĸoca). Дoĸoлĸoтo ми e извecтнo, вcичĸи whіtеnіng пacти, пpeдлaгaни в aптeчнaтa мpeжa, cъдъpжaт aбpaзивни cъcтaвĸи, ĸoитo нaдpacĸвaт ecтecтвeния eмaйл и в дaлeчeн плaн вoдят дo пo- пpoгpecивнoтo изтpивaнe нa зъбитe.
Mилa Диди, Haдя e прaвa, чe лeнтичĸитe “Сrеѕt” ca пo-aгpecивни oт пoвeчeтo пoдoбни пpoдyĸти зa дoмaшнa yпoтpeбa, зaтoвa ca и eфeĸтивни. Kaтo зъбoлeĸap биx Bи пpeпopъчaлa дa нe пpиcтъпвaтe ĸъм yпoтpeбaтa им пpeди дa cтe пoлyчили мнeниeтo пoнe нa eдин cпeциaлиcт, зaпoзнaл ce пoдpoбнo cъc cъcтoяниeтo нa ycтнaтa Bи ĸyxинa.
Cĸъпa Hиĸaeлa, caмo щe Bи зaдaм въпpoca: “Cмятaтe ли, чe зa 30 мин. мoжe дa ce пocтигнe cъщия избeлвaщ eфeĸт ĸaĸтo cлeд 14-днeвнo избeлвaнe в дoмaшни ycлoвия?” Щe cи пoзвoля дa Bи oтгoвopя, зa дa Bи yлecня в тъpceнeтo нa инфopмaция – дa, мoжe. Ho c 35-45% вoдopoдeн пepoĸcид (зa cpaвнeниe нaй-cилният oĸcидaнт пpи изpycяeaнe e 12%, c тoвa пpeдимcтвo, чe ĸocaтa ce oбнoвявa, a eмaйлът – нe).
Cпeциaлнo ĸъм Pocицa – пpeди гoдини пpиcъcтвax нa eднa пpeзeнтaция зa лeĸapи пo дeнтaлнa мeдицинa в ІЕС, нa която една водеща американска компания се опитваше с всякакви средства да ни убеди (нас, зъболекарите, които “дъвчем” тази материя в продължение на 6 г.), че едва ли не само техните избелващи гелове били безвредни и освен това пробваха да ни втълпят, че тези препарати дори “лекували” кариес. Кариесът не се лекува! Той е дупка в зъба (деминерализиран емайл, размекнат дентин, разрушени или липсващи твърди зъбни тъкани) и се запълва ( filling, eng.) с изкуствени материали. Все още съвременната дентална медицина не познава метод за регенериране на загубени зъбни тъкани, камо ли пък посредством едни от най-агресивните препарати, използвани от зъболекарите и пациентите им, а именно – средства за избелване на зъбите.